Jak pěstovat chmel

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat chmel

    Jak vybrat chmel

    Chmel vybíráme podle toho, co od něj očekáváme. Pokud chceme dekorativní porost okolo zdi, plotu nebo okolo pergoly, vybereme například chmel japonský, který je jedním z nejdekorativnějších chmelů pěstovatelných u nás.

    Vybrat ale můžeme i běžně pěstovaný chmel v kulturních odrůdách, které dávají velké šištice používané v pivovarnictví i v lékárenství. Chmel otáčivý je další spíše dekorativní rostlinou, která roste u nás i ve volné přírodě.

    Chmel kupujeme jako semínka, v ověřených prodejnách a také podle toho, jakou odrůdu jsme vybrali. Výsledné rostliny pak mají dost odlišné vlastnosti.

  2. Kdy zasít chmel

    Chmel sejeme od konce března do první poloviny května, a to vždy rovnou na pevné stanoviště, u chmele se neprovádí předpěstování. O to je vše kolem chmele jednodušší.

  3. Kam a jak zasít chmel

    Chmel sejeme vždy k opoře. Je to vitální pnoucí se rostlina, pokud oporu neměl, bude se pnout po zemi. Toho lze využít, pokud chceme pokrýt půdu, ale na to se hodí jiné rostliny lépe, například pětiprstý ženšen nebo brusinky.

    Takže sejeme k opoře, do volné půdy, která je předem vyhnojená a prokypřená. Dáváme nejlépe do hnízd, což znamená, že na jedno místo dáme dvě semínka, místa by měla být vzdálená 40 – 50 cm od sebe. Chmel je totiž ve výsledku poměrně robustní rostlina, a podle toho jej musíme i vysít.

    Klíčení se dočkáte již po cirka deseti dnech o výsevu, následný růst bude probíhat téměř před očima. Tak vitální tato rostlina je.

    Chmel můžeme sít i do nádob, ale pro tento účel vybíráme kulturní odrůdy a sejeme do velkých nádob, které máme umístěny na balkoně nebo na terase, kdy se rostlina může na daleko pnout vodorovně po zábradlí a podobně.

  4. Jak zalévat chmel

    Chmel nevyžaduje mnoho zálivky, to je jasné už ze skutečnosti, že žatecký chmel rostoucí ve srážkovém stínu patří k těm nejlepším. Není nutné jej vyloženě přesušit, ale rozhodně to se zálivkou nepřeháníme. V nádobě musí substrát vždy nejdříve proschnout.

  5. Jak hnojit chmel

    Chmel vyžaduje prohnojenou půdu a později přihnojování organickým hnojivem, zejména pokud roste v nádobě. Jestliže jej chcete konzumovat pro léčebné účely, s přihnojováním není nutné to přehánět, v opačném případě hnojte vydatně.

  6. Jak se starat o chmel

    V podstatě nijak. Nic extra nevyžaduje, snad jen již zmíněnou pořádnou oporu a také dost místa, kam se může rozrůst. Jiné nároky chmel nemá, jedná se o velmi nenáročnou rostlinu, která poroste v jakékoliv zahradní zemině.

    Pokud byste chtěli pěstovat chmel pro šištice, je vhodné prořezávat výhony, aby byla úroda pak co nejkvalitnější.

  7. Jak pěstovat chmel v nádobách

    Nádoby nejsou pro pěstování chmele zrovna nejvhodnější, ale pokud nemáte zahradu, a přesto chcete vlastní šištice chmele, není jiné zbytí. V takovém případě sáhněte po opravdu velké nádobě, kterou postavíte k řádné opoře.

    Vhodné je například zábradlí balkonu, kde se může chmel vodorovně vinout zleva doprava a zpět, třeba i na čtyřikrát. Díky tomu budete mít krásně na dosah veškerou úrodu šištic.

  8. Jak zazimovat chmel

    Chmel spolehlivě přežije zimu, ale celá nadzemní část odumře a přezimuje jen tzv. kořenová babka. Takže na podzim není nutno cokoliv dělat, na jaře včas odstraníme odumřelé části rostliny, aby mohla nová várka růst do volného prostoru a aby porost také lépe vypadal.

  9. Jaké jsou choroby a škůdci chmel

    Choroby a škůdci si smlsnou i na hořkém chmelu. Napadají jej v především mšice, které můžeme snadno zničit oplachem, pokud je napadení v počátku, případně biologickým postřikem, který je vždy založen na olejové bázi.

    Lze vyrobit i domácí olejový postřik, který sestává z pěti litrů teplé vody, 50 ml oleje a 3 prášků do pečiva. Tímto postřikem chmel smáčíme, zejména z rubu listů. A tím obalíme škůdce olejovou vrstvou, pod kterou se prostě udusí. Stejné je to se sviluškou chmelovou.

    Na příliš stinných stanovištích se můžeme setkat s plísní a dalšími houbovitými chorobami, a tak upřednostníme slunnější stanoviště a ne tak hustou výsadbu.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás