Jak prořezat lísku

Michaela Hakenová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak prořezat lísku

    Jak pěstovat lísku

    Lísky jsou na našich zahradách poměrně oblíbené už pro jednoduchost jejich pěstování. Jedná se o keř, který je jako stvořený do živých plotů. Navíc z něj můžete sklízet chutné plody. Jak nejlépe louskat ořechy?

    Líska koření spíše do šířky. Nevadí jí kamenité podloží. Nicméně jíl ráda nemá.

    Půda by měla být propustná, ideálně hlinitá až hlinito-písčitá. Půda by neměla být ani suchá ani přemokřená.

    Keře se sází po 3 – 4 metrech od sebe. Při výsadbě více keřů, sázejte více odrůd. Keře poté budou více plodit. Jáma pro výsadbu by měla být 1 x 0,5 m. Vylepšit půdu můžete kompostem.

    Líska se dá sázet do svahu, protože kořeny krásně svah zpevní.

    Stanoviště je ideální na jihozápadní stranu. Tedy hodně světlé. Vybírejte správné místo. Lísky jsou schopny dorůstat do několika metrů výšky, ale i šířky. Zvažte tedy, zda máte v zahradě dost prostoru. Podle toho také vybírejte vhodný kultivar.

    Hnojení není třeba pravidelně. Nicméně z jara aplikujeme hnojiva bohatá na draslík, fosfor a dusík. Ideálně ve dvou dávkách. Jednou za 2 roky doplňte kompost.

    Líska je mrazuvzdorná. Jediné, co jí ohrožuje, jsou pozdní jarní mrazíky. Mladší keře ochráníte zahrnutím kořenů listím nebo chvojím.

  2. Jak prořezat lísku

    Je dobré lísku prosvětlovat a udržovat ji do tzv. kotlovitého tvaru. Jedná se o takový tvar, že nemá terminální větev, ale základem jsou 4 postranní větve. Takovýto tvar dosáhnete následujícím postupem: Po výsadbě (na jaře) si vyberte 4 nejlepší větve. Ty zkraťte nad 4. – 6. očkem.

    Líska rychle regeneruje, takže si dokáže poradit i se špatným řezem.

    V prvních 4 – 5 letech, vždy v červnu, zkraťte nové větvičky, které jsou již zdřevnatělé. Opět na 4 – 6 oček. Pokud je potřeba, můžete zkrátit nejsilnější větve na 2 očka nad posledním pupenem, který směřuje ven z keře.

    Po 4 letech od výsadby, provádějte každoročně průklest. Ten se provádí v době od října do března. Odstraňujte větve, které jsou uschlé, překážejí nebo rostou směrem dovnitř koruny. Můžete odstranit i staré větve, které vytvářejí korunu hustou. Snažte se, aby keř měl stále 4 hlavní větve.

    Pokud líska přestane plodit, pak je dobré sáhnout po omlazovacím řezu. Ten proveďte v období od října do března. Odstraňte větve, které jsou suché a nemocné, které se kříží nebo rostou dovnitř koruny. Pokud lísku omlazujete poprvé, pak odstraňte maximálně 1/3 větví. V dalším roce pokračujte.

  3. Jak ošetřit lísku

    Mezi hlavní škůdce patří, kromě veverek, nosatec lískový.

    Nosatec je zvláštní a nenápadný brouček. Má dlouhý a rezavý nos. Je veliký 6 – 8 mm. Nosatec přezimuje v půdě, která je pod lískou.

    V červnu a červenci kladou samičky nosatce do plodů vajíčka a jejich larvy pak vyžírají semena. Na konci srpna se prokoušou ven. Obrana je jednoduchá. Postříkat strom insekticidy.

    V posledním týdnu v červnu a prvním týdnu v červenci aplikujte insekticid podle návodu. Postup opakujte znovu za 14 dnů. Při aplikaci dbejte na dokonalé orosení listů i plodů. Pokud lísku neošetříte, můžete přijít až o 60 % sklizně.

    Pod lískou však můžete nechat běhat slepice, které zlikvidují téměř všechny larvy nosatce. A budete mít oříšky i bez chemie, k tomu chutná vajíčka plná těch správných proteinů.

  4. Jak množit lísku

    První variantou, jak vypěstovat lísku je ze samotného oříšku (semene). Je to však velmi zdlouhavé. Takovýto keř plodí až za 5 let.

    Druhá varianta, kterou zde zmíním je nejspolehlivější. Najděte si lísku, kterou chcete množit. V předjaří odřízněte u země jednu nebo dvě krajní větve. Ty již potřebovat nebudete. Na místo, kde rostla větev, navršte zeminu. Mělo by jí být okolo 10 cm. Nechte ji tak do podzimu.

    Na podzim odhrabejte navršenou zeminu až ke kořenům. Z uříznuté větvičky vedou kořeny a nové větve, které můžete zasadit. Kořínky tedy od keře oddělte nůžkami.

    Existují i další varianty množení lísek jako je řízkování, které se musí stimulovat a zahřívat nebo roubování na semenáče.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak prořezat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás