Jak pečovat o trávník

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pečovat o trávník

    Jak připravit půdu

    Než trávník vysejete nebo než vůbec vyberete tu správnou travní směs, je potřeba nejprve půdu upravit.

    V prvním kroku vyplejte vše, co na ploše roste. Výjimkou jsou okrasné keře a další rostliny, které chcete zachovat. Vyberte z půdy velké kameny, stavební suť, kusy dřeva a další předměty, které do trávníku nepatří. Některé rozměrnější kameny si můžete odložit bokem a později je použít jako solitéry.

    Půdu zryjte, uhrabejte a nechte ji i několik týdnů odpočívat, aby si zemina sedla a ustálila se vláha v půdě. Je-li to potřeba, zeminu opět srovnejte a vytrhejte plevel, který mezi tím vyrostl.

  2. Jak vybrat travní směs

    Než se odhodláte ke koupi konkrétní směsi, zamyslete se prvně, jakou zahradu vlastně máte. Základními faktory při výběru by měl být druh půdy, kde budete směs vysévat. Důležité je také množství srážek a nadmořská výška.

    Zapomínat nesmíte ani na směr a sílu větru, to znamená, že je potřeba vzít v úvahu i otevřenost plochy, kde má trávník vzniknout. Důležité jsou i sklony v terénu a množství slunce, kterému bude trávník čelit.

    Důležité je také využití trávníku. Zda ho chcete pouze na okrasu nebo po něm budou pobíhat děti. V prvním případě oceníte spíše než co jiného hustý a vzhledný trávník, který bude lahodit oku a bude celoročně pěkně zbarvený.

    V druhém případě budete potřebovat směs, která bude odolnější vůči sešlapání a navíc je schopna se mnohem rychleji zregenerovat. Tou je například hřišťová směs.

    Jak už jsme si řekli, záleží i na množství sluníčka, které na plochu dopadá během dne. Jestli je plocha spíše stinná, třeba díky vzrostlým stromům, budete potřebovat speciální směs určenou do stínu. Tato směs je nenáročná na světlo a poroste i vedle vysokých zdí nebo živých plotů, které jí budou většinu dne vytvářet stín.

    Jestli si nebudete vědět rady, zeptejte se prodavače. Rád vám poradí a především se s vámi podělí o své zkušenosti. Poradí vám i samotné etikety na obalech jednotlivých travních směsí. Důležité je podívat se také na dobu spotřeby. Prošlá směs by nemusela dobře klíčit.

    Kromě trávníku si můžete pořídit také vlastní kousek rozkvetlé louky. Její výhodou je, že se nemusí příliš často sekat. Stačí dvakrát až třikrát do roka. Na druhou stranu je potřeba sekat ji kosou. To není nic, co by nebylo možné se naučit, ale chce to cvik. Louka také nepotřebuje téměř žádnou závlahu. Trávník je potřeba v suchém období alespoň jednou za čas zalít. Výhodou louky je také její pestrost. Můžete v ní pěstovat kopretiny, jetel a další krásné květiny.

  3. Jak vyset travní směs

    Teď už k samotnému výsevu. Ten můžete provést během jara nebo až na podzim. Záleží vždy na konkrétním počasí. Nejvhodnější doba nastává kolem dubna až května a během podzimu je to většinou kolem poloviny září.

    Osiva většinou spotřebujete kolem pětadvaceti gramů na metr čtvereční. Tímto odhadem se řiďte především při samotném nákupu trávní směsi. Bude lepší, když vám zbude, než abyste museli dokupovat. Trávním by vám nevzrostl rovnoměrně. Zároveň budete moct kdykoli doviset plochy, kde by se semena neuchytila.

    Semen nikdy nesejte větší množství, než je doporučeno. Může se to zdát jako dobrý nápad, způsob jak vytvořit hustší trávník, ale ne všechna semena začnou klíčit ve stejnou dobu. Ta, co klíčí později, by už nemohla vyklíčit vůbec, protože by je dříve klíčící rostlinky umačkaly. Hustý trávník byste sice měli, ale jen z poloviny druhů, která v balení byla.

    Na pěstování louky je krásné to, že její růst můžete pozorovat dlouhodobě a i když základní balení obsahuje určité druhy, můžete do vzrostlé louky dosázet další samostatné květiny.

    Semena je nutné po trávníku rozprášit rovnoměrně. Osetou plochu je potřeba zapravit pomocí hrábí, aby se semínka v hlíně usadila a nemohl je odvát vítr. Není je však nutné zahrabávat nijak hluboko. Na závěr je potřeba plochu udusat. Můžete ji jednoduše ušlapat, uválcovat nebo použít prkno, které po ploše posouváte a vždy po něm několikrát přejdete, aby se hlína se semeny slehla.

  4. Jak pečovat o vzrostlý trávník

    Tak a teď na samotnou péči o trávník.

    Trávník potřebuje ke svému růstu především pravidelné množství minerálů, které je potřeba mu dodávat. Kromě hnojiv, které lze koupit, vám výborně poslouží popel ze dřeva, který je na minerály velice bohatý. Studeným popelem poprašte trávník a nechte přírodu, ať se postará o zbytek. S prvním deštěm se minerály spláchnou do půdy.

    Popel nebo i živiny v koupených granulích byste měli na trávník rozsypat nebo rozprášit vždy až po sečení.

    Trávník je také potřeba pravidelně zalévat. Není nutné ho vyloženě přelít, spíše ho orosit a dopřát mu potřebnou závlahu, ale mělo by to být pravidelně.

    Trávník je potřeba pravidelně sekat. Jak jsme si už řekli, v případě louky je ideálním způsobem sečení kosou. U běžných trávníků je nutné sekat častěji, ideálně však posekejte vždy jen dvě třetiny aktuální výšky. Trávník nikdy nesekejte vyloženě na krátko.

    Kdybyste ho vybírali pomalu až k hlíně, jak je to v poslední době moderní především na veřejných prostranstvích, kde je snaha sekat trávník ideálně jen dvakrát ročně kvůli nákladům, zlikvidujete populaci hmyzu na zahradě. Viděli jste někdy v poslední době chrousta?

    Dříve jich byla spousta a chodili se sbírat do konvic na mléko, aby nezničili úrodu. Dnes, když najdeme jednoho chrousta, voláme děti, aby se šly podívat, jak takový chroust vypadá. Na krátko vysekané meze, veřejné plochy a soukromé trávníky vedou k výraznému úbytku hmyzu a tím pádem i k ptákům a dalším tvorům, kteří se hmyzem živí.

    Aby se trávníku dařilo, je potřeba ho pravidelně prořezávat. V trávníku se u země hromadí odumřelé části a vytváří silnou vrstvu, která neumožňuje rostlinám plně dýchat a růst.

    Pokud se v běžném trávníku objevů jetel, je potřeba ho vytrhat. Během dešťů sice vypadá krásně, ale v období sucha se zatáhne a zůstane místo něj holá zem. Po trávě není ani stopy, protože tu už dávno udusil. Trávníku nesvědčí ani mech.

    Teď už se jen stačí pustit do výsetby vašeho vlastního trávníku.

    S další péčí o zahradu vám poradí naše články Jak pěstovat lilieJak pěstovat opuncie.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma zahrada


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás