Jak chovat chameleona

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak chovat chameleona

    O chameleonovi

    Chameleon je řazen mezi třetihorní ještěry, pocházející z oblasti Východní Afriky. Jeho stáří je tedy minimálně šedesát milionů let. Zajímavostí je, že v tehdejších dobách žili chameleoni i na našem území. Doložil to nález čelisti z Dolnic.

    V současné době známe více jak 150 druhů chameleonů, rozdělených do více než 190 poddruhů a předpokládá se, že stále nebyli objeveni všichni.

    Dnes najdeme chameleony především v Africe v místech, která nejsou zcela vyprahlá. Na několika málo místech je najdeme také v jižní Evropě, například ve Španělsku. V dnešní době žije v Evropě pouze chameleon obecný. Nejvíce jsou zastoupeni na Madagaskaru, kde se lze setkat s více než polovinou druhů. V menší míře je najdeme také v Indii nebo na Srí Lance.

    Chameleonům se daří v nejrozmanitějším prostředí. Domovem jim jsou pouště i polopouště, ale také deštné pralesy nebo alpínské louky. Žijí v korunách listnatých stromů a na zem se přesouvá jen v době páření. Tam pak vytvoří hnízdo a snese vejce.

    Mezi jejich nejpozoruhodnější vlastnosti patří schopnost měnit barvu kůže. Nejedná se sice o jediné zvíře, které je toho schopno, ale není to zpravidla v takové míře. Chameleon má na své kůži speciální buňky, které se nazývají iridophory.

    V těchto buňkách jsou drobné krystaly, které je tento ještěr schopen přeskupit a podle toho, jak je nastaví, odráží různé odstíny barevného spektra. Není to tedy přímo změna barvy, spíše se jedná o optický klam. Mezi další zajímavosti patří extrémně dlouhý jazyk, který jsou schopni vymrštit a zasáhnout jím letící hmyz.

    V současné době patří chameleon mezi chráněná zvířata. Jestli si ho chcete pořídit domů, musíte ho nejprve zaregistrovat. Jedním z nejvhodnějších druhů k chovu, především pro začátečníky, je chameleon jemenský.

  2. Jak na chov chameleona

    Chovat chameleona v domácích podmínkách není tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát. Mají podobné nároky jako třeba leguáni. I přes to však většina jedinců umírá předčasně. Nezkušený chovatel často udělá chybu v nedostatku slunečního záření nebo ve stravě, která je málo pestrá.

    Nemáte-li s chovem zatím žádné zkušenosti, ideální pro vás bude do začátku chov samce. Nebudete se u něj muset starat o neoplodněné snůšky, s kterými mají samice někdy problém. O samotě chovaná samice mohou snůšky někdy zadržet a nevyklást a následně uhynout.

    Máte-li chameleona hlavně pro potěchu oka, samec pro vás bude v dospělosti navíc mnohem atraktivnější.

    Většinu času pobývá chameleon v teráriu a ven ho příliš nebereme. Chameleonům může trvat delší dobu, než si na člověka zvyknou a bude jim příjemný jejich přímý kontakt. Jakmile však zvířátko zvyknete na vlastní ruku, časem se může samo přímo hlásit, abyste ho vzali do ruky. Dejte však pozor, aby to bylo skutečně z jeho vlastní vůle. Dospělý samec je schopen vás i kousnout.

    Zvíře pořizujte nejlépe u soukromého chovatele, kde bude mít od malička odpovídající péči zkušeného člověka. Vyhněte se zverimexům. Chovatel vám navíc poradí s krmením a s další péčí o vašeho nového kamaráda.

  3. Jak vybrat terárium

    Pro chameleona budete potřebovat terárium, kde bude trávit téměř veškerý čas. Stejně jako u ostatních zvířat, i zde platí, že ve volné přírodě má chameleon neomezenou volnost pohybu a pokud mu chcete dopřát co nejpřesnější nápodobu jeho vlastního životního prostředí, na prostoru terária nešetřete. Uvádí se, že by chameleonovi mělo stačit terárium o ploše jednoho metru čtverečního, ale jestli můžete, dopřejte mu mnohem větší prostor.

    I přes to je pro chameleona ze začátku vhodný menší prostor. Teprve až dosáhne několika měsíců života, můžete ho dát do většího terária.

    Důležitou součástí terária jsou ventilační mřížky, které by měly být ve spodní i horní části, ale nikdy přímo naproti sobě, aby teráriem netáhl průvan. Horní stranu terária by mělo tvořit jen pletivo nebo jiná mřížka.

    Chameleonovi je potřeba svítit kolem dvanácti hodin denně, v zimě se pak počet hodin o něco snižuje. Ideální je k osvětlení zářivka s podílemzáření UVB, které má vliv na tvorbu vitaminu D.

    Teplota uvnitř terária by se měla pohybovat kolem 24 – 30°C. Jedno místo v teráriu by však mělo mít výrazně větší teplotu. K tomu vám bude stačit i obyčejná žárovka. K té by však chameleon neměl mít přímý přístup, aby se nepopálil. Kolem žárovky dejte ochrannou mřížku.

    Ideálním substrátem je písek bez prašnosti, případně rašelina. Někteří chovatelé kombinují obojí.

    V teráriu by také mělo být velké množství větví, aby po nich mohlo zvířátko šplhat. Ty by však neměly být z jehličnanů a dalších nevhodných stromů. S tím vám poradí chovatel podle toho, jaký druh si pořizujete. Větvičky by měly být tak akorát silné, aby je zvířátko dokázalo uchopit tlapkou a dobře se mu po nich chodilo. Větve by také měly být pevně přichycené, aby na něho nespadly.

    Mezi větve zasaďte živé rostliny. Opět vybírejte s ohledem na konkrétní druh. Někteří chovatelé používají také umělé rostliny, ale pro chameleona to není příliš přirozené. Má-li se u vás cítit dobře, živé rostliny mu budou příjemnější.

    Chameleon by měl mít neustále k dispozici pitnou vodu, kterou mu dávejte pravidelně čerstvou. Prostředí by také mělo mít dostatečnou vlhkost. Terarium pravidelně roste, ale dejte pozor, ať nenamočíte i chameleona. Většina jich není ráda, když přímo zmoknou. Chameleon se napije také z orosených listů nebo ze stěn terária.

  4. Jak krmit chameleona

    Nejvíce krmení potřebuje mladý chameleon. Krmte ho denně podle jeho potřeby. Teprve až vyroste, postačí ho nakrmit ob den. Jeden chameleon sní v průměru sedm až devět cvrčků za den. Dát mu můžete také mouchy nebo sarančata. U hmyzu, který najdete venku, buďte opatrní. Ne vše bude chameleonovi prospívat a navíc se může stát, že do terária zanesete plísně nebo další problémy.

    Nevhodný je jakýkoli bodavý hmyz, ovoce nebo tuční červi. Dbejte také na velikost krmného hmyzu. Čím menšího chameleonka máte, tím menší sousto se mu vejde do tlamičky.

    Než chameleonovi dáte jeho porci, občas hmyz posypte vitaminy. Máte-li gravidní samičku, můžete zvýšit přísun vápníku.

    Krmení dejte chameleonovi do speciálního krmítka. Tím je většinou krabička vysoká tak akorát, aby z ní hmyz neutekl. Krmítko nesmí být příliš schované – chameleon ho musí zvládnout snadno najít.

    S chovem exotických zvířat vám poradí také naše články Jak chovat lenochodaJak chovat axolotla.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak chovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás