Bankovní účty v zahraničí 2020: Přehled, srovnání, výhody

O založení bankovního účtu vedeného v zahraničí by měli uvažovat všichni ti, kteří mají pravidelný příjem v cizí měně. Vyhnou se tak v období silné koruny nepříznivému převodu na koruny a u některých bank i drahému poplatku za příchozí SEPA platby.

Nastřádané prostředky na účtu lze šikovně využít třeba pro nákupy v německých či slovenských kamenných a internetových obchodech či aukcích.

Výhody bankovních účtů v zahraničí

  • Účty v zahraničí jsou ideální pro příjímání pravidelných plateb v cizí měně a následné nákupy u obchodníků, kdy se vyhnete nevýhodným převodním kurzům či poplatkům za SEPA platby. Stejně výhodně můžete nakupovat i na německých internetových obchodech, jako je třeba eBay.de.
  • Používáním zahraničního bankovního konta se lze vyhnout šikanóznímu vymáhání peněz například ve formě neoprávněných exekucí. Důležité upozornění – zatajováním finančních prostředků v zahraničí se v případě exekuce můžete dopustit trestného činu Poškození věřitele dle § 222 trestního zákoníku.

Nevýhody bankovních účtů v zahraničí

  • Velkou nevýhodou je geografická vzdálenost od kamenné pobočky, což v kombinací s nemožností založit si bankovní účet přes internet znamená přinejmenším další náklady v souvislosti se správou účtu.
  • Eurové bankovní účty lze levně využívat pouze v zemích, kde se touto měnou platí. V případě platby v jiných zemích se musí počítat s často nevýhodným směnným kurzem a dalšími poplatky.
  • Nebezpečím bankovních účtů vedených v zahraničí je poměrně vysoké kurzové riziko, kdy v důsledku posilování koruny klesá hodnota peněz na účtu ve vztahu k české koruně (26 Kč/1 euro → 25 Kč/1 euro).