Jak se vyznat v barometru

Lenka Rutteová
Publikováno 14. května 2022
  • Barometr neboli tlakoměr je speciální přístroj, který zjišťuje, jak těžká je vrstva vzduchu nad námi
  • Tlak vzduchu úzce souvisí s počasím – když je vyšší, očekává se pěkné počasí, beze srážek a vydatného větru
  • Poradíme vám, jak se v barometru vyznat, jak ho zkalibrovat a čistit
  1. Jak se vyznat v barometru

    Co je barometr

    Barometr neboli tlakoměr, kterým nejčastěji měříme tlak vzduchu, je speciální přístroj zjišťující, jak těžká je vrstva vzduchu nad námi – a to v případě, kdy měříme právě tlak okolo nás. Čím je vrstva vzduchu těžší, tím naměříme vyšší tlak a opačně.

    Měřit tlak samozřejmě můžeme i jinde než jen okolo nás v atmosféře. Nejčastěji se měří krevní tlak, tlak v pneumatikách, v hydraulických zařízeních – princip měření je ale stále stejný – zjišťujeme hmotnost, respektive sílu, s jakou měřená věc působí na své okolí, a to včetně atmosféry a jejího tlaku na naše těla.

    Speciálním případem použití tlakoměru je výškoměr, který funguje právě na principu tlaku klesajícího s nadmořskou výškou. Čím výš se dostaneme, tím menší vrstva vzduchu nad námi zbývá.

    Pokles tlaku je zhruba o osm hektopascal ů na 100 metrů stoupání – ale platí to jen u země. Čím výš stoupáme, tím více se mění i změna tlaku vzduchu (změny nejsou konstantní). Při vystoupání do cirka 5 500 metrů se sníží tlak vzduchu přibližně na polovinu.

    Nadmořskou výšku v současnosti měří nejen tlakoměry v letadlech, ale třeba i ty v chytrých hodinkách, které používají turisté i horolezci ke sledování překonaných výškových rozdílů. Díky tomu se můžete účastnit různých výzev k překonání určité nadmořské výšky během daného období.

  2. Jak se vyznat v barometru

    Jakmile tlak klesá, lze očekávat zataženo, možná i déšť. Změny tlaku vzduchu jsou doprovázeny větrem, většinou jsou pozvolné, ale naše atmosféra umí svůj tlak na konkrétním místě změnit i docela rychle – s čímž pak mívají problémy chronicky nemocní lidé, na jejichž těla dopadnou změny tlaku v silnější míře, s většími následky.

    I proto se často potřebujeme vyznat v barometru. A jak na to? Domácí nástěnné barometry často mívají uvedeny dvě stupnice, a to v hPa (hektopascaly) a tu druhou v mm (milimetry rtuťového sloupce).

    Obě stupnice ukazují stejný atmosférický tlak, jen každá v jiných jednotkách. Je proto na vás, kterou budete odečítat (používat), vždy stačí jen jedna. Nejčastěji se (i v předpovědi počasí) mluví o hektopascalech.

  3. Jak číst barometr

    A jak se v číslech na barometru vyznat a číst je? Tlak vzduchu úzce souvisí s počasím – když je vyšší, resp. setrvale roste, očekává se pěkné počasí, beze srážek a vydatného větru. Jestliže si pořídíte designový nástěnný barometr, většinou budete mít u stupnice i minimálně tři piktogramy – déšť, polojasno a čisté sluníčko. Výrobce umístěním piktogramů k různým hodnotám na barometru vlastně ukázal, jak se bude počasí v daném tlaku vzduchu vyvíjet.

    To je v podstatě vše, co ke čtení v atmosférickém barometru potřebujete – jestli je hodnota tlaku spíše u deště (nižší), u střídavého počasí (střední) nebo u sluníčka (vyšší). Pokud vám na barometru obrázky chybí, pak vězte, že s počasím a tlakem se to má následovně:

    • zataženo, oblačno, deštivo – nižší tlak, většinou do 995 hPa
    • střídavě oblačno, většinou bez deště – mezi 995 a 1 010 hPa
    • polojasno až jasno, beze srážek – nad 1 010 hPa

    Z toho analogicky vyplývá, že jakmile tlak vzduchu klesá, bude se počasí zhoršovat. A jakmile stoupá, můžete se těšit na slunečnější dny.

    Digitální barometry použité například v meteostanicích nebo i v chytrých hodinkách ukazují nejen aktuální tlak, ale i jeho očekávaný vývoj, a podle toho také předpovídají počasí na fáze daného, max. příštího dne.

    Někdy v barometru zůstane přebytečný vzduch z předchozích dní, a tak se doporučuje, pokud chcete přesnější výsledky, do něj před odečítáním měření mírně ťuknout. Jehla, která v barometru ukazuje aktuální situaci, se díky poklepu může o kousek posunout.

    Důležité je číst změny tlaku vzduchu, protože ty jsou předzvěstí změny počasí. Ve stálém tlaku vzduchu je počasí den za dnem podobné, změní se právě až po změně tlaku vzduchu.

  4. Jak nastavit (zkalibrovat) domácí barometr

    Kalibrace domácího nástěnného nebo stolního barometru se provádí pomocí otočného kolečka, s nímž upravíte aktuální hodnotu tlaku v místě vašeho bydliště. Není složité si ji dohledat, jen se soustřeďte na to, zda je v hektopascalech nebo v milimetrech.

    Aktuální hodnotu najdete na nejbližší profesionální meteostanici (na jejích webových stránkách), stačit může i regionální předpověď počasí v televizi nebo rozhlasu, na internetu.

    Problémem může být přepočtení tlaku na hladinu moře, které se v meteorologii často využívá. Stačí vědět, co už jsme zmínili výše – že tlak klesne asi o 8 hPa s každými 100 metry stoupání do nadmořské výšky (což platí do cca 900 až 1 000 m, ale to v našich zeměpisných podmínkách bohatě stačí).

    V tomto případě tedy stačí zjistit, v jaké se nacházíte výšce – a tlak přepočtený na hladinu moře si převedete svou současnou polohu nad mořem. Jak? Přidáte k němu osminásobek každé stovky metrů, o kterou jste výš než moře. Jestliže bydlíte ve 300 metrech nad mořem, přidáte k hodnotě přepočtené na hladinu moře prostě jen 3 x 8 neboli 24 hPa.

    Jakmile nastavíte ručičku barometru na správnou aktuální hodnotu, můžete barometr považovat za zkalibrovaný a víceméně spolehlivý ukazatel vývoje tlaku a počasí v nejbližších hodinách, možná v řádu jednoho – dvou dní.

  5. Jak čistit barometr

    Upozornění na proces čištění barometru se odvíjí v podstatě jen od jeho nutné kalibrace – jinými slovy od možnosti pohnout s kolečkem, kterým se barometr šteluje na správnou hodnotu tlaku v okolním vzduchu.

    Takže pokud jej budete čistit, pak buď pečlivě obkružte okolo tohoto kolečka, anebo počítejte s tím, že budete barometr po jeho otírání opět kalibrovat. K čištění použijte jen takové prostředky, které barometr nepoškodí.

  6. Jak funguje barometr v hodinkách

    Nadmořskou výšku v současnosti měří nejen tlakoměry v letadlech, ale třeba i ty v chytrých hodinkách, které používají turisté i horolezci ke sledování překonaných výškových rozdílů. Díky tomu se můžete účastnit různých výzev k překonání určité nadmořské výšky během daného období.

    Digitální barometr umístěný v chytrých hodinkách nebo jiných trackerech dokáží nahradit GPS po stránce zjišťování, v jaké nadmořské výšce se pohybujete. I barometr v hodinkách je nutné nejprve kalibrovat na výšku a tlak, v nichž se běžně nacházíte (doma). S GPS vám může pomoci náš článek Jak zjistit GPS souřadnice.

    Barometr v hodinkách určí nejen překonanou nadmořskou výšku na výšlapech a výletech na kole, ale též v běžných dnech, kdy překonáváte patra, třeba v práci nebo v panelovém domě, dokonce i v rodinném – když vystoupáte třeba jen o jedno patro.

    I v chytrých hodinkách se barometr samozřejmě využívá k předpovědi počasí na nejbližší hodiny. V podstatě s sebou na zápěstí stále nosíte domeček s panáčkem a panenkou, jaké mívali naši prarodiče právě pro krátkodobou předpověď vývoje počasí.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak se vyznat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás