Jak léčit nachlazení

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak léčit nachlazení

  Jak léčit nachlazení

  Nachlazení znamená, že naše tělo bylo delší dobu vystaveno většímu chladu a vlhkosti, než je schopné bez následků snést. Anebo že bylo i na krátký čas vystaveno proudu studeného vzduchu, proti kterému jsme nebyli dostatečně oblečení. Je jedno, zda je to jarní studený vítr foukající z kopců nebo letní klimatizace. Výsledek bývá v podstatě stejný – nachlazení a rýma.

  Jak léčit nachlazeníNachlazení vždy vyžaduje klid, teplo a dostatek tekutin. Klidem je myšlen jak klid fyzický, tak ten psychický. Pokud je to jen trochu možné, odložíme řešení větších úkolů až na dobu, kdy nám bude lépe. Při nachlazení stejně většinou natolik třeští hlava, že přemýšlení je víceméně nemožné.

  Dostatkem tekutin je myšleno několik litrů čaje (bylinkový nebo ovocný) za den. Alespoň tři. Když do něj přidáte hřebíček, skořici a šalvěj (vyjma těhotných žen!), k tomu trochu citronu a medu – ale to až do vychladlého čaje, bude léčení ještě účinnější. Velké množství tekutin je důležité proto, abychom se co nejrychleji vyčistili od virů, které v nás nachlazení rozjely.

  Pokud se k nachlazení nepřidá druhotná infekce, nemá smysl se léčit čímkoliv jiným. Přidat můžete léky proti bolesti, když opravdu bolí hlava. Anebo léky na sražení horečky, pokud ji již nemůžete vydržet. Ovšem s horečkou opatrně, jestliže trvá více než tři dny, už to asi nebude jen nachlazení. Každopádně se vždy pokuste během nachlazení řádně vypotit. To totiž tělu pomůže zbavit se maxima virů najednou.

  Často dokáží pomoci i homeopatika určená pro boj s nachlazením. Nejvíce lidé sahají po přípravcích Coryzalia (rýma) a Homeovox (chrapot). Od bolení v krku mohou pomoci pastilky na cucání, spreje do krku. Vyrábějí se i pastilky pro těhotné a kojící ženy.

  Nachlazení často bývá provázené rýmou, přečtěte si návod jak léčit rýmu.

 2. Jak léčit nachlazení rychle

  Léčbu nachlazení nelze urychlit, infekce prostě musí proběhnout. Lze ale rychle utlumit příznaky nachlazení, a tím se dostat do stavu téměř zdravého člověka. Není to příliš doporučovaný postup, protože i s nachlazení se tělo musí poprat. A když mu to nedovolíme, lze čekat následky tohoto rozhodnutí, v podobě mnohem větších zdravotních problémů.

  Příznaky nachlazení se dají tlumit paracetamolem, brufenem a specializovanými přípravky cíleně působícími právě proti příznakům nachlazení. Ale opravdu jen proti příznakům, nikoliv proti nachlazení samotnému.

 3. Babské rady jak léčit nachlazení

  Babské rady v oblasti léčení nachlazení jsou hlavně v pití velkého množství bylinkových a ovocných čajů s přídavkem šalvěje, skořice a hřebíčku (ne těhotné ženy!). Dále v inhalaci vůně (silic) rýmovníku, pití čaje z rýmovníku.

  Dále tu najdete návody, jak se dobře vypotit, aby nachlazení polevilo. K tomu obklady na hlavu a inhalace horké páry, pokud je součástí nachlazení i zaražená rýma (k zaražené rýmě podrobněji tady). Velkou zdraní proti nachlazení je pocení, protože umí uvařit a z těla vyplavit mnoho virů.

  Pokud se vám pocení nedaří, nahřejte si celá předloktí v tak teplé vodě, jakou jen snesete. Vypijte alespoň půl litru horkého čaje. A zalezte pod alespoň dvě peřiny. A pocení se pak spustí snadno, i tomu nejzarytějšímu nepotivci.

 4. Inkubační doba nachlazení

  Inkubační doba nachlazení je od několika hodin do cirka tří dnů. Když se začnete cítit mizerně, většinou hledejte původ nachlazení tři dny zpátky. Někdy ale, například v případě klimatizace, cítíme následky do několika minut. Bohužel pak v takových případech nasedá na nachlazení i bakteriální infekce z neudržovaných klimatizací.

 5. Jak léčit nachlazení z klimatizace

  Nachlazení z klimatizace je poměrně nebezpečnou záležitostí. Proč? Protože pokud jsme v prostoru obsluhovaném neudržovanou klimatizací zanesenou dlouhodobou špínou, můžeme si vdechnout i velmi nepěkné bakterie, které s naším zdravím budou lomcovat poměrně dlouho. Takže pokud se pobyt v klimatizované místnosti či aute obejde bez větších následků, než je nachlazení, můžeme si gratulovat. Klimatizaci vždy musíme udržovat čistou.

  Nachlazení z klimatizace je způsobeno teplotním šokem, v jehož důsledku dostaly viry v našem těle příležitost se množit a přemnožit. Takže nachlazení z klimatizace léčíme jako klasické nachlazení – viz první boxík. Anebo jako rýmu, viz návod zde.

  V případě klimatizací je důležitá prevence. tedy, nebýt v klimatizovaném prostoru v místě, kam přímo fouká. Nepobývat na klimatizačním průvanu, když jsme zpocení, nenastavovat klimatizaci na nižší stupeň, než je sedm stupňů pod běžnou teplotu, která by byla bez klimatizace. To je problém zejména v autech, protože venku je často okolo 35 stupňů – a nastavit si v autě 28, to je ochoten málokdo… Z klimatizace nikdy nepřecházíme rovnou do vyhřátého prostoru, vždy se snažíme o pomalý přechod (před zastavením auta klimatizaci vypneme a necháme vnitřek auta trochu ohřát).

 6. Jak léčit nachlazení v těhotenství

  V těhotenství léčíme nachlazení větším množstvím čajů, ale vyhýbáme se čajům z bylinek, které podporují stahování svalů, zastavují vývoj plodu a podobně. Pokud kupujeme léky, vždy lékárníkům zdůrazníme, že musejí být vhodné pro těhotné nebo kojící ženy. V případě horečky a pocení můžeme raději konzultovat s lékařem, ale problém by nastat neměl. Každé na chlazení v těhotenství buduje imunitu plodu.

 7. Jak léčit nachlazení u kojence

  Nachlazení a rýma jsou u kojence velkým problémem z pohledu zahlenění a ucpaného nosu. Miminko stráví většinu čau vleže na zádech, kdy se ucpaný nos a stékající hleny projevují nejhůře. Proto hleny dostatečně ředíme, odsáváme. Snažíme se udržet nos průchozí. Detailní postup najdete popsaný zde.

 8. Jak léčit nachlazení u dětí

  Děti už jsou na tom s nachlazením lépe než miminka. Děti tráví čas ve vzpřímené poloze, proto i hleny mohou lépe odtékat a nosní sliznice se tolik nezduří. Ovšem pouze za podmínky, že dítě bude v posteli vpolosedě. A že takto bude i spát – právě proto, aby se mu co nejsnáze dýchalo.

  pomohou čaje, inhalace, stříkání slané vody do nosu na zvlhčení nosní sliznice. Další postupy a detailnější návod najdete zde.

 9. Jak léčit nachlazení u kočky

  Nachlazení u kočky se pozná podle vodnatého nebo později hlenovitého výtoku z nosu. Kočka je klidnější a tulivější, někdy dokonce až velmi klidná. Jen občas kýchne. Pokud se nejedná o vážnější infekci, protože kočka přijímá potravu, vylučuje a jen je výrazně klidnější než jindy, k tomu má rýmu, stačí běžná domácí léčba. Když se stav zhoršuje, je nutné navštívit veterináře.

  Jídlo by měla nachlazená kočka dostávat teplé, voňavé a kašovité, chutné. K tomu dost tekutin. Pro kočku bude velkou úlevou, když jí budete pomocí očních kapek, slané vody nebo borové vody opatrně odstraňovat krusty vytvořené okolo očí a nosu. Spolehnout se můžete i na zvýšenou dávku vitamínových doplňků stravy.

 10. Jak léčit nachlazení u psa

  Pes na tom může být stejně jako kočka nebo člověk, tedy nachlazení ho také umí „dostat“. Poznáte to podle výtoku z nosu, očí, podle kašle a kýchání. Později se může přidat bakteriální výtok, tedy klasické zelené hleny. Nachlazení může proběhnout jen lehce, jindy se může zvrtnout ve velkou bakteriální infekci.

  Pokud je infekce jen základní, dávejte zvýšenou dávku vitamínových doplňků stravy. V chladnějším období venčete psa jen kratší dobu, ale o to častěji. Dalšímu prochlazení, které by stav komplikovalo, braňte ochrannými oblečky – když máte krátkosrsté plemeno chované v domácnosti.

  Pes potřebuje více pít. V prvních dnech nachlazení není důležitá strava, ale pití, prostě stejně jako u lidí. Pokud se jeho stav zhoršuje, je samozřejmě nutné navštívit veterináře. Běžné nachlazení se vyléčí během týdne, maximálně deseti dní.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak léčit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás