Jak pěstovat bambus

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat bambus

    Jak vybrat bambus

    Bambusy se u nás pěstují ve třech základních druzích, co se jejich velikosti a vzhledu týká. Jsou to vysoké výběžkaté druhy, pak trsnaté nižší druhy a do třetice pokryvné a nízké výběžkaté velkolisté druhy. Od každého druhu se u nás prodává několik kultivarů, z nichž si pak vybíráme podle popisu nebo doporučení zahradníka.

    Co se interiérových bambusů týká, vybíráme v květinářství nebo v zahradnictví právě podle toho, jak se nám daná rostlinka líbí a bude designově sedět k místu v interiéru, kam ji plánujeme dát. Interiérové bambusy nejlépe vyniknou, když je pěstujeme v několika květnících a seskupíme na jedno místo v bytě.

    S pěstováním bambusů je to podobné jako s pěstováním rozmarýnu. Rostlinám se dobře daří v interiéru, ale i exteriérové umístění zvládnou, pokud se o ně během zimy dobře postaráme.

  2. Kam zasadit bambus

    Bambus pěstovaný na zahradě vyžaduje velmi specifická místa. Jednak na nich musí být na živiny bohatá a dostatečně propustná půda, jednak musí být místo chráněno před severním a severozápadním větrem a ještě ke všemu musí být místo zvoleno tak, abychom my byli schopní jej dostatečně zásobovat vodou.

    Podmínek není málo. Ale když je splníme, pěstování bambusu se nám bude dařit. Některé druhy (zejména tyčové bambusy) vyžadují spíše slunce, jiné pro změnu polostín nebo stín. Na konkrétní požadavky je nutné se ptát u pěstitele nebo odborného prodejce sazenic.

    Interiérové bambusy můžeme pěstovat hydroponicky, tedy jen ve vodě, takže mohou růst ve váze. Nebo je zasadíme do květníku, a to podle velikosti rostliny (hlubší květník) nebo výsledné šíře pokryvných bambusů (široký a plochý květník).

  3. Jak a kdy zasadit bambus

    Bambus pěstovaný na zahradě sadíme zásadně na jaře. Tím se bambusy liší třeba od našich klasických ovocných nebo jiných stromků, které se vyžadují sadbu spíše na podzim, protože během zimy pak prokoření a jsou připraveny na vegetační sezónu.

    U bambusů je situace zcela opačná. Zima je pro ně obdobím strádání, kořenový systém se bambusům v zimě nerozšiřuje, protože v tak nízkých teplotách rostlina neroste, ani nekoření. A proto ji sadíme na jaře, aby si během vegetace vytvořila dostatečně velký kořenový systém, který jí pomůže s přežitím zimy. Nízké teploty sice samy o sobě nevadí, ale přežití komplikuje sucho a vítr.

    U interiérových bambusů je doba výsadby zcela jedno, bambus vegetuje celý rok, v bytech je také celý rok teplo.

    Co se způsobu výsadby týká, postupujeme běžně jako při sazení jiných rostlin, jen s tím rozdílem, že bambusům připravíme opravdu humózní hnízdečka. Písčitou půdu s dostatkem kompostu, s minimem jílovité složky. I v květníku bude bambus potřebovat výživné prostředí.

  4. Jak zalévat bambus

    Hodně a často. Bambus neustále odpařuje vodu, a to dokonce i v zimě, když mrzne. Proto zaléváme i v zimě, a to jak pokojový bambus, tak ten venkovní. Na zimu a na jaře stíníme bambusy před větrem, aby nebyly zbytečně vysušovány v období, které je pro ně dost náročné.

  5. Jak hnojit bambus

    Z počátku nehnojíme, protože jsme bambusům připravili stanoviště bohaté na živiny. Později začneme přihnojovat. U zahradních bambusů nejlépe od dubna (po přezimování) nebo cirka tři až čtyři měsíce po výsadbě.

    Volíme hnojiva s velkým obsahem křemíku a hořčíku, samozřejmě dusíku. V srpnu a září hnojíme draselnými hnojivy, aby se zvýšila pevnost pletiv přes zimu. Od listopadu už venkovní bambusy nehnojíme, zase až do dubna.

    Interiérové bambusy přihnojujeme pravidelně a po celý rok, vegetují stále. Ale pozor, při přehnojené (velká dávka najednou) může bambus žloutnout nebo hnědnout. Některé druhy (Phyllostachys) se však přehnojit ani nedají.

  6. Jak se starat o bambus

    Jak pěstovat bambusBambus pěstovaný v interiéru chce zálivku, hnojení a jednou za rok přesazení do větší nádoby, protože jde o vitální rostliny, které umějí opravdu rychle nabírat na objemu nebo na výšce. Exteriérové bambusy také hnojíme a dostatečně zaléváme.

    V případě exteriérových bambusů si budeme muset připravit i kořenové zábrany růstu, aby se rostlina nerozrostla po celé zahradě. Jde o pevné fólie s dlouhou životností, které dáme do země tak, aby jí kořeny nemohly prorůst a bambus tak nešel někam, kde si jeho přítomnost nepřejeme.

    Bambusu poměrně opadávají listy a olupují se starší stébla, což však ničemu nevadí – právě naopak. Vše necháváme na stanovišti, čímž bambusu poskytneme přirozené mulčování. Bambusům v květníku dopřejeme mulčování kůrou nebo jinými prostředky

    Bambus pěstovaný venku vyžaduje péči i před zimou, v zimě a na jaře, o tom ale v dalších boxících.

  7. Jak zazimovat bambus

    Bambus musíme na podzim zavézt spoustou mulčovacího materiálu, aby nemohl příliš rychle vysychat. A také jej maximálně ochráníme před větrem, pokud je to, vzhledem, k velikosti porostu, ještě možné. Nic nestříháme, necháme rostliny přezimovat, jak jsou.

    Během celé zimy bambus zaléváme.

  8. Jak se o bambus postarat na jaře

    Jarní probouzení bambusu tkví v podstatě jen v tom, že jej začneme hnojit. Odstraníme zábrany, které mu příliš stíní, ale ponecháme zábrany, které jej chrání před severním a východním větrem. Stříháme až později na jaře, až se ukáže, které výhony opravdu zaschly a které naopak obrůstají.

    Později během roku můžeme z bambusu odstříhnout pevnější výhony a použíje je jako bambusové špejle, které se perfekně hodní v kuchyni, například při nakládání ananasu.

  9. Jak rozmnožit bambus

    Bambus se nejsnadněji množí vegetativně. Sice rostlina i kvete, ale pro rozmnožení to nemá podstatný význam. Nejjednodušší způsob je vyrýt část mladšího porostu a rozdělit ji na jednotlivé sazeničky.

  10. Jaké jsou choroby a škůdci bambusu

    Vzhledem k tomu, že bambusy k nám vlastně nepatří, tak tu nemají ani mnoho chorob a škůdců. Napadá je vlnatka krvavá, která se usazuje v místech, kde vyrůstají mladá nová stébla. Lze ošetřit insekticidem, ale není to nutné, se stárnutím porostu vlnatka vymizí sama. I mšice je na venkovních bambusech spíše vzácnost.

    Pokud ale přemístíme bambus do zimní zahrady, pak se výskyt mšic zvýší. A je potřeba je ničit insekticidem nebo domácím olejovým postřikem v poměru 5 l teplé vody, 50 ml oleje a 3 prášky do pečiva.

    Pokud bychom mšici nelikvidovali, zavleče do rostlin infekci v podobě černí nebo uvolní cestu roztočům, které si můžeme do porostu zavléci koupí nových sazenic z obchodu, kde nebyly rostliny dostatečně ošetřeny (u nás se tito roztoči sami o sobě nevyskytují).

    Čerň poznáme podle černých skvrn na listech, roztoče pro změnu podle hnědých nebo tmavě žlutých suchých, vysátých skvrn. Proto nakupujeme jen v ověřených zahradnictvích, kde prodejce garantuje prodej zdravých a proti neduhům ošetřených rostlin.

    Venku nám mohou na bambusech hodovat hlodavci, a to zejména během zimy, kdy si shánějí potravu, kde to jen jde. Stejné je to se srnami, takže bambusy vždy chraňme oplocením pomocí pletiva, pokud je máme například na chatě, na chalupě.


R
Romana 22.05.2020 – 14:11

Dobrý den, prosím, můžete mi poradit? Již léta pěstuji bambus, který jsem kdysi koupila v Ikea jako malinkou rostlinku. Krásně roste, a protože se už nevešel na výšku do bytu, přesunula jsem ho asi před rokem do práce. Řekla bych, že podmínky má stejné (světelné i tepelné). Zalévám 2x týdně tak, aby na zemině stála voda. Posledních pár týdnů si všímám žloutnoucích listů (ve spodní části rostliny) a zřejmě plísně na zemině (bílý povlak). Můžete mi poradit, co s tím? Mám ho moc ráda, a až se jednou (možná) přestěhuji na venkov, chci si ho vzít s sebou.... Děkuji mnohokrát Romana

Odpovědět

J
Jan 19.12.2021 – 16:39

@Romana: Dobrý den Romano, zkuste bambus o trochu méně zalévat. S pozdravem Jan

Odpovědět

A
Anna 25.02.2022 – 19:16

Prosím poradíte mi jak mám zasadit semínka bambusu?Děkuji.

Odpovědět

M
Marta 12.07.2022 – 15:20

Dobrý den koupila jsem v neděli bambus a teď jsem se dočetla že se může sázet jen na jaře prosím o radu a zkušenosti dekuji

Odpovědět

Y
Yveta 06.04.2023 – 11:45

Dobrý den jak mám prosím vyrýt bambus abych ho mohla rozsadit ? Musím ho ostříhat ? Má výšku asi 2mozna 2,5 metrů děkuju za radu

Odpovědět

Lucie Schmidtová
Lucie Schmidtová redaktor Skrblíka 14.04.2023 – 19:34

Dobrý den, Yveto, možná Vám pomůže tento článek: https://www.bambusar.cz/sazeni-bambusu/

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás