Jak pěstovat granátové jablko

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat granátové jablko

    Jak vybrat granátové jablko

    Granátovník si můžeme vypěstovat sami ze semínka, rozmnožit pomoci řízkování nebo si pořídit dřevinu již vzrostlou. Stáří pořízeného keře záleží na tom, za jak dlouho chceme sklízet úrodu. Musíme však počítat s tím, že keř či stromek nám bude rodit nejdříve za 6 – 7 let svého růstu.

    Takže to chce trochu trpělivosti. Na druhou stranu je granátové jablko, respektive granátovník krásným keřem, který vám bude dekorovat interiér nebo i balkon, terasu, krytý dvorek. Jeho velikost závisí na odrůdě a také na prováděném řezu.

    Plody granátovníku můžeme zakoupit v běžné prodejní síti. Zralý plod by měl mít bezchybnou barvu, která nemusí být vždy temně vínová, a povrch bez viditelných vad. Pokud je slupka narušená, může vnitřek ovoce začít rychle kvasit a objevit se plíseň.

    Zralost plodu můžeme také poznat pohmatem tak, že když plod zmáčkneme, uslyšíme charakteristické vroubkování, které je způsobeno třením zralých semen o sebe. Zralost poznáme i podle mírně drsné, tvrdé, avšak lesklé slupky.

    Samotný plod obsahuje velké množství vitamínů, například vitamín A, B, C, K a minerálních látek, jako je draslík, hořčík, fosfor a železo. Stává se velkým pomocníkem při bolestech hlavy i při nachlazení, posiluje kosti, zdravé dásně a zuby.

    Je nedocenitelným vitamínovým doplňkem sportovně laděným osobám. Je pokládáno za přírodní afrodiziakum. Látka potasium zase posiluje nervovou soustavu, činnost svalů a podporuje rychlé spalování tuků.

  2. Jak zasadit granátové jablko

    Granátové jablko si zvládneme sami vypěstovat ze semínka. Při pokojové teplotě vyklíčí semena za několik dnů, jelikož se vyznačují vysokou klíčivostí. Klíčivost můžeme ještě podpořit tím, když před zasetím semen do substrátu položíme očištěná semena na několik dní do lednice.

    Tomuto způsobu urychlení klíčení se říká stratifikace. Semena vydlabeme z dužiny volně prodávaných granátových jablek. Sejeme do substrátu pro subtropické rostliny. Ten by měl být lehký a vzdušný, čehož dosáhneme přidáním písku, perlitu a rozdrobeného polystyrenu. Semena necháváme klíčit při vyšší teplotě kolem 26-30 stupňů. Nižší teplota klíčení neublíží, jen proces zpomalí.

    Množit rostlinu můžeme také řízkováním. A to tak, že uřízneme větvičku, dáme do vody a necháme pustit kořínky. Pak připravíme stejný substrát jako při setí semen a větvičku zasadíme.

    Keřík přesazujeme podle potřeby, nejlépe v jarním období.

  3. Kam umístit granátové jablko

    Granátové jablko můžeme velice dobře pěstovat v květináči. Jelikož jde o rostlinu z teplých krajů a snáší teploty jen do nuly stupňů, je květináč více než vhodný. Naši zimu by tato rostlina na zahradě nepřežila.

    Od jara do podzimu nám může granátovník svými nádhernými červenými květy zdobit terasy či zimní zahrady. Nevystavujeme jej však přímému slunci. Hlavně mladé rostliny poledním žárem trpí. Starší keře naopak snesou slunce více a teplo jim dělá dobře.

    Takové vhodné místo pro našeho krasavce může být například u zdi. V zimním období přestěhujeme rostlinu do chladnější místnosti nepřesahující teplotu 15ti stupňů. V zimě nepotřebuje mnoho světla, protože patří mezi opadavé rostliny. Tudíž se nemusíme obávat umístění do sklepa.

    Zálivku omezíme a přes zimu nehnojíme.

  4. Jak zalévat granátové jablko

    Jak už jsme zmínili výše, granátové jablko zaléváme podle ročního období. V zimě nepotřebuje mnoho zálivky. Naopak od jara do podzimu potřebuje zalévat pravidelně a hodně. Ocení i pravidelné rosení listů.

  5. Jak hnojit granátové jablko

    Ve vegetačním období do zálivky dvakrát měsíčně přidáváme hnojivo. Postačí nám základní hnojivo pro subtropické rostliny. Pro tuto dřevinu není vhodné zásadité prostředí, nikdy ji tedy nepřihnojujeme vápníkem.

  6. Jak se starat o granátové jablko

    Aby vám granátové jablko vydrželo co nejdéle, na jaře krásně kvetlo a na podzim bohatě rodilo, musíte dodržet jednoduché zásady týkající se zálivky, hnojení, světla a tepla. V období od jara do podzimu zaléváme dostatečně s občasným přidáním hnojiva.

    V období vegetačního klidu zálivku omezíme na minimum a nehnojíme. Od jara do podzimu umisťujeme mladé stromky spíše do stínu, starší snesou slunečních paprsků více. Pořád jde o teplomilnou rostlinu, která miluje teplo, ale polední sluneční žár ji může poškodit.

    Přibližně v polovině října přemisťujeme rostlinu do chladnějších, ale světlých prostor. Granátovník se velice dobře zastřihuje a snadno z něj můžeme udělat i bonsaj. Velice vhodnou odrůdou pro střih je Punica granatum nana, jež má velmi drobné plody o velikosti kolem 4-5 cm a vyznačuje se úzkými listy.

  7. Jak sklízet granátové jablko

    Granátovník rodí přibližně za 7 let po zasetí semínka a vzrůstu rostlinky. U zakrslých odrůd se můžete dočkat úrody i dříve. Sklizeň probíhá na přelomu léta a podzimu.

    A víte jak jíst granátové jablko?

  8. Jak uskladnit granátové jablko

    Granátové jablko skladujeme v chladu. Vydrží tak i několik týdnů. Uležením se může zvýraznit i jeho chuť. Naopak neskladujeme tam, kde se tvoří nadměrná pára a vlhkost, která by způsobovala hnití. Pár dnů vám plod vydrží i při standardní pokojové teplotě.

  9. Jaké jsou choroby a škůdci granátového jablka

    Granátová jablka se s chorobami mnoho nepotýkají. Keře rostoucí ve volné přírodě jsou proti chorobám odolnější než ty pěstované v bytě. U těch nejčastěji zaznamenáváme padlí a špinění. Z listů odstraníme prášek ze špinění mýdlovým roztokem, na padlí je skvělý olejový postřik z teplé vody, oleje a prášku do pečiva v poměru litr vody, 5 ml oleje a necelý jeden prášek do pečiva.

    Z kořenů odstraníme napadené části a zeminu dezinfikujeme roztokem manganu, případně raději vyměníme s tím, že ji před použitím přepečeme. Někdy se choroboplodné zárodky skrývají právě v substrátu.

    Nejčastějšími škůdci vyskytujícími se u této rostliny je obaleč, jehož housenky napadají listy. A moucha bělokorá. Při likvidaci může pomoci roztok z tabáku nebo běžné insekticidní prostředky, vždy však pozor na ochrannou lhůtu. I na drobný hmyz pomůže právě olejový postřik.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma granátové jablko


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás