Jak funguje dobírka

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak funguje dobírka | © © Milan Surkala - Dreamstime.com

  Jak funguje dobírka

  Dobírka je způsob doručení zboží nebo podobné věci tak, že adresát zaplatí za dodanou věc až tomu, kdo ji přiveze. Tedy poštovnímu doručovateli nebo kurýrovi soukromé přepravní společnosti. Cenu dobírky musí prodejce zveřejnit na svých webových stránkách, či o ní jinak informovat adresáta (zákazníka).

  Smyslem dobírky je snížit kupujícímu riziko podvodu. Jinými slovy jistota, že zaplatí až při převzetí zboží, které si může před samotným zaplacením prohlédnout. Za tuto jistotu se však připlácí, služba v podobě dobírky většinou stojí několik desítek korun.

  Prodávající naopak dobírkou čelí riziku fiktivních objednávek nebo případů, kdy si zákazník zboží prostě nepřevezme, tedy ani nezaplatí. A náklady na balné a poštovné nebo přepravné pak jdou za ním.

 2. Jak funguje dobírka České pošty

  U České pošty lze aplikovat dobírku jak na obchodní balík, který je dražší, ale putuje kratší dobu, tak na balík standardní, který je sice levnější, ale putuje dvojnásobně tak dlouho. Že chce klient odeslat balík na dobírku, musí dát vědět při předávání balíku na poště.

  Odeslání balíku na dobírku

  Jak funguje dobírkaPředem je možné si stáhnout formuláře na vyplnění odeslání balíku na dobírku. A je také nutné vyplnit dobírkovou složenku, konkrétně „Poštovní dobírkovou poukázku A“ nebo „Poštovní dobírkovou poukázku C“, případně „ Dobírkovou složenku Poštovní spořitelny“.

  Dále je možné realizovat tzv. bezdokladovou dobírku, ale ta je nabízena jen smluvním partnerům, kteří své podání realizují formou datového souboru. I odesílatel musí za dobírku zaplatit, jedná se totiž o doplňkovou službu.

  Vzhledem k tomu, že Česká pošta nabízí několik druhů doručovacích balíkových služeb, musí si klient vždy dát pozor na to, aby vyplnit správné dokumenty ke správnému druhu balíku. Pokud na dobírku odesíláte poprvé, je možná snazší se na vše informovat až přímo u přepážky. Anebo nastudovat nabídku služeb České pošty.

  Doručení balíku na dobírku

  Pokud jste se s odesílatelem dohodli, že vám pošle balík na dobírku, musíte si pouze v den předávání balíku (ať už je to doma nebo na poště či kdekoliv jinde) připravit předem avizovanou částku, včetně doběrečného. Platit lze většinou jen v hotovosti. Avízo přijde emailem i SMS zprávou – tedy když tuto službu nastaví odesílatel.

  Dokud dobírku nezaplatíte, balík vám nemůže být vydán. Jestliže o balík nestojíte, můžete jeho převzetí odmítnout písemným prohlášením ve formuláři, který vám dá doručovatel k vyplnění.

  Ihned po převzetí se na balík a jeho obsah můžete podívat, případně reklamovat doručení – když je jeho obsah poškozen převozem. K tomu slouží jiný formulář. Doručovatel ho ale také musí mít u sebe.

  Po vašem zaplacení dobírky má Česká pošta smluvený počet dní na to, aby peníze převedla na účet odesílatele.

 3. Jak funguje dobírka soukromých přepravních společností

  Dobírka u soukromých přepravních společností funguje jako v případě České pošty. Jen nabídka druhů balíků není natolik pestrá. Stačí online objednat přepravu balíku a zatrhnout k ní i možnost dobírky. Pak se online posílají i tzv. dobírková data. K tomu si pro odesílaný balík většinou přijede kurýr až k vám domů.

  Když balík naopak čekáte, přiveze vám jej kurýr také až domů. Předem SMSkou nebo emailem nahlásí dobu předávání balíku a také částku, kterou budete platit. Dobírku lze zaplatit hotově, často však i kartou (to ale musí umožnit odesílatel balíku).

  Zde stejně jako u České pošty platí, že dokud dobírku nezaplatíte, balík vám nemůže být vydán. Jestliže o balík nestojíte, můžete jeho převzetí odmítnout písemným prohlášením ve formuláři, který vám dá kurýr k vyplnění.

  Ihned po převzetí se na balík a jeho obsah můžete podívat, případně reklamovat doručení – když je jeho obsah poškozen převozem. K tomu slouží jiný formulář. Kurýr ho ale také musí mít u sebe.

  Po vašem zaplacení dobírky má soukromý doručovatel smluvený počet dní na to, aby peníze převedl na účet odesílatele. Většinou bývá nastaven 1 – 3 dny.

 4. Jaká je cena dobírky

  Cena dobírky se liší v závislosti na poskytovateli služby, na typu odesílaného balíku, na nastavení doběrečných služeb a dalších detailech. Většinou se pohybuje v řádu desítek korun.

 5. Jak funguje posílání přes dobírku

  Odesílání přes dobírku jsme podrobněji popsali ve dvou boxících – jednak v boxíku věnovaném České poště a jednak v boxíku se soukromými přepravními společnostmi.

 6. Jak funguje platba dobírkou

  Platbu dobírkou jsme podrobněji popsali ve dvou boxících – jednak v boxíku věnovaném České poště a jednak v boxíku se soukromými přepravními společnostmi.


Š
Šárka 22.01.2020 – 15:33

Dobrý den chtěl jsem se zeptat dis mi přijde balík na dobírku jestli se můžu kouknout jestli tam je to co sem si objednal

Odpovědět

A
Adéla 28.04.2020 – 19:21

Dobry den,chtela bych se zeptat,jakou castku bych zaplatila,pri vaze balicku 1,17. S pojistenim 200kc a byl by na dobirku. Dekuji

Odpovědět

J
Josef 27.09.2020 – 22:59

Potřeboval bych občas poslat někomu něco na dobírku, ale nemohu se nikde dopídit, jak velká by v konkrétním případě měla dobírka být. Jednou jsem se odvážil poslat cosi na dobírku a pracovník pošty se mě zeptal, kolik chci od adresáta vybrat. Řekl jsem mu cenu posílané věci, nějakou dobu jsme se pak dohadovali a on mi posléze tu částku navrhl, ale nabyl jsem dojmu, že to spíš odhadl než spočítal. Nejsem si jist, zda ta částka byla správně či zda jsem na zásilce vydělal nebo naopak prodělal. Domnívám se, že by mělo být možné, abych si dobírku podle ceníku pošty, ceny věci a dalších parametrů zásilky spočítal sám. Bohužel nevím, jak. Kromě rad ve vašem článku (zeptat se u přepážky nebo nastudovat nabídku služeb České pošty) jsem vyzkoušel i kalkulačku České pošty, ale stále si nevím rady, tak už raději na dobírku neposílám.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak funguje


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás