Jak pěstovat amarylis

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat amarylis

    Jak vybrat amarylis

    Když budete vybírat amarylis, pravděpodobně začnete barvou květů. Amarylis se kupuje jako cibule, ale prodejce u ní vždy uvádí, jakou barvou pokvete. Zaručit správnou barvu vám opravdu může, protože amarylis se množí tak, že vytvoří nové cibulky, které vyrůstají z cibule mateřské. A ty mají stejné vlastnosti jako mateřská rostlina. Ke křížení formou opylení totiž při rozmnožování přes cibule nedochází.

    Ale u výběru amarylisu je nutné zachovat chladnou hlavu a nezaměřovat se jen na barvu budoucích květů. Cibule totiž musejí být bez viditelných infekcí a plísní, musejí být v dobré kondici, a ne jako scvrklé nic.

    Amarylis je nejčastěji napadán červenou plísní, takže zkontrolujte, že všechny cibule, co jsou v nabízené přepravce s cibulemi amarylisu, jsou v pořádku. Pokud totiž leží cibule mezi jinými, co už plíseň mají, je téměř jisté, že se plísni též nevyhnete. A zasadit amarylis s červenou plísní na cibuli, to se rovná sázce do loterie.

  2. Jak zasadit amarylis

    Cibuli amarylisu sadíme do speciálního substrátu pro pokojové květiny. Květník vybereme spíše menší, amarylis nemá rád příliš prostorné nádoby. Zasadíme jen spodní část cibule, hodní polovina musí být nad zeminou.

    Na dno květníku samozřejmě dáme drenáž v podobě malých kamínků, keramzitu nebo jiné keramiky vyrobené k tomuto účelu. Amarylis totiž nemá rád přemokření.

    Pokud jsme si cibulky koupili hned na podzim (nebývá příliš často), necháme je v klidu a zasadíme až na jaře, kdy je začneme také hned probouzet. Probudí se zvýšenou zálivkou a pobytem na světle, nejlépe za velkým jižním až jihozápadním oknem.

  3. Kam umístit amarylis

    Amarylis se na jaře dává za okno, aby se probudil, vyrašil a vyhnal své nádherné květy. Jakmile odkvete, je vhodné jej dát na místo, kde už není přímo za oknem, letní žár by jej mohl přes okno spálit. Amarylisu se bude dobře dařit i na podleze, kam na něj bude dopadat světlo z okna, které ale už nebude tak intenzivně prohřívané.

    Amarylis však rád letní venku. Je výbornou kytkou pro umístění na balkon nebo na terasu. Tady vám udělá velkou službu v podobě dekorace mohutnými sytě zelenými listy. Na balkoně vydrží amarylis až do září, než začnou první noční mrazíky.

    Na podzim přemístíme amarylis na tmavší, chladnější a suché místo. Zde budeme zalévat jen sporadicky, amarylis si zatáhne všechno z listů do cibule a spolehlivě přečká zimu. Na jaře po umístění na okno a poté, co jej začneme zalévat, zase ožije a znovu nám ukáže své nádherné květy.

  4. Jak zimovat amarylis

    Amarylis musíme na podzim přemístit na tmavé, chladnější a suché místo, kde se cibule bude moci připravit na zimní spánek. Z listů si stáhne všechny potřebné živiny, které využije nejen k přezimování, ale hlavně pak k jarnímu nastartování.

    Listy, až zcela seschnou, můžeme opatrně odstranit zastřižením čistými nůžkami. Ale pokud máme amarylis na opravdu suchém místě (což je potřeba), můžeme listy na cibuli ponechat až do jara. Odstraníme je až při přemisťování cibule na světlo, kdy už bude stačit za ně jen mírně zatáhnout, a ony nám zůstanou v ruce, bez nejmenšího poškození cibule.

    Během zimování cibule amarylisu vůbec nezaléváme, ale ani nevyndáváme z květníku. Přesazovat se budou až po odkvětu. Jen je necháme na suchém, tmavém a chladnějším místě, ony tu zatím budou spát poklidným zimním spánkem, jako to dělávají všechny cibuloviny.

  5. Jak probudit amarylis

    Jak už jsme zmínili, k probuzení amarylisu potřebujeme dvě věci, těmi jsou světlo a voda. Do vody je nutné přidat živiny. Amarylis celou zimu spal v podobě cibule, kdy si na podzim vytáhl všechny nutné látky ze svých listů, takže na samotný start do nového jara sílu má.

    Jakmile jej umístíme na okno, kde bude mít dost světla po celý den, probudí se a začne vyhánět první jarní výhony, pak i stvol s květy. Některé amarylisy zvládnou pouze jeden stvol s květy, jiné vám vykvetou i dvakrát za sebou. Záleží na tom, v jaké kondici je cibule – jak je stará a jak se jí podařilo přezimovat.

    Ale abychom cibuli při jarním nasazení nevyčerpávali příliš, pomůžeme rostlině cirka 14 dní po rozjaření tak, že jí do zálivky přidáme i hnojivo pro kvetoucí pokojové kytky. Díky tomu se cibule příliš nevyčerpá, přes léto pak lépe naroste a bude mít na další sezónu mnohem vyšší pravděpodobnost dobrého přezimování.

  6. Jak pěstovat amarylis

    Jak zalévat amarylis

    Amarylis zaléváme od jara do podzimu, ale s celkovou zálivkou to až tolik nepřeháníme. Zvolíme větší množství vody méně často, maximálně jednou týdně. To aby substrát mohl vyschnout a aby případné choroby nebo škůdci byli pravidelným suchem zlikvidováni. Ovšem, během dní kontrolujeme stav substrátu, protože když je květník s amarylisem za oknem, může substrát vysychat rychleji, než předpokládáme.

    Amarylisy opravdu snesou větší zálivku, a to i v létě, kdy jsou venku a kdy nabírají do listů maximum potřebných látek, které pak bude cibule potřebovat na zimování. S blížícím se podzimem ubíráme množství zálivky i její četnost, aby se rostlina pomalu začala připravovat na zimování.

    Přes zimu nezaléváme vůbec, cibule potřebuje zimovat bez přerušení vnějšími vlivy.

  7. Jak hnojit amarylis

    Amarylis hnojíme cirka 14 dní po jarním probuzení. Zvolíme hnojivo pro pokojové kvetoucí kytky. Můžeme jej přidávat do zálivky, když ho máme v tekuté podobě. V takovém případě hnojíme jednou za dva týdny.

    Zajímavé jsou i tyčinky s hnojivem, které se zapíchnou do zeminy, kde se postupně rozkládají a postupně dodávají rostlině živiny. Když sáhneme po těchto tyčinkách, řídíme se při jejich aplikaci do zeminy návodem od výrobce. Mají totiž různé velikosti, proto se i různě často dodávají do květníků.

    Amarylis hnojíme jen od jara do podzimu, přičemž na podzim postupně ubíráme společně s tím, jak ubíráme i množství zálivky. Cibule se musí postupně začít zatahovat, a to s velkou zálivkou a vydatným hnojením opravdu nejde.

  8. Kdy přesadit amarylis

    Amarylis se dobře přesazuje po odkvětu, během přelomu jara a léta. Jakmile květ zavadne, seřízneme květní stvol těsně nad cibulí. A pokud cibule nevyhnala další květ, můžeme se pustit do přesazení. Zvolíme nádobku jen o kousek větší, než je ta, ve které byl amarylis doposud.

    Pak postupujeme stejně jako v případě prvního sázení amarylisu, které jsme popsali v boxíku č. 2.

  9. Jak rozmnožovat amarylis

    Amarylis se nejsnadněji rozmnožuje vegetativně, konkrétně přes cibule. Až je původní cibule dospělá, začne po její straně růst cibule nová (nebo několik cibulí nových), které budou výrazně menší. Nové cibule se pak dají odloupnout a stanou se z nich samostatné nové rostliny.

    Cibule amarylisu rostou s věkem. Čím jsou starší, tím jsou větší. Ale ani amarylis nežije věčně, takže po mnoha letech úspěšných přezimování začne cibule postupně slábnout, sesychat, scvrkávat se, až následující zimu nakonec nepřežije.

    Do té doby ale budete mít spousty nových rostlinek, které z původní cibule narostou a které si postupně zasadíte nebo i začnete rozdávat svým známým. Během života amarylisu jich bude opravdu hodně.

  10. Choroby a škůdci amarylisu

    Amarylisy, které žijí jen v bytech, bývají většinou zdravé. Ale pokud je dáte letnit na balkon, terasu, prostě ven, mohou být velmi snadno napadeny chorobami a škůdci. Co se škůdců týká, je to nejčastěji roztočík, třásněnka skleníková, cibulovka narcisová nebo červec. Pokud se na listech amarylisu objeví, pomůže jen postřik. Nebo likvidace celé rostliny.

    Z chorob pak často útočí spála nebo plíseň. I zde je možné si pomoci postřikem, neléčení končí úhynem rostliny, přičemž se nákaza vždy rozšíří i na ostatní rostliny v okolí.


O
Ota 04.04.2020 – 13:56

Po zime jsem zalila amar. a vyrostli mi dlouhé listy a žádné květy.Kde jsem udělal chybu. Děkuji za radu Ota

Odpovědět

j
jana 17.11.2020 – 16:28

Zdravim také mne narostly jen listy.

Odpovědět

H
Hana 19.01.2021 – 16:24

Dobrý den , Amarylis jsem dostala jako vánoční dárek ,celé vánoce krásně kvetl ,nyní v lednu jsem seřízla suché listy a jak mám nyní postupovat ?, aby cibulka neuschla a zase kvetla. Zaskočilo mě že má kvést na jaře a v létě. Děkuji za radu a přeji hezký den Antonínová Hana

Odpovědět

J
Josef 28.02.2021 – 22:28

Amar mě vykvetl a na stonku zůstal semeník ve velikosti menšího vlašského ořechu. Otázkou je jestli a jak se případně nechá též rozmnožit. Děkuji za radu.

Odpovědět

M
Monika 27.03.2021 – 10:05

Dobry den,u amarylky mi narostly pouze listy muzete mi poradit co delam za chybu?diky

Odpovědět

K
Květa 29.03.2021 – 09:57

Co mám dělat, když již druhým rokem rostou jen listy a květ žádný. Děkuji

Odpovědět

M
Miluše 31.03.2021 – 09:33

Dostala jsem AMARELIS k vánocům. Byla to cibule obalená voskem na kovovém stojánku. Sama začne řešit a kvést. Už odkvetla a začaly růst listy, tak jsem oloupala vosk a zasadila ji do hlíny. Kytka má krásné listy. Máte někdo podobnou zkušenost?

Odpovědět

MJ
Matušková Jaroslava 11.05.2022 – 08:04

@Monika: Pokud je malá cibulka,tak květ nevykvete.Cibulka musí být dost velka. Pak květ vykvete sám. Pokud přihnojujeme,tak může mít i dva stvoly. Každý stvol má 4 květy. Mě se to stává,ale u starších cibulek. Polovina cibule musí být nad zeminou. Držte se návodu. Zaléváme už v březnu. Po odkvětu uřízneme stvol.zalevat do srpna.

Odpovědět

M
Michaela 31.05.2022 – 11:53

Pockejte do pristiho roku, ja to mela stejne @Ota:

Odpovědět

L
Lukáš 19.10.2022 – 17:47

co mám s mojí amarylis udělat aby opět rozkvetla? Vykvetla mi jen první rok a ten druhý již ne. Poraďte mi prosím :)

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás