Jak pěstovat pomelo

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat pomelo

    Jak vybrat pomelo

    Pomelo, které budeme pěstovat, si buď můžeme nechat naklíčit přímo ze semínka plodu, který jsme konzumovali, nebo si v zahradnictví koupit již předpěstovanou a naroubovanou sazenici. Rozdíl v nich je zejména ten, že pomelo ze semínka bude spíše okrasnou rostlinou do interiéru a na balkon. Sazenička s roubováním bude pak kandidátem na plody. I u nás totiž dokáže pomelo plodit.

    Nutno dodat, že pomelo je moc pěknou dřevinou, která udělá doma skvělou dekoraci, plody po něm spousta lidí ani nechce, zelená paráda stačí. Zapálení pěstitelé citrusů si dokáží z jedné zakoupené rostliny pak úspěšně naroubovat i další pomela a mít vlastní bohatou a sladkou sklizeň.

  2. Jak zasadit pomelo

    Pokud pomelo necháváme naklíčit, jen jej dáme do květníku s drenáží a se substrátem pro citrusy (stačit bude i klasický výsevní substrát), mírně přihrneme, přimáčkneme, zalijeme a udržujeme vlhké, nikoliv přemokřené. Můžeme překrýt fólií, tím uděláme semínku skleník, kde se mu bude lépe klíčit a růst.

    Během několika týdnů pomelo vyklíčí. Potěšující je, že klíčivost pomela je velmi vysoká, a tak se málokdy stane, že byste nebyli úspěšní. Větším problémem někdy spíše je najít vyzrále semínko v plodech z obchodu.

    Sazeničku pak přesadíte do většího květníku, kde opět bude drenáž, tentokrát již i substrát pro citrusy, který má vhodné složení pro další vývoj vaší rostlinky. Do stejného substrátu pak přesazujete i to pomelo, které jste si přinesli naroubované ze zahradnictví a které později již vyrůstá kořeny z květníku a evidentně vyžaduje novou hlínu.

  3. Kam umístit pomelo

    Pomelo může být přes léto venku, nejlépe ve skleníku, v chráněném koutu zahrady nebo na balkoně. Nikdy na něj nesmějí dopadat přímé polední sluneční paprsky a nikdy nesmí být na průvanu nebo vystaveno poryvům deště.

    Pomelo vyžaduje dostatek rozptýleného světla, proto při začátku pěstování můžeme použít i pěstební lampu. Ta nám zaručí dostatek obojího, a to zejména u mladých rostlin v krátkých zamračených zimních dnech. Lampu používáme například i u pěstování citronu.

    Pokud pěstujeme pomelo ve skleníku, nezapomínáme na správné větrání. Na zimu vždy přenášíme pomelo do chladnějších, světlých, ale zcela bezmrazých prostor. Hodí se vytápěná zimní zahrada, chladnější ložnice nebo světlá a méně vytápěná chodba. Teplota by měla být okolo 18 stupňů.

    Pokud je pomelo celoročně v interiéru pouze coby okrasná rostlina, nikam jej nepřemisťujeme a nezajišťujeme vegetační klid, není v tomto případě nijak výrazně nutný. Důležitý je totiž hlavně pro plodnost, ne pro samotný růst.

  4. Jak zalévat pomelo

    Pomelo zaléváme podobně jako ostatní citrusy. To znamená, že mladé rostlinky v podstatě jen rosíme a substrát tím udržujeme mírně vlhký, starším rostlinám pak dopřáváme pravidelnou, ale mírnou zálivku, kdy substrát nesmí proschnout, ale ani jej nesmíme přelít.

    Pro pomelo je velmi důležité rosení, které dodává listům pohodlí, zároveň je chrání proti nejčastějším škůdcům, jako jsou sviluška či mšice, které si libují v suchém prostředí. I proto je vhodné pěstování pomela ve skleníku, kde je vlhkost zajištěna sama o sobě.

    V interiéru můžeme dát pod květník s pomelem tác s kamínky a pravidelně na ně nalévat vodu, která se bude odpařovat a která tím pádem zajistí trvalé zvlhčení okolí pěstované rostliny. Podobně to můžeme provést třeba i u kávy.

  5. Jak hnojit pomelo

    Přihnojování pomela se určuje podle toho, zda chcete od rostliny jen dekoraci zelenými listy, nebo i plody. Pokud pouze zelenou dekoraci, hnojte pomelo v sezoně jednou za 14 dní hnojivem na rostliny okrasné listem, přes zimu omezte hnojení na jednou za cirka 6 týdnů.

    Jestliže má vaše pomelo plodit, potřebuje kvalitní hnojivo pro citrusy, kdy zjara použijete hnojivo plné, později hnojivo pro květ a plod, kde je méně dusíku, zato více draslíku a síry. V hnojivech na citrusy není vápník, a toho si musíme být vědomi (v jiných hnojivech pro květ a plod je vápníku spousta). Naopak je tu spousta železa, které je potřebné proti žloutnutí.

  6. Jak se starat o pomelo

    I u pomela platí, že potřebuje pravidelnou zálivku, správné složení zeminy i hnojiva, pravidelné přihnojování. Pokud jej potřebujete krotit v růstu, je nutný nejen řez, ale také pravidelné otáčení celé rostliny, neboť se nové výhonky vytahují za sluncem.

    Pokud budeme pomelo stříhat, vyhradíme si na to předjaří před prvním rašením. Při řezu musejí poslední očka na větvi směřovat ven z koruny. Řez je důležitý zejména tehdy, když chcete mít na pomelu i plody. Jednak prořežete hustou korunu, která by plodům stínila, jednak ze zkrácených výhonů uděláte výhony plodné.

    V létě pomelo můžeme dát letnit na chráněné místo, případě jej přemístit do skleníku se správnými podmínkami. Citrusy neradi teploty nad 30 stupňů, na to ve sklenících pozor! Na zimu vždy stěhujeme do světlé a poměrně teplé místnosti s teplotou okolo 18 stupňů.

  7. Jaké jsou choroby a škůdci pomela

    Pomelo trpí v podstatě stejnými chorobami a škůdci jako ostatní citrusy. Ze škůdců jsou to nejčastěji svilušky, které se dobře množí v suchém prostředí, takže za jejich rozmnožení může jen a pouze naše pěstební chyba.

    Pak jsou tu i puklice, které se projevují prostřednictvím hnědých krunýřků na listech rostliny. Mšice nebo vlnatky jsou méně častým škůdcem pomela, ale i s nimi je nutné počítat. Pomůže samozřejmě pravidelné rosení, při napadení rostliny postřik, případně stírání škůdců vatovým tamponem namočeným v lihu – to samozřejmě pouze v počátečních fázích napadení.

    Z litru teplé vody, 10 ml oleje a jednoho prášku do pečiva si můžeme připravit domácí olejový postřik, kterým tyto škůdce udusíme. Postřik je nutné opakovat, protože nepůsobil na již nakladená vajíčka. U štítenek a puklic příliš nepůsobí. Mnohem účinněji je venku ozobou ptáci.

    Z chorob se nejčastěji setkáváme s černěmi. To je houbové onemocnění, které se objevuje až po napadení rostliny savým hmyzem – usadí se v ranách způsobených těmito škůdci. Stříkáme fungicidy, ale v pozdější fázi napadení je náročné rostlinu zachránit. Proto listy pravidelně prohlížíme. Prevencí je jednak kontrola, jednak pěstování ve správném prostředí.


M
Marcela 05.03.2023 – 17:21

Hezké, ale ráda bych věděla, za jak dlouho bude plodit. Děkuji a zdravím MM

Odpovědět

Lucie Schmidtová
Lucie Schmidtová redaktor Skrblíka 17.03.2023 – 14:47

Dobrý den, pomelo by mělo plodit až za několik let (klidně až za 6-10 let).

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás