Jak fungují zastavárny

Zastavárny jsou jednou z nejméně výhodných cest, jak v případě potřeby získat peníze.

Jak fungují zastavárny?

Zastavárny fungují na principu, kdy od klienta vykoupí nabídnutou věc a vyplatí za ni část její hodnoty – obvykle jen 25 až 60 %. Zároveň dají dotyčnému čas (obvykle jeden týden, ale u některých i 28 dní) na splacení všech peněz spolu s nemalým úrokem. Pokud se toto podaří včas, získá dotyčný zastavenou věc zpět.

V opačném případě je nutné do zastavárny zajít, zaplatit smluvené úroky a požádat o prodloužení smlouvy. Nepodaří-li se vrátit zapůjčené prostředky v termínu a nezaplatí-li dotyčný úroky, o zastavenou věc přijde. Zastavárna ji poté odprodá za mnohem vyšší cenu, než za jakou ji vykoupila.

I při nesplacení dluhu v zastavárně se nikdo nemusí bát, že na něj bude uvalena exekuce, neboť dluh již byl uhrazen zastavenou věcí.

Proč jsou zastavárny nevýhodné?

1Nízký objem půjčky

Při využití zastavárny je možné získat pouze 25–60 % z hodnoty zastavené věci, nejčastěji mobilního telefonu či další elektroniky, domácích spotřebičů, šperků nebo uměleckých děl.

Za mobilní telefon v ceně 5 000 Kč uložený v zastavárně lze získat pouze 1 500–3 000 Kč.

2Vysoká úroková sazba

Zastavárny jsou velmi nevýhodné také z pohledu vysoké úrokové sazby, která obvykle činí až 3–10 % týdně (150–520 % ročně).