Jak připravit jedlé kaštany

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak připravit jedlé kaštany

    Jak připravit jedlé kaštany

    Jak připravit jedlé kaštanyZákladem přípravy jedlých kaštanů jsou vždy dvě věci. První z nich je namočení kaštanů alespoň hodinu předem. Druhou je pak naříznutí slupky kaštanu na jeho vypouklé části anebo přímo na špičce, nejlépe do tvaru kříže – aby pára měla kudy unikat. Jinak budete vystaveni bombardování.

    Jedlé kaštany pečené v troubě

    Jedlé kaštany – až je máte dost dlouho namočené a naříznuté, můžete snadno upéct v troubě. Stačí mít troubu předehřátou na 200 stupňů, šoupnout do ní kaštany rozložené v pekáčku nebo na pečícím plechu. Pečení zabere asi 10 – 15 minut, kaštany je potřeba po deseti minutách ochutnat.

    Jedlé kaštany vařené ve vodě

    I pokud chcete jedné kaštany vařit ve vodě, je dobré si je dopředu namočit. A samozřejmě naříznout. Kaštany vařte mírným varem asi 20 – 25 minut. Jakmile kaštany slijete, je potřeba je dát do utěrky a pořádně pomačkat, abyste porušili jejich skořápku. Půjdou pak dobře loupat.

    Jedlé kaštany pečené na pánvi

    Kaštany lze také dobře opéct nasucho na pánvi – stejně, jako to dělají na stáncích jejich prodejci. Jak na to? Předen namočené a naříznuté kaštany dejte na středně rozehřátou pánev. Za občasného promíchání či zatřesení pánví je pečte do ztmavnutí, ovšem ne do zčernání. Trvat by to mělo asi deset minut (naříznuté kříže se začnou otevírat a praskat).

  2. Jak oloupat kaštany

    Kaštany mají slupku poměrně tuhou, ale naštěstí jde dobře dolů. Pokud tedy loupete kaštany ještě teplé. A je nutno je oloupat i s vnitřní slupkou, ta je totiž nahořklá. Pečené kaštany se pokuste silněji mnout v utěrce. Tím narušíte slupku a ta půjde snadněji dolů. Když je chcete loupat postupně, hoďte přes upečené kaštany mokrou utěrku.

    Jestliže jste kaštany vařili, ponechte je v horké vodě. Vyjměte vždy jen tolik kaštanů, které hned oloupete. Můžete je takto postupně konzumovat při posezení s přáteli. Je k nim vynikající červené víno a smetana. Pěkně se okolo nich sesednete ke stolu a postupně si z hrnce berete jeden kaštan za druhým. A pojídáte, popíjíte…

  3. Jak opéct kaštany v mikrovlnce

    Příprava kaštanů v mikrovlnce je také možná. A opět pro ni potřebujete předem namočené a pak naříznuté kaštany. Čas nastavte na každý kaštan 30 vteřin. V polovině doby mikrovlnění přerušte a minutu nechte kaštany odstát. Pak je dopečte.

  4. Jak uchovat / skladovat kaštany

    Jak připravit jedlé kaštanyKaštany jsou živé, čerstvé – i ty v regálech obchodů. A podle toho s nimi musíme zacházet. Nejde o usušené ořechy ve skořápkách. Snadno podléhají zkáze, protože je v nich spousta vlhkosti. Pokud je chcete spotřebovat brzy (kaštany z přírody nebo z obchodu), tak je jen rozložte v teple tak, aby nebyly přidušené a nemohly začít plesnivět. Nejlépe třeba na ošatku. Co nejdříve je však spotřebujte.

    Kaštany lze skladovat také v lednici, ale tak, aby k nim stále mohla alespoň trocha vzduchu. V lednici vydrží asi měsíc. V mrazáku je můžete mít i čtyři měsíce.

    Pokud chcete větší množství kaštanů skladovat dlouho, tedy sklidili jste je na zahradě a potřebujete je uchovat po celou zimu, nejdříve je musíte nechat řádně oschnout. Takže je rozložte v suchu a teple na papír nebo i na holou podlahu. A denně je otáčejte.

    Jakmile uvidíte, že jsou dostatečně oschlé, dejte je například do zavařovacích sklenic a prosypte suchým a jemným pískem. Pak je zavřete a umístěte do chladnější, ale suché místnosti. Takto uložené vydrží i půl roku.

  5. Jak pěstovat jedlé kaštany

    Pěstování jedlých kaštanů už není běh na dlouhou trať. Původní odrůdy rodily asi po patnácti letech od výsadby, ty nové to zvládnou i po čtyřech. S pěstováním začněte tím, že si pořídíte kaštanovník jedlý a zasadíte ho na místě, kam se v budoucnu vejde i průměrně velký strom. Počítejte ale s vyšší pořizovací cenou stromku.

    Vsaďte na nové odrůdy

    Jak připravit jedlé kaštanyNové odrůdy kaštanovníku sice už nejsou ona mohutná, více než dvacetimetrová stromiska s průměrem kmene skoro dva metry (jak je známe z parků a zámeckých zahrad), ale i tak jde stále o docela velký strom.

    Moderní kaštanovníky, které se roubují, se dorůstají asi deseti metrů. První úrodu můžete sklidit po čtyřech až pěti letech. Stromy jsou jednodomé, samosprašné, ale měly by mít pro jistotu druhého opylovače (stačí v podobě semenáče).

    Je z čeho vybírat, na českém trhu se nabízí několik odrůd kaštanovníku jedlého. Převládají ty původem z Francie, ale potkáte třeba i slovenskou variantu.

    První roky věnujte stromkům více péče

    Je nutné si pamatovat, že první roky jsou stromky choulostivější. Pocházejí z jižní Evropy a severní Afriky, takže naše zimy je mohou zpočátku ohrozit. Stačí ale ochránit stromek před mrazem tak, že kmínek obalíte třeba jutou a nad kořeny nahrnete listí a chvojí.

    Později si vystačí samy

    Po několika letech už vzrostlejší stromy neohrozí v podstatě nic. Nijak zvlášť se jim věnovat nebude nutné. Můžete je samozřejmě, jako ostatní ovocné stromy, přihnojovat. A ve velkém suchu zalévat.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak připravit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás