Jak uvařit artyčoky

Marie Janáčová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak uvařit artyčoky

    Kde koupit artyčoky

    Artyčok je lahůdková zelenina, ze které je konzumováno především nerozvité květenství. Využití této rostliny najdete převážně ve středomořské kuchyni.

    Artyčoky najdete ve většině větších supermarketů. Artyčoky můžete zakoupit buď čerstvé nebo naložené v konzervě (plátky, kostičky). Čerstvé artyčoky najdete v prodejnách Tesco, Makro, Globus, Lidl, Marks a Spencer a v dalších. Najít je můžete také na Rohlik.cz. Cena čerstvého artyčoku se pohybuje okolo 40 Kč za kus. Artyčoky v konzervě najdete v Bille, v Tescu, v Albertu, v Intersparu atd. Zkusit můžete i různé menší obchůdky se středomořskými specialitami. Konzerva s artyčoky se pohybuje okolo 50-60 Kč.

    Čerstvý artyčok vybírejte podle vzhledu, hned na první pohled můžete poznat, v jaké kondici daný kus je. Vybírejte vždy artyčok, který je těžký (pokud je příliš lehký, je suchý) a má tmavě zelenou barvu. Okvětní listy musí být pevné, nikoliv suché a rozpadavé. Vybírejte co největší artyčoky, budou mít větší jádra (srdíčka), která jsou určená ke konzumaci. Menší artyčoky jsou zas jemnější, ale na talíři vám z nich zbude podstatně menší část.

  2. Jak se artyčok konzumuje

    Artyčok je lahůdková zelenina, ze které je konzumováno především květenství rostliny (poupě). Artyčok je potřeba před konzumací vždy tepelně upravit, v syrovém stavu se téměř nevyužívá. Je dobré ho i předvařit (např. před pečením).

    Část, která je konzumována, nazýváme tzv. srdíčko a skrývá se pod tuhými okvětními lístky. Květenství se může připravit vcelku a k srdci se dostáváme až na samotném talíři, po jídle vám tedy zbudou na talíři ony okvětní lístky. Druhou možností je zbavit se okvětních lístků ještě před vařením a pracovat jen s vnitřkem květenství (se srdíčkem).

  3. Jak očistit artyčoky?

    Artyčoky těsně před vařením (ne dříve) důkladně omyjte vodou a vyberte prsty nečistoty z pod okvětních listů. Poté je osušte papírovými utěrkami.

    Poupě artyčoku rozřízneme ve spodní části zhruba v jedné třetině od stonku. Vrchní část si dáme stranou a vezmeme si část se stonkem. Stonek opatrně ulomíme. Dále důkladně okrájíme tuhé okvětní lístky kolem dokola a kulatým vykrajovátkem odstraníme vnitřek srdíčka.

    Očištěný kousek artyčoku vložíme do vody s citronem, dokud si neočistíme i další artyčoky. Na vzduchu totiž artyčok podobně jako brambora rychle tmavne. Vyzkoušejte také tento podrobný videonávod Romana Pauluse, který vám ukáže, jak artyčok správně očistit a přichystat na vaření.

  4. Jak uvařit artyčoky?

    Jak uvařit artyčoky v páře

    Nejvíce prospěšných látek v artyčoku zachováte, pokud jej připravíte v páře. Do většího hrnce nalijte kolem 5 cm vody a přiveďte ji k varu. Vodu osolte a přidejte šťávu z jednoho citronu. Snižte plamen a do hrnce dejte pařák. Očištěné artyčoky na pařák rozložte. Jednotlivé kousky se nesmí překrývat, aby se napařily rovnoměrně. Artyčoky napařujte cca půl hodiny, dokud nebudou měkké. Artyčoky můžete vyjmout a pracovat s nimi dále, můžete je sníst ještě za tepla samotné (s dipem) nebo si je nakrájet do těstovinového salátu, přidat na pizzu atd.

    Artyčok můžete napařit bez okrájení přímo s okvětními listy, které si oloupete až po tepelné úpravě na talíři. Listy si můžete jednotlivě namáčet do majonézy a jíst, listy se však nejí celé, vezměte list za jeden konec, vložte si ho do úst a snězte pouze měkkou část listu (ta bližší k jádru), tu tuhou vyhoďte.

    Jak uvařit artyčoky na pánvi

    Očištěné a okrájené artyčoky můžete místo napaření připravit osmahnutím na pánvi. Nakrájejte je na menší kousky, v pánvi rozehřejte olivový olej a artyčok orestujte společně s plátky česneku, po pár minutách osolte, opepřete a přidejte hrst čerstvé petrželky. Zalijte vodou a duste asi 20 minut. Takto upravené artyčoky se hodí jako příloha k masu nebo jako lehká večeře.

    Jak uvařit artyčoky ve vodě

    Artyčoky můžete také jednoduše povařit ve vodě s trochou soli, stačí je vařit 4 minuty. Pokud je chcete ihned během vaření také ochutit, přidejte do vody k vaření několik stroužků česneku, olivový olej, tymián, rozmarýn, bobkový list, nové koření a pepř.

    Jak uvařit artyčoky v troubě

    Do trouby můžete použít celé růžice bez okrájení vnějších listů. Růžice pouze omyjte vodou. Artyčoky zespodu seřízněte, aby se daly postavit rovně. Mírně je prsty nahoře rozevřete a vyskládejte na plech vedle sebe. Pečte je asi 25 minut na 180 stupňů, jakmile mají tmavou hnědozelenou barvu a jsou měkké, máte hotovo. Do jednotlivých růžic nalijte dovnitř trochu olivového oleje a osolte. Pokapat olejem a osolit je můžete také až po rozkrojení a “vypreparování”. Okvětní listy konzumujte, jak bylo uvedeno výše, jezte pouze měkké části a dále vyjezte srdíčko (jádro) růžice (část uprostřed blíže ke stonku). Stejným způsobem můžete artyčoky připravit také na grilu.

    Artyčoky můžete před pečením také naplnit, zkuste je naplnit třeba tuňákem, kuskusem s bylinkami, kuřecím masem, zeleninovou směsí, sýrem nebo jinými dobrotami, fantazii se meze nekladou.

  5. Jak pěstovat artyčoky?

    Artyčok je teplomilná vytrvalá rostlina z čeledi hvězdnicovitých. Semínka pořídíte v zahradnictví nebo na internetu, jedno balení vás vyjde kolem 20 Kč.

    Ideálním obdobím na výsev semen je měsíc březen. Semena vysejte po jednom kusu do květináčů, hrníčků nebo jiných nádobek. Vysazená semena mějte na světle a v teple (kolem 22 stupňů Celsia), můžete je i přihnojit. Do 14 dnů sazenice vyklíčí, dále je uchovávejte na maximálně světlém místě a nezapomeňte na pravidelnou zálivku. V chladnějších oblastech vysazujte artyčoky do skleníků, v teplejších oblastech volte slunečné místo v závětří v zahradě.

    Před výsadbou do země si řádně připravte místo, důležité je přidání kvalitního kompostu a provzdušnění půdy. Sazeničky vysaďte v květnu do řad ve vzdálenosti sto krát osmdesát centimetrů a zalijte je. Ve skleníku postupujte stejným způsobem.

    Jakmile rostlina zakoření, přidejte dusíkaté hnojivo a univerzální zahradní hnojivo. Později snižte dávku dusíkatého hnojiva a naopak přidejte více fosforu a draslíku.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak uvařit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás