Jak na mývala

Veronika Chmelařová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak na mývala

    Co víme o mývalech

    Mýval severní z čeledi medvídkovitých je původně spojen zejména s listnatými lesy Severní Ameriky, odkud se uměle rozšířil dále do Evropy, Japonska a na Kavkaz. Jde o středně velkého savce, který dosahuje váhy asi 9 kg a může se pochlubit nezaměnitelným zbarvením své husté srsti. Dlouhý, černo-bíle pruhovaný ocas doplňuje výrazná černá maska, která obklopuje mývalí oči.

    Typické jsou také mimořádně citlivé packy mývala, které využívá ke sběru potravy a k její očistě. Mývalové milují vodu a právě ve vodě se v případě potřeby zbavují nevyžádaných částí stravy, což vyvolává dojem, že si své jídlo před konzumací myjí.

    Řadí se mezi všežravce, který se živí hmyzem, ovocem, červy, rybami, sušenými plody a kořínky i ptačími vejci. Za potravou mýval vyráží zejména v noci, kdy je primárně aktivní. Narazit na něj však můžete i během dne. Případně na větší skupinu mývalů. Ačkoliv byl totiž mýval dlouho považován za samotářsky žijící zvíře, vyskytuje se také komunitně, což platí zejména pro samici s mláďaty.

    Ta se rodí na jaře po zhruba dvouměsíční březosti a ve vrhu bývá až 5 mláďat, která s matkou zůstávají minimálně do podzimu. Dospívají však nejpozději ve dvou letech.

    Za své útočiště si mýval volí nejčastěji nory a různé uzavřené prostory, ve kterých se cítí bezpečně. Své teritorium, které nebývá rozsáhlé, poskytuje-li mu dostatek potravy, si značí pomocí moči či trusu. Pachovou stopou doplněnou o nejrůznější postoje a grimasy také mýval komunikuje s dalšími jedinci.

    V případě ohrožení se mýval dokáže velice efektivně bránit kousáním a škrábáním. Ve volné přírodě je loven pro svou kožešinu, v městských prostorech jsou přemnožení mývalové zase likvidováni jako nevítaní škůdci, kteří vám v honbě za potravou rozryjí zahradu, prokopou odpadky a vplíží se klidně i do domu. Zatímco vy tak možná uvažujete o jeho chovu, řada lidí marně přemýšlí nad tím, jak se mývala zbavit.

    V zajetí se mýval běžně dožívá až 20 let a počítejte proto s tím, že si pořizujete mazlíčka takřka na celý život.

  2. Jak chovat mývala

    Při dodržení jistých zásad není chov mývala nijak složitý, pro jeho hladký průběh je však třeba počítat s jeho specifickými potřebami a poskytnout mu odpovídající prostředí pro spokojený život.

    V prvé řadě je nutné zvážit, kde chcete mývala chovat. Prostor bytu není úplně vhodný vzhledem k mývalí aktivitě i potřebě blízkosti vodního zdroje. Interiérový chov také vyžaduje mnohem více vašeho času a energie. Na rozdíl od řady jiných zvířat se však nemusíte bát zběsilého značkování, mýval je čistotný a svou potřebu většinou vykonává na jednom místě.

    Vhodnější variantu představuje venkovní chov ve speciální voliéře (ze dřeva a pletiva, případně částečně cihlové), která bude dostatečně velká a zabezpečená proti mývalím pokusům o útěk. Chcete-li chovat samce a samici, musíte ve voliéře počítat s oddělenou částí pro samce. Využijete ji ve chvíli, kdy bude samice odchovávat mladé.

    Do voliéry umístěte uzavřenou budku se zateplením, do které se mýval může v případě potřeby schovat. Ideálním rozměrem je přibližně velikost 100 x 60 x 60 cm, přičemž každý mýval by měl mít svou vlastní budku.

    Přidejte různé herní prvky k lezení a škrábání a nezapomeňte na dostatečně velký vodní zdroj, ve kterém se mýval bude moci koupat a čistit svou potravu. Vodu v nádobě pravidelně měňte, aby byla čerstvá, a mývala také pravidelně krmte.

    Oč různorodější stravu mu poskytnete, tím lépe. Mývalové jsou bezedné jámy, do kterých jídlo doslova padá a nadšení budou z různých variací syrového masa (kvůli možným zažívacím problémům se však raději vyhněte většímu množství drůbežího masa), dále z vajec, zeleniny i vloček, nepohrdnou ovocem či sušenými plody a jejich tělo obohatí i občasná holátka slepic či morčat, případně červi, cvrčci a ryby.

    Počítejte s tím, že na podzim mývalové začnou pořádně přibírat, aby si jako správní medvědi vytvořili tukové zásoby na zimu. Během té se ukládají k zimnímu spánku, který není sice tak hluboký jako u jiných medvědů, i tak se však jejich aktivita výrazně sníží, stejně jako příjem potravy. Energie se jim opět vrací během ledna a zejména v únoru, kdy pomalu nastává období páření.

  3. Kde sehnat mývala a jaká je legislativa

    Mývala seženete poměrně snadno přes inzeráty specializovaných chovatelů, kteří prodej mývala severního nabízí často na internetu. Vždy je potřeba počítat s dobou březosti a odchovem mláďat, díky čemuž mládě mývala seženete vždy jen určitou dobu v roce.

    Mýval patří mezi tzv. druhy zvířat vyžadujících zvláštní péči, podle vyhlášky č. 411/2008 Sb. a tedy je jeho chov podmíněn povolením KVS. Každý chovatel DZVZP může zahájit nebo rozšířit chov zvířat až po nabytí právní moci rozhodnutí o povolení chovu získaného na místně příslušné krajské veterinární správě – podle místa chovu.

    Uvažujete o jiném zvířeti, které byste rádi chovali? Z lesních zvířat vás může oslovit chov daňků, nebo naopak vás nadchne chov osla domácího.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak chovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás