Jak pěstovat anturii

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat anturii

    Jak vybrat anturii?

    Anturií je mnoho druhů. Jejich domovem je Brazílie, Kolumbie, Peru, Guatemala a Kostarika, celkově jejich rod zahrnuje kolem pěti set druhů. Mnoho z nich se prodává coby pokojové rostliny, ale jen Anthurium scherzerianum s matně šarlatově červeným až temně červeným toulcem (květem) má nejmenší nároky na pěstování a hodí se i pro začátečníky.

    Ostatní druhy, co můžete v květinářstvích potkat, budou vyžadovat spoustu vlhka a život v okenních skleníčcích nebo vitrínkách. Jde totiž o typické tropické rostliny s nároky na vysokou vlhkost. Jedině červená anturie přežije bez úhony i nižší vlhkost vzduchu, než jaká je přirozeně v tropech.

    Náročnějšími druhy, co potkáte v prodeji, jsou Anthurium andreanum se srdčitými květy oranžově šarlatové barvy, Anthurium bakeri s květy jako ozdobné červené bobule, Anthurium crystallinum a magnificum se zelenými květy (toulcem), dále třeba Anthurium forgetii, veitchii, warocqueanum a další.

    Výběr anturie je čistě na vás, ale kdo předem ví, že na kytky nebude mít příliš času ani možností je dát na správně vlhké místo, měl by sáhnout po červené variantě, tedy Anthurium scherzerianum.

  2. Jak zasadit anturii?

    Anturii si většinou přineseme již sazenou ve správné pěstební nádobě a také správným způsobem. Našim úkolem bude ji po několika měsících nebo sezonách přesadit, ale o tom později v dalších boxících.

    Klasické sazení anturie přijde na řadu jen v momentě, kdy ji rozmnožujete řízkováním. Jde to pouze u nekvetoucí rostliny a detaily vám popíšeme v boxíku o rozmnožování anturií.

  3. Kam umístit anturii?

    Anturie chtějí světlo, ale ne úpal od okna. Raději ji dějte doprostřed dobře prosvětlené místnosti nebo na východní či severní okno, nikdy na jih. Toulitka by měla být v místnosti, kde ani v zimě neklesne teplota pod 18 stupňů.

    Nejde o vhodnou kytku do ložnice, protože může citlivějším lidem dráždit sliznice. Raději ji nechejte v pracovně, na prosvětlené chodbě, v hale, v obýváku. A ostavte ji na místo, kde bude možné je velmi často rosit.

    Správné místo rozhodně není třeba před poličkou s knihami. Brzy byste si je odrovnali častým rosením. Anturiím se náramně daří v prosvětlených koupelnách, kde je vlhkost vzduchu nejvyšší v celém bytě.

    Přínosem anturie bude snížení hlučnosti v bytě, protože svými velkými listy rozptýlí zvukové vlny. Velká plocha listů také dobře filtruje vzduch, a to hlavně od částeček, které jsou škodlivé hlavně pro nás, teplokrevné živočichy.

  4. Jak zalévat anturii?

    Anturie chce jen menší dávky zálivky, nikdy nesmí zůstat voda ve spodní misce pod květníkem. Pokud by zůstala, mohou kořeny začít uhnívat. Anturie potřebuje velké vlhko ve vzduchu, ale rozhodně ne přemokřenou zeminu.

    Takže zalévejte na půdu, ale vynechejte střed rostliny. Až voda vsákne, vylijte případnou přebytečnou vodu z podmisky pod květníkem. Zalévejte častěji a menší dávkou.

    Někdy můžete anturii postavit do vany nebo sprchového koutu a zalít ji sprchou. Důkladně jí osprchujte všechny listy, ale vyhněte se květům. Taková koupel rostlinám velmi svědčí.

  5. Jak hnojit anturii?

    Po anturii chceme, aby hodně kvetla. Proto jí k tomu musíme dát podmínky. A jednou z nich je i vydatná výživa zaměřená na podporu kvetení. Budou to draselná hnojiva s vyšším podílem síry. Volit můžete tak tekutá, tak třeba tyčinky, co se zapichují do půdy a postupně se v ní rozkládají.

  6. Jak pečovat o anturii?

    Hlavním předpokladem spokojenosti anturie je rozptýlené světlo a dost vzdušné vlhkosti. Rostlinky musíme pravidelně rosit, ale pozor, pouze a jedině na listy! Správná úroveň vlhka je, když jsou na listech kapky vody.

    Nikdy ale nesmí voda stříkat na květy. Pak by na nich totiž vznikaly nevzhledné skvrny. Rosení tvrdou vodou také není zrovna dobrý nápad, minerály z vody se pak na listech usazují a také nepůsobí dobrým dojmem. Pokud jde převážně o vápenné usazeniny, dokonce začnou listům i škodit. Roste proto dešťovkou, destilovanou nebo filtrovanou vodou.

    Anturii mějte v zimě v teplotách nad 18 stupňů a dopřejte jí dostatek světla. Vzhledem ke krátkým dnům jí můžete svítit nebo ji umístit přímo na okno, zimní slunce jí neublíží.

    V létě byste měli zabránit jejímu přílišnému přehřátí v suchém vzduchu, takže vlhčete častěji. Dobrá metoda, jak si ulehčit vlhčení a rosení, je dát květník s anturií do většího květníku a ten ve volném místě vyplnit mechem. Mech budete mokřit, on zase bude uvolňovat vodu do vzduchu v nejbližším okolí anturie.

    Když se na toulitce objeví hnědé špičky listů, jde o zprávu, že ji málo rosíte. Pokud rosíte hodně, ale hnědnutí listů pokračuje, tak zapátrejte po kvalitě vody, kterou rosíte a zaléváte. Je-li tvrdá, rostlina to těžce nese.

  7. Kdy a jak přesadit anturii?

    Anturie se přesazují jednou za dva až tři roky. Dejte ji do květníku jen o něco většího, než byl původní. Na dno vždy umístěte drenáž, která pomáhá s odvodem přebytečné vody. Zeminu volte středně těžkou, ale nikoliv zásaditou. Může být i lehká, v tom případě ale budete zalévat o něco častěji.

    Anturii zasaďte tak, aby srdéčko rostliny zůstalo nad zeminou. Substrát přimáčkněte a dobře prolijte, přebytečnou vodu však z podmisky odstraňte.

  8. Jak rozmnožovat anturii?

    Anturie se rozmnožuje semeny, ale velmi těžko. Snazší je řízkování, kdy nekvetoucí rostlinu vyndáte z květníku a rozdělíte ji na více částí. Každá však musí mít listy a kořeny. Pak je zasadíte, stejným postupem, jaký jsme popsali u přesazování.

    A když se budete o nově vzniklé rostlinky precizně starat, může se podařit, že se uchytí a přežijí. Jestli se nepovede, nebudete jediní, komu se řízkování anturií nedaří, jde totiž o náročný proces – na udržení správných podmínek po řízkování.

  9. Jaké jsou choroby a škůdci anturie?

    Anturie je napadána houbovými chorobami, které poznáte podle skvrn na listech. Tyto skvrny jsou s hnědým středem a žlutou okrajovou zónou. Dále se houbová infekce projeví žloutnutím rostliny, jejím krněním, zahníváním kořenů. Včas aplikované přípravky proti houbám na listech a houbám v půdě mohou pomoci.

    Co se škůdců týká, tak v sušším vzduchu počítejte se mšicí. Pak jsou tu i puklice, třásněnky nebo vlnatí červci, kdo si na anturiích rád smlsne. Zde pomůže jen dokonalá sprcha ve vaně nebo ve sprchovém koutu, a po oschnutí insekticidní přípravek. Ten však aplikujte mimo obytné místnosti. Ale pozor na průvan!


m
marie 08.02.2020 – 09:05

dnes jsem ji dostala ,tak jsem natěšená,jinak se mi v bytě rostlinám nedaří.

Odpovědět

j
jarmila 15.03.2020 – 17:31

prosím o radu - mám novou anturii asi měsíc a objevily se na ní ze spodní strany listů bílé skvrnky něco jako plísen'. na líci listů jsou nějaké bílé potvůky asi 1 mm velké. co s tím mám dělat? prosím porad'te!!

Odpovědět

L
Lenka 15.04.2020 – 12:00

Prosím o radu. Mám tuto květinu už roky a snad ani nepřestávala kvést - dost se jí dařilo, ale listy i květy se po letech začaly zmenšovat a jsou už hodně malinké. Květinu jsem rozdělila, protože už to byl větší trs na víc a zasadila je znovu zvlášť - myslíte, že se květy ještě někdy zvětší? Přihnojila jsem tyčinkovým hnojivem pro květ a nevím co dál dělat. Škoda, že nemohu vložit fotografii. Děkuji

Odpovědět

g
gabriela 08.08.2020 – 20:16

dobry den,chci se zeptat.vzdy kdyz dostanu tuhle kvetinu mi odejde...ted ji zezloutly az zhnedly listy...minule odesla cela.cim to je?dekuji

Odpovědět

g
gabina 25.10.2020 – 08:50

dobry den,proc mi zloutnou listy a kytka odchazi?uz mi timto upusobem odesly tri nevim proc.dekuji

Odpovědět

D
Draha 12.11.2020 – 12:59

Dobrý den!..moc jsem se z antutie těšila, ale začíná mi odcházet...je na severním okně, ale přestala kvést a listy žloutnou a hnědnou-((. Zkusím ji přemístit do koupelny...děkuji!

Odpovědět

JH
Jaroslava Hellerová 15.11.2020 – 14:43

Koupila jsem vkvětnu krásnou anturii.Do září kvetla,pak začali topit a anturie začala chřadnout.Přesadila jsem ji do o málo většího květináče,před tím jsem ji mírně rosila,ale nic nepomáhá. byt je vytápěn ústřdním topením. Nevím proč se jí přestalo dařit. Děkuji za radu.

Odpovědět

J
Jana 03.05.2022 – 10:43

U nás v květinářství mají rok velkou anthurii na východní straně ve výloze stojí v okrasném květináči neustále ve vodě je krásná kvete a špičky listů jí nezasýchají toto je pravda kterou my prozradila prodavačka v květinářství nesmí se zalévat ze shora ale nesmí zůstat bez vody !!!

Odpovědět

J
Jana 03.05.2022 – 10:44

@Lenka: hnojivo na orchideje !!!!

Odpovědět

J
Jana 03.05.2022 – 10:46

@gabriela: musíte jí dát na okno kam nejde skoro slunce a nechat každý den chvíli stát ve vodě nesmí oschnout nejlíp stát ve vode

Odpovědět

J
Jiřina 25.05.2022 – 16:19

Dostala jsem anturii krásně kvetla červenými květy, ale začaly mi květy měnit barvu do tmavá. Sluníčko na ni nesvítí. Kde dělám chybu? Děkuji

Odpovědět

J
Jiřina 28.05.2022 – 10:16

L
Libuše 10.08.2022 – 09:07

Mám žlutou anturii a roste do výšky mám ji seříznou?

Odpovědět

JT
Jaroslava Trachtová 16.10.2022 – 08:06

Mám krásnou košatou anturii,ale přestala kvést ,na jednotlivých stonkach vyrůstají šlahouny dohneda

Odpovědět

M
Marie 25.10.2022 – 22:03

Mám Anturii víc jak rok na jižním okně, vůbec nerosím .Zalévám tak jednou za 10 dnů a to tak , že naplním obal tak do čtvrtiny vodou z kohoutku a někdy do ní kápnu univerzální hnojivo. A máte vidět, je plná květů a vypadá opravdu ve formě. 👍👏😉

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás