Jak opravit pudr

Lucie Telievová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak opravit pudr

    Co je potřeba k opravě pudru

    Takže pokud se vám podařilo zničit svůj oblíbený pudr, nepropadejte panice, budete potřebovat jen pár věcí k jeho záchraně. Podobně se dá opravit i tvářenka, bronzer, nebo oční stíny.

    • Alkohol: zcela jistě budete nějaký potřebovat, v ideálním případě najděte doma líh, alpu nebo vodku
    • Podložku: čtvrtku, kuchyňské prkénko (něco, co vezmete a vyhodíte, nebo aspoň umyjete)
    • Igelitový pytlík nebo potravinářskou folii
    • Jehlu, špendlík nebo jiný kovový a tenký předmět. Použijete ho na míchání
    • Kovovou minci nebo lžičku na vyhlazení povrchu a příborový nůž
  2. Jak opravit pudr

    Pudr leží na zemi, co teď s ním?

    • Pokuste se zachránit co nejvíc půjde. Posbírejte všechny kousky ze země a vraťte je zpět do krabičky.
    • Až se dostanete domů a budete mít čas tu spoušť napravit, přesypejte obsah do igelitového pytlíku a pečlivě všechno rozdrťte. Případně je možné kousky rozdrtit koncem čajové lžičky přímo v krabičce, aby nezbyly větší kousky.

    Výsledek by měl být co nejjemnější, protože v případě, že zůstanou ještě nějaké žmolky nebo hrudky, oprava se nejspíš nepovede. Jedinou výjimku lze udělat v případě, že aspoň půlka pudru zůstala neporušená. V tu chvíli se můžeme pokusit do hladka rozdrtit jen chybějící část, kterou pak doplníme k původnímu pudru.

    • Na řadu přichází zmíněný alkohol. Do pudru ho přidávejte po troškách (začněte zhruba na jedné čajové lžičce) a pořádně míchejte. Mělo by vám vzniknout „pudrové blátíčko“ krémové konzistence. Množství alkoholu ale nehraje zásadní roli. Snad jen, pokud to přeženete, budete pak čekat o něco déle. Během čekání si třeba také upijete, v tom případě si ale zjistěte, jak dlouho je alkohol v krvi
    • Vyzkoušejte kosmetickým tamponem, zda se směs příliš nelepí. Pokud ano, ještě vyčkejte.
    • Teď bude potřeba vyhladit povrch směsi. Zabalte minci do potravinářské fólie nebo igelitového sáčku. Povrch by měl být co nejrovnější. Nejprve ho zarovnejte a uhlaďte příborovým nožem a nechte chvíli zaschnout. Hmota pak trochu ztvrdne. Pak se pusťte do finálního vyhlazování pomocí mince nebo lžičky. Nakonec tlačte na hmotu tak, jako kdybyste chtěli udělat razítko.

    Tuto vyhlazovací fázi můžete vyzkoušet udělat i za pomoci čtvrtky. Tu si vystřihněte ve tvaru pudřenky. Na rozdrcenou a navlhčenou směs použijte papírový kapesníček nebo ubrousek, na něj umístěte vystřiženou čtvrtku a pořádně umačkejte prsty. Nakonec všechno zatižte nějakým hodně těžkým předmětem. Nechejte takto několik hodin.

    • Otřete zbytky hmoty z okrajů a dalších míst, kde nemají co pohledávat.
    • Nechejte přípravek několik hodit odstát, dokud se všechen alkohol neodpaří a hmota nebude suchá a pevná

    Hotovo! Sice už to nikdy nebude taková sláva, jako dřív, ale svou funkci ještě může pudr plnit, i pokud nebude už výstavní krasavec. Bohužel se ale občas může stát, že se trochu změní jeho barevný odstín a lehce ztmavne.

  3. Jak používat pudr

    Pudr je jeden z mnoha druhů líčidel. Skládá se především z mastku, kaolínu, křídy a barevných pigmentů, případně jiné příměsi, jako třeba pojiva. Jakýsi předchůdce dnes známého pudru existoval už v pravěku, ale tehdy spíš fungoval jako označení kmenové příslušnosti, nebo měl rituální význam.

    V Římské říši si jím císaři barvili vlasy i tvář. Ve středověku pak zas bylo běžné užívání hladké mouky místo pudru. V období baroka se zvykli na pudr i muži, a vůbec všichni – pudrovat se totiž kdysi patřilo k povinnosti, pokud jste patřili k vybrané společnosti.

    V renezanci zas ale tehdejší bílé barvivo obsahovalo olovo, po kterém pokožka praskala a nakonec ženy končili s otravou olovem. Proto na přelomu 19. a 20. století výrobci jedy odstranili a do prodeje se dostalo něco jako „jeduprostý porcelánový pudr“.

    Nanáší se na tvář pomocí štětce neb labutěnky. Eventuálně ho můžete použít na jiné části těla, kde je ho potřeba. Například na dekolt nebo na pleš. Účelem je odstranit nebo zmírnit lesknoucí se pleť. Také zjemňuje vzhled pokožky, dělá ji „sametovější“ a navíc fixuje nanesený make-up.

  4. Jak si vybrat pudr

    Pudrů existuje hned několik druhů, ale jak si mezi nimi vybrat? Je to vlastně úplně jednoduché – záleží totiž, co od pudru požadujete. Pudr by měl zafixovat make-up a také zmatnit pleť. Nedovede ale plnit ani roli korektoru, ani roli samotného make-upu.

    Naopak tuhle dvojku výborně doplňuje, pomyslně totiž tvoří jakousi třešinku. Sjednocení barvy pleti tedy nechte na make-upu a krycí funkci zase na korektoru. Pudrem vše pak nakonec zafixujte. Prodloužíte tak životnost make-upu a nebudete se lesknout.

    Existují dvě konzistence: sypký a kompaktní. Pokud jste na cestách, nebo se potřebujete jen rychle přelíčit během dne, pro tuto příležitost sáhněte po tom kompaktním. Ovšem, pokud je to možné, bývá o něco lepší varianta sypký. Je jemnější a lépe ho totiž pomocí hustého štětce nanesete, navíc se dá i lépe odhadnout požadované množství.

    • Transparentní pudr: slouží k tomu, abyste zafixovali make-up a pleti dodali sametový vzhled. Tyto pudry bývají bílé, takže výborně splývají s tonem pleti, případně lehce zabarvené.
    • Kompaktní (klasický) pudr: snad ani není potřeba dlouze představovat. Dokážou pleť zmatnit a jsou lehce krycí. Jejich nevýhoda ale je, že je opravdu pečlivě musíte sladit s odstínem make-upu (který by zase měl odpovídat odstínu vaší pleti).
    • Minerální pudr: vlastnostmi je podobný, jako středně krycí make-up, ale není tekutý ani krémovitý, jde prostě o prášek. Hodí se například pro mastnější pleť, protože dokáže zmatnit na delší dobu. Nedoporučuje se ale používat ho jako pudr klasický (tedy až na závěr), protože by výsledek pak vypadal příliš „hutně“.
  5. Jak správně nanášet pudr

    Pokud jste si zvolili konzistenci a funkci, je ještě potřeba správně vybrat odstín. Než si nějaký odnesete domů, vyzkoušejte si ho na sobě. Ideálně ho naneste přímo na hranu lícní kosti. Na ruce by mohla být totiž barva pudru zkreslená. Pokud si přesto nejste jistí, sáhněte po tom transparentním – barevně se tváři přizpůsobí.

    Pudr nanášejte vždy od středu obličeje směrem ven. Tedy, jinak řečeno, od kořene nosu směrem k čelu, tvářím a bradě. Nepoužívejte přílišné množství. Pokud si na tváři vytvoříte zbytečně silnou vrstvu, budete vypadat nepřirozeně a jako maska.

  6. Čím nanášet pudr

    V zásadě máte několik možností, jak na tvář pudr aplikovat. Například labutěnkou nebo štětcem. Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv variantu, nezapomeňte obojí pravidelně čistit.

    Labutěnku nenechávejte zavřenou bez toho, aniž by byla řádně vysušená. Mastnota z pleti na ní totiž snadno ulpívá a v zavřeném pudru pak vytvoří něco jako „kámen“.

    Nehledě na to, že vlhko je pak pastva pro bakterie, které se na ni krásně mohou namnožit a místo dokonalé pleti si pak na tváři vytvoříte nepěkné boláky. Labutěnku aspoň jednou týdně omyjte, například šamponem na vlasy a vlažnou vodou, vyždímejte a nechte uschnout.

    Pokud se vaším oblíbencem stal spíše štětec, ani na péči o něj nezapomínejte. I on se dá jednou týdně umýt šamponem nebo mýdlem, případně sprejem přímo k tomu určeným. A nechejte ho uschnout.

    Chcete vzít pudr s sebou na cesty? Můžet. Není totiž v seznamu věcí, co nesmí do příručního a odbaveného zavazadla.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak opravit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás