Jak poznat, že uniká plyn

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak poznat, že uniká plyn

  Co je to plyn

  Nejprve se podívejme na to, co to vlastně plyn je.

  Přírodní hořlavý plyn, který se nazývá zemní plyn, je v dnešní době hojně využíván jako fosilní palivo. Těží se ze Země z takzvaných uzavřených kapes, obdobně jako například ropa. Najdeme ho v porézních sedimentech hornin. Najít ho můžete jako samostatnou složku nebo je těžen spolu s černým uhlím. V některých případech ho lze nalézt spolu s ropou. Obsahuje především methan, ale je také cenným zdroj vodíku.

  Porovnáme-li zemní plyn s ostatními fosilními palivy, při jeho spalování vzniká nejméně CO2, takže by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o nejekologičtější fosilní palivo. Oproti tomu stojí fakt, že methan sám o sobě má mnohem výraznější vliv na skleníkový efekt a v závěru je tedy zemní plyn neekologický.

  Protože zemní plyn nemá žádný přirozený zápach, jsou do něj přimíchávány plyny, které zápach mají, aby ho byl člověk schopen v ovzduší rozeznat pouhým čichem. Takovým plynem je například ethylmerkaptan.

  Zemní plyn využíváme nejen v domácnostech, ale také ve vozidlech, kde může být používán v kapalné formě. Další využití nachází v palivovém a chemickém průmyslu.

  V dnešní době existuje dvě teorie ohledně toho, jak zemní plyn vzniká. Anorgnaická a organická.

  Organická teorie

  Pod organickou teorii spadá to, že zemní plyn vznikl postupným uvolňováním během vzniku ropy nebo dřevěného uhlí. Mělo by se jednat o následek postupného rozkládání s organického materiálu. Teorii je podpořena tím, že se zemní plyn vyskytuje spolu s ropou a dřevěným uhlím.

  Anorganická teorie

  Podle anorganické teorie vznikl zemní plyn jako důsledek reakce anorganických látek

 2. Jak zjistit, že uniká plyn

  První možnost je zjistit únik plynu čichem. Jak už jsme si řekli, do zemního plynu je přidáván plyn, který má výrazný zápach, aby bylo možné jeho únik v domácnosti včas zaznamenat. Plyn jste podle zápachu schopni rozeznat už ve chvíli, kdy je jeho koncentrace jedno procento.

  Jestli máte pocit, že by mohl plyn unikat z konkrétního místa, zkuste jednoduchý pokus. Smíchejte lžíci tekutého mýdla s vodou a vzniklou kaši naneste na místo, odkud si myslíte, že plyn uniká. Jestli jste měli pravdu, v tomhle místě se začnou tvořit drobné bublinky. Tím jste úspěšně našli únik.

  Další možností je, že si všimnete prvních příznaků, které doprovází stav, kdy jste se nadýchali unikajícího plynu. Můžete mít lehké závratě nebo vás začne bolet hlava

  Mezi další znaky může patřit nadměrné orosení se oken.

 3. Co udělat, když uniká plyn

  Jestli máte pocit závratí nebo vás bolí hlava, vyjděte hned domu ven na čerstvý vzduch. Jestli mohl za nevolnost únik plynu, příznaky během chvilky odezní.

  Měli byste také okamžitě otevřít všechna okna a vypnout vše, co by mohlo vytvořit jiskru. Nepoužívejte jakékoli elektrické spínače. Také zhasněte všechny zapálené svíčky. Nezapalujte si cigaretu ani nepoužívejte sirky. Stejně tak se vyhněte jakémukoli dalšímu přímému plameni.

  Nejdůležitějším bodem je však vypnutí přívodu plynu. Měli byste najít konkrétní ventil, který slouží k regulaci přívodu plynu. Jestli si nejste jisti, kde ventil vypnout, zkuste se obrátit na vhodného řemeslníka, který vám poradí, nebo zavolejte na tísňovou linku.

  V ideálním případě byste si však měli být schopni poradit sami, takže se s podobnými věcmi seznamte už ve chvíli, kdy se do nového bytu nebo domu stěhujete.

  Jestli teprve řešíte dodavatele plynu, zkuste se podívat na náš článek Jak ušetřit za plyn. Poradíme vám také se změnou dodavatele.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak zjistit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás