Jak postupovat při ztrátě telefonu

Veronika Jelínková
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak postupovat při ztrátě telefonu

  Jak postupovat při ztrátě telefonu

  Stejně jako u všech ztrát zkuste nejdřív prohledat tašky, kapsy a domácnost. Možná se nakonec objeví zapadlý v gauči, nebo malé kapse batohu. Poproste také rodinu, nebo přátele, aby zkusili zavolat na vaše číslo. Pokud uslyšíte vyzvánění, je vyhráno a telefon podle zvuku najdete.

  Jestliže jste si jistí ztrátou telefonu mimo domov, opět zkuste na telefon zavolat. V případě, že byl telefon nalezen, je možné, že nálezce hovor přijme a bude možné se domluvit na vrácení. Poznámka: U většiny telefonu bohužel nálezce nemůže zavolat sám od sebe, protože mobily jsou chráněné kódem, otiskem prstu (touch ID), nebo obrysem tváře (face ID).

  V případě, že se vám telefon nepodaří najít, je vhodné zablokovat SIM kartu. Pokud by se zloděj, nebo nálezce telefonu dostal k možnosti volání, mohl by vás nemile překvapit účet. Telefon se dá zneužít k mnoha placeným službám, které již nedokážete vrátit.

  Pokud máte v telefonu cenné informace (např. platební karty, uložená hesla k bankovnictví apod.) telefon doporučujeme zablokovat. U iPhonů a telefonů Samsung lze na dálku vymazat obsah. Bohužel se tím ztratí i možnost telefon sledovat.

  Někdy hraje roli i zapomnětlivost. Nechali jste telefon v autobuse, nebo vlaku? Podívejte se na ztráty a nálezy.

 2. Co dělat při krádeži telefonu

  Při krádeži telefonu se obraťte na Policii ČR. K hlášení je potřeba mít doklad o vlastnictví telefonu (účtenku, krabičku apod.) a číslo IMEI.

  Policie může telefon zaměřit, nebo zablokovat. Přes policii se řeší i odblokování v případě nálezu.

  Na policii vám také řeknou, co můžete udělat dále. První kroky nejspíš povedou k zablokování SIM.

 3. Jak najít ztracený telefon

  V případě ztráty iPhonu se přihlaste do svého účtu na iCloud. Apple má funkci hledání telefonu (Find my iPhone). Funkce musí být v telefonu zapnutá! Po přihlášení je možné telefon sledovat podle GPS. U telefonů Samsung použijte aplikaci na vyhledání telefonu.

  U ostatních telefonů existuje aplikace Cerberus, která umožňuje vyhledat ztracený telefon.

  S lokalizováním polohy telefonu dokáže pomoci mobilní operátor. Operátoři pomáhají hlavně policii a v řešení závažných činů a hledání pohřešovaných osob. S pouhou ztrátou nejspíš neuspějete.

 4. Jak vyřídit pojištění ztráty telefonu

  Pojištění proti krádeži a ztrátě telefonu si sjednáte hned u několika pojišťoven.

  Výše pojistného se liší. A to podle délky pojištění, typu pojištění a hodnoty telefonu. Nejnižší sazba je asi 200 Kč, vyšplhat se může až do tisíců.

  Bohužel se pojištění vztahuje pouze na malé množství situací, kdy přijdete o mobilní telefon. Nevztahuje se například na situace, kdy telefon ztratíte z nedbalosti (a to je většina případů), je vám odcizen z místa, které je volně přístupné apod.

  Efektivnější je proto věnovat pozornost svým věcem, dobře si je hlídat a nenechávat příležitosti ke ztrátě a krádežím. Jak zabezpečit telefon proti krádeži?


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak postupovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás