Proč je květák po uvaření hořký

Zdeňka Kolářová
Publikováno 9. března 2021
 1. Proč je květák po uvaření hořký

  Proč je květák prospěšný pro zdraví

  Květák (Brassica oleracea convar. Botrytis ) je oblíbená zelenina, která se řadí do čeledi brukvovitých. Původně pochází z Arabského poloostrovu a do Evropy se dostal až v průběhu 16. století.

  Je velmi ceněný pro velké množství vitamínů C, B a K a minerálník látek, hlavně fosforu, vápníku a draslíku. Působí příznivě jako ochrana proti srdečním onemocněním, rakovině a cukrovce nebo například revmatické artritidě.

 2. Jak pěstovat květák

  Pěstování květáku není příliš jednoduché a je potřeba mu věnovat náležitou pozornost. V první řadě je potřeba si uvědomit, že existují různé odrůdy raný, zimmní, letní apod.

  Semínka je nutné zasadit do skleníku nebo pařeniště a ideální je i vypěstované sazenice dále pěstovat spíše ve sklenících než volně na záhonu.
  Květák vyžaduje velmi kvalitní půdu, častou zálivku a mírně zastíněné stanoviště. Zalívat je nutné jej pouze ke kořenům, nikoliv na listy, které by mohli žloutnout.

  Ve chvíli, kdy se vytvoří květáková růžice, je vhodné zlomit jeden nejbližší list, kterým narostlou růžici zakryjeme, aby na ni nesvítilo přímé sluneční světlo a nezhnědla.

  Největší nepřítel v pěstování je larva běláska, která vám zaručeně zlikviduje celou úrodu.

 3. Jak uvařit květák

  Květák před vařením omyjeme a rozdělíme na jednotlivé růžice. Vložíme do osolené vroucí vody s kmínem a odkryté vaříme přibližně 5-7 minut.

  Pokud vaříme květák na polévku můžeme déle, pokud jej po uvaření budeme obalovat stačí max. 5 minut, aby se nám zbytečně nerozpadal a držely růžice pohromadě.

  Květák je vhodné vařit v odkryté nádobě bez poklice, čímž je částečně vypaří lálty způsobující nadýmání a zároveň případnou hořkost květáku.

 4. Jaké pokrmy připravit z květáku

  Nejoblíbenější v českých zemích je jednoznačně úprava smaženého květáku v trojobalu. Další možností úpravy je květáková polévka, květákové kari jako zeleninový pokrm nebo například zapečený květák k bramborami.

 5. Proč je květák po uvaření hořký

  Hořkost způsobují látky ze skupiny glukosinolátů. Jejich obsah lze považovat za odrůdovou vlastnost, ale může být ovlivněn i způsobem pěstování.

  Velmi často je květák hořký, pokud jej zakoupíme v supermarketu mimo běžné pěstební období například v zimě. Jedná se o velmi zrychlené dovážené květáky ze skleníku, které jsou plné nezdravých chemikálií.

  Květák, který si vypěstujete doma nebo koupíte na jaře či brzkém létě na trhu zaručeně hořký nebude. I přesto se vyplatí vařit jej v otevřeném hrnci bez poklice, díky čemuž se většina hořkých látek odpaří.


JS
Jiřina Snaselova 06.03.2021 – 11:11

Povarila jem ho jeste 10 min se lzickou sody. Hořkost zmizela. Jenze pak uz se z nej daji delat jen placicky, nebo mozecek s vejci 😂

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma květák


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás