Jak pěstovat lanýže

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat lanýže

    Jak vybrat lanýže

    Vybírat pro pěstování v českých podmínkách můžeme lanýž letní a lanýž Borchiův. Pokud máme odvahu, lze zkusit i pěstování lanýže černovýtrusého, který je nejcennějším druhem. Ale také nejnáročnějším, protože běžně roste mnohem jižněji.

  2. Jak zasadit lanýže

    Nesadíme lanýže, nýbrž stromy, které jsou naočkované výtrusy lanýžů. Na výběr jsou listnaté i jehličnaté, ale sadit musíme do mírně zásadité, vápenaté a mírně kamenité půdy. V kyselé zemině lanýže příliš neporostou, na rozdíl od jiných hub.

    Při vysazování naočkovaného stromu postupujeme podobně, jako když chceme vysadit například dub – o jeho pěstování už jsme také psali.

    Okolí stromu s lanýži musíme před výsadnou také dobře zpracovat, vyplet, dokonale provzdušnit hlubším zrytím, do cirka třiceticentimetrové hloubky. Strom musí mít zejména z počátku růstu místo, kde nebude muset čelit konkurenci jiných dřevin a větších plevelů.

  3. Jak se starat o strom, pod kterým porostou lanýže

    Lanýže rostou v kořenech stromů, okolo stromu dělají kruh. Proto je nutné splnit k jejich úspěšnému růstu několik základních podmínek péče o naočkovaný strom a jeho okolí.

    Zejména nesmíme nechat okolí stromu zarůst plevelem. K tomu dokonale poslouží mulčování trávou nebo slámou, které musíme pravidelně oživovat, přidávat nový materiál, aby byla zem stále mírně vlhká a také bez plevelů. Později si stromy okolo sebe udrží volnou zeminu díky stínu korun, ale toho se dočkáme až za mnoho let.

    Lanýže nesnesou holomráz. A i proti němu je mulčování velmi vhodné, proto jej na podzim neodstraňujeme. Během vegetační doby strom zaléváme, když je potřeba. Zálivku dodáváme i první cirka dvě zimy po výsadbě, pokud je málo přírodní vláhy.

    Pokud byste chtěli pěstovat celý sad s lanýži, inspirujte se, jak vysadit les.

  4. Jak dlouho trvá, než sklidíte první lanýže

    První lanýže se dají sklidit cirka tři roky po výsadbě naočkovaného stromu, ale pokud zvolíte černovýtrusý lanýž, dočkáte se ho nejdříve po sedmi letech. Sklizeň lanýžů není zaručená, ale pokud se strom i výtrusy úspěšně „chytí“ porostou ve vzájemné symbióze po mnoho let, uvádí se, že minimálně dvacet.

  5. Jak pěstovat lanýže na balkoně

    Dokonce i na balkoně si můžete vypěstovat své vlastní lanýže. Stačí si pořídit naočkované sazenice stromků malého vzrůstu, speciálně určené právě pro pěstování na balkonech nebo ve velmi malých zahrádkách.

    Počítat musíte s větší pěstební nádobou – lanýže rostou kousek pod povrchem, potřebují prostor do šíře, nikoliv tolik do hloubky. Zemina s lanýži je plná jejich mycelií. Nikdy ji při přesazování nevyhazujte. A pokud by stromek náhodou uhynul, zasaďte do stejné zeminy druhý.

    Balkonové stromy příliš nepřehnojujeme, ztratily by svou mrazuvzdornost. Jako přihnojení volíme kompost ze zahrady nebo přírodní organické hnojivo, které nasypeme na zeminu v květníku nebo dáme do nového květníku při přesazování.

    Pozor na vymrznutí stromku v nádobě v zimě, je nutné občas zeminu během zimy, kdy však nemrzne, prolít studenou vodou, nejlépe o shodné teplotě, jaká je venku, aby nenastal teplotní šok.

  6. Jak sklidit lanýže

    Velmi těžko. Lanýže rostou v kořenech stromů, pod zemí, takže nejsou vidět. Běžně je v komerčních sadech hledají psi nebo prasata, která jsou k tomuto účelu vycvičená.

    Sklizeň z květníků je snazší, často se spojí s přesazováním rostliny. Ve volné zemině je nutné opatrně vyrývat, vykopávat. Jde o náročnou práci, zejména na trpělivost, pečlivost, opatrnost. Ale přinese své ovoce.


J
Jirka 24.12.2021 – 12:05

Na balkoně pěstuji např. rajčata. V tom určitě nejsem sám. Ale i např. kopr, špenát nebo fazolky. Tady už neví, jestli to napadlo i někoho jiného. Ale možnost pěstovat na balkoně i lanýže mě nadchla. Jenže kde koupím sadbu vhodných (naočkovaných) stromečků? To mi v článku chybí.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma houby


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás