Jak opravit jezdec zipu

Martina Opravilová
Publikováno 9. března 2021
 • Oprava jezdce zipu není ničím složitým a s trochou šikovnosti zvládne tuto opravu každý
 • Poradíme, jak opravit rozevřený, vysunutý i zaseknutý zip
 • V nějakých případech jsou ale i velmi šikovné ruce na opravu krátké a musí ji přenechat odborníkovi
 1. Jak opravit jezdec zipu

  Jak opravit jezdec zipu

  Mnohé potěší, že oprava jezdce zipu není ničím složitým. S trochou šikovnosti zvládne tuto činnost opravdu každý.

 2. Co je třeba k opravě zipu

  Oprava zipu nevyžaduje zároveň ani velké množství pomůcek.

  K opravě budete potřebovat pouze kombinované kleště. Ty má většina z nás doma, případně je možné si je zapůjčit u někoho z přátel či známých.

  V případě, že nás trápí zaseknutý zip či máme problém s tím, že se zip zadrhává, bude se nám hodit navíc i obyčejná tužka.

 3. Postup pro opravu zipu

  Na začátku celé opravy si připravíme vše potřebné.

  Oprava rozevřeného zipu

  Nyní si popíšeme, jak postupovat v případě, že je zip rozevřený a jezdec nespojuje jeho strany k sobě.

  Do ruky si vezmeme kombinované kleště. Následně zip v jeho užší části těmito kleštěmi na obou stranách lehce zmáčkneme. Zde je třeba být opatrný a nepoužívat příliš mnoho síly- pokud bychom zip zmáčkli příliš mnoho, nebylo by možné s ním později posouvat.

  Jakmile tento úkon dokončíme, vyzkoušíme, zda se funkčnost zipu zlepšila. Pokud vše funguje tak, jak má, máme hotovo. Pokud ne, opakujeme celý proces. Je možné, že jsme naopak nepoužili dostatek síly.

  Oprava vysunutého zipu

  Může se také stát, že jezdec je zcela vysunut ze zipu. V takovém případě je nutné vrátit ho zpět. Zkuste jej na zip nasadit ručně, případně si můžete vypomoci kombinovanými kleštěmi.

  Jezdce je vždy nutné nasazovat na stranu zipu, na které se nachází čtvercová zarážka. V opačném případě by nebylo možné zip zapnout.

  Jak opravit zaseknutý či zadrhávající se zip

  Dalším problémem, který se může u jezdce objevit, je jeho zadrhávání. Občas se stane, že se zip zadrhne tak, že s ním není možné hýbat ani na jednu stranu. V tomto případě není zcela zaručen kladný výsledek opravy, zip totiž může být již příliš opotřebován. Oprava však rozhodně stojí za zkoušku.

  K opravě nám poslouží obyčejná tužka, lépe řečeno pouze její tuhu. Tou několikrát přejedeme po zipu. V případě, že není možné s jezdcem vůbec hýbat, tužku použijeme na zipu v místě, které leží těsně před jezdcem.

  Následně vyzkoušíme, zda se funkčnost zipu zlepšila. Pokud se požadovaný výsledek nedostavil, můžeme zkusit vše aplikovat ještě jednou. Pokud se však ani po opakovaném pokusu stav zipu nezlepší, je čas vyměnit jej za nový.

  Pokud se vám náhodou nepodaří zip opravit, nevěšte hlavu. Někdy může být poškození zipu tak velké, že již není možné jej opravit. Pak je zkrátka čas vyměnit jej za nový. Ten jednoduše seženete v galanterii, jeho pořizovací cena je navíc velmi nízká.

  S některou z drobných oprav se občas v životě setká každý z nás. Může jít o opravu zipu, hrnku či například brýlí. Pokud vás zajímá, jak je možné brýle opravit, podívejte se na náš návod, jak opravit brýle.


I
IHT 25.01.2023 – 08:13

Predpokladam, ze veta "Následně zip v jeho užší části těmito kleštěmi na obou stranách lehce zmáčkneme." by byla srozumitelnejsi, kdyby se v ni slovo "zip" nahradilo slovem "jezdce" - v opacnem pripade jsem zrejme navod nepochopil, protoze nevim, kde ma "zip" uzsi cast :)

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak opravit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás