Letiště Brisbane (BNE)

Austrálie Brisbane, Austrálie
Aktuální čas Aktuální čas: 02:55
IATA kód BNE

Letiště Brisbane (BNE) | © Martin Valigursky | Dreamstime.com

Doprava z letiště Brisbane

Nejlepší varianta: Vlak Airtrain

Do centra Brisbane se nejrychleji a také nejsnadněji dostanete pomocí vlaku AirTrain. Cesta trvá celkem 20 minut. Vlak během dopravní špičky vyjíždí s pravidelnou frekvencí každých 15 minut, mimo špičku každých 30 minut (podívejte se na jízdní řád). V pracovní dny vlaky jezdí od 5:04 do 22:04, o víkendech od 6:04 do 22:04.

Letiště má celkem dvě soukromé železniční stanice provozované společností Airtrain. Z tohoto důvodu je jízdné dražší než běžná příměstská jízdenka, nebude vás však stát více než jízda taxíkem. Vlakové zastávky najdete jak v mezinárodním terminálu, tak i ve vnitrostátním.

Lístek si můžete koupit online, na vlakové stanici nebo na letišti v prodejnách Airtrain. Jednosměrná jízdenka stojí 282 Kč19.50 $.

Alternativní varianta: Veřejná autobusová doprava

Autobusová doprava je k dispozici z Skygate Center (tato zastávka je vzdálena z letiště cca 3 km). Autobus č. 590 má celkem 28 zastávek a na tu konečnou vás dopraví za cca 60 minut. Ve všední dny jezdí od 6:35 do 19:20 (o víkendech od 08:15 – 19:45).

Za jednosměrný lístek, který si můžete koupit u řidiče, zaplatíte 71 Kč4.90 $ (papírová jízdenka platí 2 hodiny). Můžete si však koupit také kartu Go Card, se kterou vás jízdenka pro veřejnou dopravu bude stát 49 Kč3.37 $ (při její koupi budete muset uhradit vratný depozit ve výši 145 Kč10 $).

Pokud s kartou cestujete o víkendech, ve svátcích a v méně frekventovanou dobu, lístek na veřejnou dopravu vás bude stát méně.

Uber

Cesta Uberem z letiště vás bude stát kolem 506 Kč35 $.

Terminály letiště Brisbane

Letiště se skládá ze dvou terminálů. Jeden je určen pro mezinárodní lety, druhý pouze pro vnitrostátní lety. Oba terminály jsou od sebe vzdáleny cca 2 km.

Bezplatně se mezi terminály přemístíte pomocí autobusu, který funguje od 4:00 do 23:00. Zastávku najdete v obou terminálech v příletových halách (ve vnitrostátním terminálu na 4. podlaží, v mezinárodním terminálu na 2. podlaží).

Přestup na letišti Brisbane

Jako minimální doba na přestup v rámci jednoho terminálu se uvádí 45 minut. Jestliže musíte přestoupit na druhý terminál, budete potřebovat alespoň 120 minut.

Spaní na letišti Brisbane

Co čekat

I když je letiště Brisbane oteveřeno 24 hodin, někteří cestující shodně uváděli, že jim bylo umožněno přespat pouze ve veřejném prostoru letiště.

Jestliže jste již prošli kontrolou a nacházíte se uvnitř letiště, je možné, že budete požádáni o přemístění se do veřejné části a budete se moci vrátit, až když bude letištní kontrola opět v provozu, kolem 5:00 ráno.

Kde spát

Cestující uvádějí, že daleko lépe se vyspíte v mezinárodním terminálu, a to především díky pohodlným sedadlům včetně pohovek (ty najdete ve veřejném i provozním prostoru letiště).

Jako nejlepší místo pro přenocování označili pasažéři 4. podlaží odletové haly v mezinárodním terminálu. Pohodlné pohovky najdete také u gatů 75-76.

Měli byste počítat i s tím, že letiště je poměrně rušné, hudba a letištní hlášení můžete slyšet celou noc. Na letišti je také poměrně zima, a to zvláště v noci.

Služby na letišti Brisbane

Wifi zdarma

Na australském letišti je k dispozici bezplatné Wi-Fi. Připojte se k síti “@BNE_FREE WI-FI“.

Na letišti jsou k dispozici internetové stánky (v mezinárodním terminálu na 2., 3. a 4. podlaží), kde vás každých 20 minut bude stát 29 Kč2 $.

Jídlo a pití

Po celém letišti najdete bezplatné fontánky na pitnou vodu. K dispozici je také automat na horkou vodu. Ten je umístěn v mezinárodním terminálu, na 3. podlaží, vedle veřejných toalet, u baru The Coffee Club.

Několik zařízení je otevřených 24 hodin:

Úschovna zavazadel

Úschovnu naleznete v mezinárodním terminálu v přízemí, u vstupu na parkoviště. Ve vnitrostátním terminálu se nachází mezi terminály Virgin & Qantas. Za uložení menšího zavazadla zaplatíte 145 Kč10 $, velký kufr vás bude stát 202 Kč14 $ po dobu až 24 hodin.

Na letišti jsou k dispozici také uzamykatelné skříňky. Za menší skříňku zaplatíte od 58 Kč4 $ do 116 Kč8 $ na 4-24 hodin. Za větší skříňku zaplatíte od 116 Kč8 $ do 173 Kč12 $ na 4-24 hodin.

Směnárna a bankomaty

Na letišti je dostatek bankomatů, dejte si však pozor na účtované poplatky. Ještě před odletem si ověřte jejich výši a také denní limit. Bankomaty najdete v obou terminálech na všech podlažích, a to jak ve veřejném, tak provozním prostoru letiště.

Směnárny Travelex jsou umístěny v mezinárodním terminálu na 2. a 3. podlaží. Ve vnitrostáním terminálu je najdete na 1. a 2. podlaží v centrální části.

Letištní salónky

Na letišti najdete několik letištních salonků:

Sprchy

Na letišti jsou k dispozici bezplatné sprchy. Sprchovací zařízení nabízí jen to základní, budete si muset zajistit vlastní ručníky a toaletní potřeby.

V mezinárodním terminálu je najdete na 2. podlaží v příletové části a také na 3. podlaží v odletové části.

Akční letenky na Letiště Brisbane (BNE)

Další letiště v zemi Austrálie


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.