Jak vyrobit cider

Lucie Telievová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak vyrobit cider

    Odkud pochází cider

    Jak vyrobit ciderNápoj je populární především v západní Evropě (Spojené království, Irsko, Francie, Španělsko). O jeho původu a rozšíření se ale vedou dlouhodobé spory.

    Předpokládá se, že vznik výroby cideru je pravděpodobně spojen s oblastí dnešního Baskicka. Nicméně se mu někdy přezdívá i “severské víno”.

  2. Jak vypadá cider

    Často si lidé myslí, že je cider „příbuzný“ s pivem, ale není to tak úplně pravda. Výroba cideru je překvapivě spíše podobná výrobě vína.  Například „cidre“ z Francie dozrává v lahvi a není nijak doslazován ani sycen CO2, narozdíl od “cideru” pocházejícího z Anglie. Ten se naopak sladí, a přidává se do něj oxid uhličitý, aby byl perlivý.

    Tradiční cider se vyrábí řízeným kvašením (neboli fermentací) jablečného moštu, který se získává lisováním speciálně vybraných odrůd jablek. Což je právě tajemstvím, které stojí za onou typickou osvěžující chutí. Pokud máte ale chuť zkusit výrobu doma z jablek ze zahrádky, pak budete mít nejspíš jednu velikou výhodu: málo kdo u nás pozná, jak by pravý cider měl totiž chutnat. Takže jakýkoliv experiment pravděpodobně povede k uznání od vašeho okolí.

    Dokonce se nemusíte omezovat pouze na jablka. Na netradiční cider se dají použít i jiné druhy ovoce. Například hrušky. Fantazii se ale meze nekladou!

  3. Jaká jablka na výrobu cideru použít

    Pokud máte vlastní zahrádku a na ní jabloně, budete mít velikou výhodu. Jablka budou krásně zralá, šťavnatá a voňavá od sluníčka – tedy přesně tak, jak potřebujete. Není totiž ideální používat jablka z obchodu.

    Jak vyrobit ciderČasto z nich vymačkáte jen a pouze sladkou vodu, ochuzenou o jakoukoliv “duši”.  Aroma z nich prostě dostanete jen stěží.  A protože nechceme, aby nápoj nebyl pouze sladký, je potřeba vybrat různé druhy. Vyberte část kyselejších jablek, část kořeněných (hořkých) a zbytek sladkých. Nejlepší je vybírat jablka chuťově zajímavá. Čím zajímavější, tím originálnější bude pak i výsledek.

    Také máte dvě možnosti, jak dosáhnout požadované chuti – tzv. blending, kdy zmoštujete jednotlivé odrůdy, a ty pak budete postupně slévat dohromady tak, abyste dosáhli přesně takové chuti, která vám vyhovuje. Druhou možností je, že prostě jablka smícháte už předem a vylisujete je všechny pěkně spolu už rovnou. Tuto metodu používají spíše už přímo ve výrobnách, protože už předem mají jasno, jaké chuti chtějí dosáhnout a kolik kterých jablek k tomu potřebují.

    Často se používají přímo speciální odrůdy jablek z Francie nebo Anglie. Samotná by byla téměř nepoživatelná, avšak v případě využití k výrobě cideru jsou přímo nedocenitelná – ozvlášťnují chuť výsledného cideru.

  4. Jak vyrobit cider?

    Proces je podobný výrobě vína. Kvašení probíhá od 14 dní (jako v Anglii) až 8 měsíců (ve Francii). Záleží na způsobu výroby, ale i vaší chuti.

    • Nejprve vás čeká odšťavnění jablek. Pokud nechcete rovnou vyrábět hektolitry, vystačíte si s obyčejným domácím odšťavňovačem. Vzniklý mošt je v podstatě sám o sobě připraven ke kvašení, protože postačí kvasinky, které jablka na sobě už obsahují. Jedná se o tzv. „kvašení nadivoko“, tedy bez ušlechtilých kvasinek. Anebo můžete ty ušlechtilé kvasinky zakoupit v obchodě. Pak se výroba opravdu už blíží výrobě ovocného vína.
    • Celý úspěch ale tkví také v úzkostlivé a pečlivé čistotě – všechny nádoby hadičky, nebo cokoliv, co za celou dobu použijete, by mělo být úplně sterilně čisté. A nikdy do moštu nesahejte rukama!
    • Důležitá je také nádoba. Ideálně použijte skleněný průhledný demižon s kvasnou zátkou. Ta je důležitá – odvádí oxid uhličitý, ale zároveň zabraňuje přístupu vzduchu zvenčí, a tím pádem možné kontaminaci moštu a jeho následnému zkažení.
    • Mošt stáčejte do demižonu zhruba do 1/3 objemu. Podle uvážení můžete přidat vinné kvasinky, ale nemusíte. Nádobu uzavřete kvasnou zátkou a umístěte nejlépe do chladu. Ideální místo je sklep o teplotě mezi 10 a 15 stupni. Průběžně vznikající cider kontrolujte, ale demižon neotvírejte. Celý proces funguje tak, že kvasinky přemění postupně cukr v alkohol. Takže vlastně obecně vzato platí, že čím déle necháme nápoj kvasit, tím méně sladký bude, zato v něm bude o to více alkoholu.
    • Po uplynutí požadované doby (obyčejně 2-3 měsíce) odstraňte zátku a hadičkou stočte do nového demižonu. Dávejte pozor, abyste stočili pouze čirou tekutinu, ne kal. V této nádobě mošt pak dokvasí. Můžete přidat trochu cukru, nebo nový (sladký) mošt. Druhou možností je stočení přímo do lahví. Ať zvolíte jednu či druhou variantu, vždy nádobu nebo láhev pevně uzavřete a skladujte v temnu, chladu ve vodorovné poloze.

    Koštujte nejdříve po dalším měsíci. Dobrou chuť!


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jablko


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás