Jak nakreslit jablko

Ivana Švarcová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak nakreslit jablko

  Jak nakreslit jablko – začínáme

  Máte rádi jablka? Jistě ano, taková jablka v županu nebo jablečný koláč… Jablko ovšem není jen chutné, je taky krásné. My se naučíme, po vzoru starých mistrů, jak nakreslit jablko v 5 jednoduchých krocích. Jablko v umění a jeho symbolika je také téma, kterého se v tomto článku dotkneme.

  I my se pustíme do kreslení jablka, což při správném postupu může být podobně jednoduché jako nakreslit kytku nebo nakreslit andělská křídla. Ovšem i jablko chce právě ten správný postup a trochu cviku.

  Jako výchozí obrazec nám poslouží kruh, do kterého později vepíšeme základní tvar. Kreslíme měkkou tužkou, abychom pomocné linie mohli po dokončení základní kresby vygumovat.

 2. Jak nakreslit jablko

  Jak nakreslit jablko – definice tvaru

  Plod jablka se odborně nazývá malvice. Tvar malvice je v části u stopky širší, směrem k „bubáku“, což je zaschlý zbytek květního kalichu, se postupně zužuje. Různé odrůdy jablek se liší nejen barvou, ale i tvarem.

  Nakreslíme tedy v honí části kruhu jakousi miskovitou prohlubeň a to samé, ale v menším měřítku a obráceně, ve spodní části. Máme tak definovaný základní tvar jablka a můžeme se pustit do detailů.

 3. Jak nakreslit jabljo

  Jak nakreslit jablko – detaily

  Nyní se zaměříme na stopku a „bubák“ Musíme si uvědomit, pod jakým úhlem se na jablko díváme. Nikdy totiž nejsou oba prvky vidět současně celé.

  Pokud vidíme jablko mírně shora, ukáže se nám celá stopka v prohlubni mírně pod horním okrajem. Bubák nebude vidět vůbec, nebo jen konečky zaschlého květenství.

  Krásně a živě vypadá, když ke stopce nakreslíme ještě část větvičky a jabloňový list. Lístek bude už trochu zaschlý a pokroucený. Nezapomeneme na žilnatinu.

 4. Jak nakreslit jabljo

  Jak nakreslit jablko – černobílá kresba

  Jablko nyní můžeme obtáhnout fixem nebo perem se všemi detaily. V této fázi kresby se rozhodneme, jestli jablko zůstane v černobílé kresbě jako podklad pro nějakou grafickou techniku, jako je třeba linoryt, nebo se rozhodneme pokračovat v barvách.

 5. Jak nakreslit jablko

  Jak nakreslit jablko – barva

  Jak jsme si již řekli, jablka mají různé barvy, podle toho, o jakou odrůdu se jedná. Jablka Golden Delicius jsou žlutozelená, Granny Smith zelená a Spartan červená s nádechem do fialova.

  Nás bude zajímat odrůda, kde můžeme míchat více barev, například české odrůdy Rubín nebo Šampion. U těchto jablek najdeme jak zelenou, tak červenou barvu, Zelenější bývá kolem stopky, červená tvoří často jen jakési „líčko“.

  Doporučujeme malovat podle konkrétního jablka, nebo si najít vhodnou fotografii. Výhodou je, že se barvy prolínají a nemusí být naprosto přesné.

  Ideální na barevnou kresbu jablka jsou suché křídy, lze použít i pastelky, obtížnější bude malování vodovými nebo temperovými barvami.

 6. Jablko v umění

  Jablko jako symbol se vyskytuje v mnohých uměleckých dílech, ať už se jedná o malbu nebo sochařství. Jistě známe nespočet vyobrazení Adama a Evy, kde ústředním motivem je právě jablko. Řecký hrdina Héraklés se vypravil pro jablka Hesperidek, Paris věnoval Heleně Trojské jablko pro nejkrásnější ženu.

  V lidové magii se z rozkrojeného jablka věští budoucnost, červená jablíčka se věší na vánoční stromek.

  Velcí mistři, jako Paul Cézanne nebo Vincent van Gogh často malovali zátiší s jablky. A když se řekne nakousnuté jablko, každý jistě ví, o jakou firmu se jedná.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak nakreslit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás