Jak nakreslit oko

Ivana Švarcová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak nakreslit oko

  Jak se kreslí oko zepředu

  Nakreslit oko je složitější, než třeba nakreslit anděla nebo nakreslit ducha, ale postupnými kroky se dá i oko zvládnout mistrovsky.

  Řekneme si, jak nakreslit oko zepředu. Z tohoto pohledu se nám jeví jako čočkovitý tvar s duhovkou uprostřed, orámovaný očními víčky s řasami.

  Je třeba mít ale na paměni, že oko tvoří oční koule a pro zachování správného tvaru je dobré si celou oční kouli načrtnout tužkou Naznačíme také duhovku a panenku. Nezapomeneme na víčka, která utvářejí tvar oka.

 2. Jak nakreslit oko

  Víčko, duhovka a zornice

  Nyní začneme vykreslovat jednotlivé detaily oka perem. Nakreslíme oční víčka, ve vnitřním koutku nezapomeneme na spojivku. Nakreslíme tvar a velikost duhovky a panenky. Lidské oko má zornice kulaté, na rozdíl od očí koček, nebo plazů, které mají svislé štěrbiny. A například kozy mají zorničky vodorovně obdélníkové, což jim umožňuje dobrý rozhled do stran.

  Při vybarvování černé panenky vynecháme jednu větší a jednu menší bílou skvrnu, což nám vytvoří dojem lesku. Naznačíme také drobné linky a skvrnky v duhovce.

 3. Jak nakreslit oko

  Řasy a obočí

  Postupně vykreslujeme jemnější detaily, nezapomeneme na řasy a obočí. Řasy vyrůstají z okraje horního i dolního víčka a stáčejí se vzhůru a dolů. Obočí se skládá z jednotlivých chloupků a jeho tvar dodá oku výraz a emoci.

  Například zdvižené obočí znázorňuje údiv, stažené obočí hněv. Oko také pomocí jemného šrafování vystínujeme a tím kresbě dodáme hloubku.

 4. Jak nakreslit oko

  Barvy očí

  Hotovou kresbu můžeme vybarvit. Použijeme pastelky, suché křídy nebo vodové barvy. Barvu pokožky jen lehce naznačíme, zato můžeme zdůraznit barvu duhovky. A víte, že i barvy očí mají svou symboliku? Modroocí lidé jsou považováni za atraktivní, možná proto bývají v životě spokojení.

  Nejvíce je na světě lidí hnědookých, hnědá barva očí je geneticky dominantní. Hnědoocí jidé bývají kreativní a optimističtí. Málo častou je zelená barva, zelenookých jsou jen 2% populace. Lidé se zelenýma očima jsou považováni za svůdné a tajemné. Šedoocí lidé bývají nejistí, ale také romantičtí a vášniví.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak nakreslit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás