Jak zjistit trvalé bydliště

Zdeňka Kolářová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak zjistit trvalé bydliště

  Co je trvalé bydliště

  Podle českého právního řádů každý občan České republiky může mít pouze jedno trvalé bydliště.

  Místo trvalého bydliště musí být místo určené k bydlení či rekreaci a musí být označeno číslem popisným, evidenčním nebo orientačním.

  Určitá část obyvatel (většinou se jedná o bezdomovce) má trvalé bydliště na radnici, obecním úřadě. Jedná se o tzv. bezdomovecký pobyt.

 2. Jak zjistit trvalé bydliště dítěte

  V době narození dítěte vydá matriční úřad rodný list a zároveň zaeviduje dítě do informačního systému registru obyvatel. Dítě získává automaticky trvalé bydliště stejné jako jeho matka. V případě, že matka nemá trvalé bydliště v ČR získává trvalé bydliště po otci. Pokud nelze zjistit trvalé bydliště ani jednoho z rodičů je trvalým bydlištěm sídlo spádové ohlašovny (obecního úřadu) na jejímž území se dítě narodilo.

  V případě, že by rodiče požadovali, aby dítě mělo trvalý pobyt jinde než oni, musí postupovat podle pravidel pro ohlášení změny trvalého pobytu.

 3. Jak zjistit trvalé bydliště dlužníka

  Pokud hledáte občana, který vám dluží peníze, a chcete zjistit jeho trvalé bydliště musíte na něj podat trestní oznámení nebo žalobu u soudu. Kvůli ochraně osobních dat vám tuto informaci nemůže centrální registr obyvatel poskytnout žádné informace.

  V případě že podáte trestní oznámení na dlužníka nebo civilní žalobu u obchodního soudu, lze trvalé bydliště zjistit, jelikož příslušné ministerstvo vnitra, zahraničí, státní zastupitelstvo, policie a soudy jsou přímými uživateli dané databáze.

 4. Jak zjistit, kdo má trvalé bydliště ve vašem domě či bytě

  Pokud pronajímáte nemovitost můžete se dostat do problémů, že nájemce si na adresu vaší nemovitosti nahlásí trvalé bydliště, poté se odstěhuje a trvalé bydliště si u vás nechá.

  V první řadě doporučujeme zjistit si, jaké osoby jsou hlášeny ve vaší nemovitosti.

  Pokud jste vlastníkem nemovitosti je ohlašovna (obecní úřad) povinna na základě podané žádosti vám sdělit kdo má trvalé bydliště ve vaší nemovitosti.

  Pokud požadujete zrušit trvalé bydliště některých osob na vaší adrese musíte doložit ukončení smluvního vztahu ( např. nájemní smlouvy apod.) nebo podat čestné prohlášení s důkazy (např. svědecké výpovědi sousedů apod.), že daná osoba se ve vaší nemovitosti nevyskytuje.

  Můžete se dostat i do pozice, kdy budete hledat majitele nemovitosti. V našem článku vám radíme, jak na to.


J
Jarka 19.11.2020 – 07:04

Dobrý den Prodalo jsme s byv přítelem RD. Když jse chtěla zrušit trv pobyt, nikdo nereagoval. A najednou, po 10 letech, dává návrh samotná majitelka. V uv meste již 10 let nejsem. Jsk si tedy ověřím kdy a kam mi trv pobyt změnili? Dekuji

Odpovědět

J
Jana 31.10.2022 – 13:50

Dobry den, potřebujeme vyškrtnout z trvale adresy meho otce který se po rozvodu měl 3 měsíce na odstehovani ale trvale bydliště má stále u nás, má trvaly pobyt je to cizinec, na obecním úřadě nám nechtějí kvůli tomu poradit. Na cizinecky policii jsme již zasílali formulář ale zatím se nic nezměnilo. !! Prosím o radu.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak zjistit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás