Jak pěstovat strelicie

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat strelicie

    Jak vybrat strelicie

    Strelicie vybíráme přednostně podle velikosti, protože klasická strelicie královská doroste až do dvou metrů. Menší kultivary narostou do asi 50 – 120 cm, což je výrazně méně. Proto se ve výběru řídíme přednostně právě velikostí prostoru, který máme pro strelicie k dispozici.

    Výchozí druh, tedy strelicie královská, kvete asi 15 cm velkými oranžovými květy, které tvarem připomínají kohoutí hřeben či hlavu rajky. K dostání jsou i žlutokvěté kultivary. Rostliny mají od země listovou růžici, u starších rostlin může spodní část listů budit zdání nízkého kmínku.

    Pokud máte štěstí na známého, co se zabývá tropickými rostlinami opravdu do hloubky, můžete u něj narazit i na strelicii s označením „nicolai“, která je určena do velkých zimních zahrad, protože doroste až do tří metrů. Ve své domovině, kterou je jižní Afrika, dorůstají dokonce až 12 metrů. Kvetou krásnou kombinací barev krémové a modré.

    Pěstování strelicií je náročné během prvních dvou až tří let, než rostlina naroste a trochu vyzraje. Proto se většinou nedoporučuje její pěstování ze semínka. Lépe je strelicii koupit již dospělou nebo dokonce rozkvetlou.

  2. Jak a kam zasadit strelicie

    Strelicie vyžaduje při přesazování jen o málo větší květník, než ve kterém jste si ji přinesli z květinářství nebo zahradnictví. Přesazujeme na jaře, ale vždycky jen tehdy, když jsou kořeny prorostlé celým substrátem a když se už tlačí z květníku ven.

    Rostlinu můžeme také rozdělit, pokud je trs již velký. Sadíme vždy do kvalitní zeminy pro tropické rostliny, kde je i dostatek výživy. Substrát pro strelicie musí být jednak dobře propustný a jednak neutrální nebo raději mírně zásaditý. Nikdy kyselý.

    Doporučován je poměr směsi zahradního kompostu, písku a rašeliny v poměru 3:2:1. Květník volme vždy hluboký, protože kořeny rostou přirozeně do hloubky, nikoliv do stran. Pokud je květník příliš mělký, vytlačují kořeny bázi rostliny nad povrch substrátu.

    Strelicie vždy vyžaduje dostatek světla. Takže ji umístíme na světlé stanoviště, může být i na plném slunci. Strelicie vám bude vděčná za jihovýchodní nebo jihozápadní okno, raději tedy balkonové dveře, vzhledem k její velikosti. Nedostatek světla poznáte podle toho, že je rostlina bledá, vytáhlá a nekvete.

    Přes léto může být strelicie i venku na balkoně, dokonce na přímém slunci. Ale nikdy na průvanu, ten jim totiž vůbec nevyhovuje. Pokud se má v létě výrazněji ochladit, stěhujeme strelicii raději domů a až po oteplení ji zase vrátíme ven.

  3. Jak zalévat strelicie

    Strelicie vyžaduje trvale vlhký substrát, ale nikdy přemokřený. Přes sezonu a zejména venku je nutné ji zalévat pravidelně a bohatě. V zimě v bytě méně – což platí pro zakrslé kultivary, které snesou zimování v teplém bytě, pokud mají dostatek světla.

    No a velké strelicie královské zimujme v chladnějším prostředí, kde jsou během klidu téměř bez zálivky, zaléváme jen občas a malou dávkou. Přísušek totiž snesou mnohem lépe než přelití, zejména během chladného zimování.

  4. Jak hnojit strelicie

    Strelicie, aby dobře rostla a krásně kvetla, potřebuje spoustu živin. Takže nejenže ji dáváme do bohatého substrátu, ale také ji vydatně hnojíme během celé vegetace. Volíme hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny – to hlavně přes sezonu. Pokud pěstujeme zakrslou strelicii, je na zimu vhodné jednou za měsíc hnojivo pro pokojové rostliny okrasné listem.

  5. Jak se starat o strelicie

    Strelicie nevyžadují nijak pozornou péči, jen je nutné se postarat o bohatou zeminu, dostatečnou, avšak nikoliv přehnanou zálivku, o spoustu světla, ale také o vlhčí vzduch. Zvlhčovat můžeme střičkou nebo tím, že pod květník dáme tác s kamínky a na ně nalijeme vodu, která se bude odpařovat a rostlinu nám zvlhčovat. V podstatě tejně můžeme umístit i lopatkovec nebo juku.

    V létě dáváme strelicii letnit na chráněný balkon či terasu, v zimě pak strelicie zimují v chladnějších a světlých prostorách domu, jako je zejména zimní zahrada nebo veranda. Během zimování v chladu zaléváme jen minimálně, spíše je necháváme přischnout.

    Zimování v bytě je možné pro zakrslé strelicie, kterým ponecháme zálivku takovou, aby udržovala substrát suchý. Přesadíme v době, kdy strelicie už „leze“ z květníku ven. Během přesazování můžeme rozdělit trsy a rostlinu tím rozmnožit.

  6. Jak množit strelicie

    Jak už jsme naznačili, snadné množení strelicie je možné díky dělení trsů během přesazování do nové nádoby. Lze množit i semeny, ale to je velmi náročné. Rostlina sice klíčí ochotně, pokud máme čerstvá semínka, ale velmi snadno odumírá, jakmile se stane sebemenší chyba v pěstování, jak je přemokření, přeschnutí, úpal, podchlazení a podobně.

  7. Jaké jsou choroby a škůdci strelicie

    Nejčastěji je strelicie napadána sviluškami, mšicemi, třásněnkami a červci. S těmi si poradíme běžným insekticidem, jen pozor při jeho aplikaci, zejména v domácích prostorách. Někdy jsou porosty strelicie už tak velké, že je ven nedokážeme přestěhovat.Pokud je rostlina ještě přenositelná, může pomoci sprcha, pdobně jako u anturie.

    Na druhou stranu nutno dodat, že rostliny, které neletníme venku, většinou žádní škůdci nenapadnou.

    Strelicie bledne a vytahuje se, pokud má málo světla. A listy hnědnou, když je rostlina dlouhodobě přemokřená. To však není choroba jako taková, ale výsledek špatného pěstování.


JC
Jaromír Chytil 09.08.2020 – 14:55

Koupili jsme si před pěti léty semena strelície na Mallorce a zaseli. Dnes je rostlina asi 50 cm vysoká, ještě nekvetla a co nám vadí a nevíme, kde děláme chyby, že se rostlině stočí listy. Rostlina nové listy vytváří, ale pak je stočí až do ruličky. Přes léto ji máme téměř na plném slunci. Poradí nám někdo ? Děkujeme - Chytilovi z ValMezu

Odpovědět

Soňa Čechová 16.09.2020 – 21:49

I moje strelitzie kroutí listy. Už je poměrně velká a stále nekvete. Pořadí někdo co s listy? Proč jsou pokroucené?

Odpovědět

JC
Jaromír Chytil 28.07.2023 – 15:59

Dobrý den, tak asi po šesti letech nám strelícir vykvetla dvěma stvoly a nádernými květy. Mrzí nás kroucení listů.

Odpovědět

HP
Helene Plotz 07.03.2024 – 10:42

Také moji strelicii se kroutí listy.Sice ne všechny,ale myslím,jestli to není suchým vzduchem. Přece je to subtropická květina,kde je vlhčí přímořský vzduch. Zkusím to podložení miskou s vodou.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás