Bankovní účet pro důchodce » Srovnání 2023, účty bez poplatků

Petr Novák
Publikováno 1. prosince 2022
 • Rok od roku klesá počet seniorů, kteří si nechávají vyplácet svoji penzi v hotovosti
 • Stále více bank nabízí speciální účty pro důchodce, některé z nich jsou ale předražené
 • Jednoznačnou výhodu mají senioři, kteří aktivně používají počítač i platební kartu a nebojí se internetu

Kamarádíte se s internetem?

Jestliže bez problémů ovládáte počítač a internet, nebo se v případě potřeby můžete obrátit na někoho důvěryhodného, pokračujte na náš přehled bezplatných bankovních účtů.

S největší pravděpodobností tam najdete účet, který vám bude plně vyhovovat a za jeho používání nezaplatíte ani korunu.

Nejlepší bankovní účet pro důchodce 2023

Banka Účet Snadné ovládání bez internetu
Tento účet doporučujeme Equa bank Běžný účet ✔️
Doporučeníhodný s výhradami Česká spořitelna Účet pro seniory ✔️
Doporučeníhodný s výhradami mBank mKonto
Doporučeníhodný s výhradami Banka Creditas Běžný účet ✔️
Doporučeníhodný s výhradami Air Bank Malý tarif ✔️
Doporučeníhodný s výhradami Poštovní spořitelna Poštovní účet ✔️
Doporučeníhodný s výhradami Raiffeisen Bank eKonto SMART ✔️
Tento účet nedoporučujeme ČSOB Plus Konto ✔️
Tento účet nedoporučujeme Komerční banka MůjÚčet ✔️

Nebojte se platebních karet

Platebních karet se nemusíte bát. Pokud se budete chovat rozumně, jsou dokonce bezpečnější než platby v hotovosti. Jejich základní funkce jsou dvě – výběr peněz z bankomatu a platba v obchodě. Za placení v obchodě se nikdy neúčtují poplatky, neboť je odvádí obchodník.

Bankovní účet pro důchodce » Srovnání 2023, účty bez poplatkůPlacení kartou je jednodušší, než si možná myslíte. Stačí kartu úplně na doraz zastrčit do čtečky karet a počkat, než se na displeji zobrazí výzva k zadání PIN kódu. Pak jen stačí vyťukat na klávesnici kód a zmáčknout zelené tlačítko. Pokud máte bezkontaktní platební kartu, je to ještě jednodušší. Kartu nemusíte nikam strkat, stačí ji položit na displej čtečky a čekat. Občas se může objevit výzva k zadání PIN kódu, pokud si nebudete vědět rady, zeptejte se prodavače.

S kartami souvisí jedno pravidlo, které je nutné mít zapsané za ušima nesmazatelným fixem. Nikdy, ale opravdu nikdy nemějte u karty, nebo dokonce na kartě, poznamenaný správný PIN kód. To je ta nejčastější chyba, která vede ke zneužití karty. Jestliže si kód nemůžete zapamatovat, vložte si do peněženky třeba štítek s falešným telefonním číslem na vnuka, kde budou PIN tvořit poslední čtyři číslice.

 1. Equa Bank: Běžný účet

  Bankovní účet pro důchodce » Srovnání 2023, účty bez poplatkůBěžný účet od Equa bank je podle Skrblíka nejlepší bankovní účet pro důchodce.

  Vedení účtu je zdarma pro všechny a bez podmínek. Bezplatné jsou také všechny příchozí platby, odchozí platby, inkasa, trvalé příkazy a všechny výběry ze všech bankomatů v ČR i v zahraničí. K účtu se vydává bezkontaktní platební karta, její vedení je také zdarma.

  Za výpis z účtu zasílaný poštou se platí 29 Kč měsíčně. Potřebujete-li na účet vložit peníze, je to možné prostřednictvím poštovní složenky.

  Bankovní účet je nejvýhodnější ovládat přes internet. Pokud si s počítačem netykáte, můžete v případě potřeby navštívit kamennou pobočku banky. Je v každém krajském městě a v leckterém okresním.

 2. Česká spořitelna: Plus účet pro seniory

  Bankovní účet pro důchodce » Srovnání 2023, účty bez poplatkůČeská spořitelna nabízí seniorům Plus účet pro seniory zdarma, nebo za poplatek 50 Kč měsíčně. Pokud je na účet pravidelně zasíláno alespoň 7 000 Kč měsíčně a zároveň je provedena alespoň jedna platba kartou, je vedení účtu zdarma. Jestliže není splněna tato podmínka, ale k účtu je využívána nějaká další služba od České spořitelny – například životní pojištění, úvěr, leasing či hypotéka, je účet rovněž veden zdarma.

  Zdarma jsou příchozí platby, odchozí platby zadané přes internet, platební karta a všechny výběry z bankomatů České spořitelny. Za výběr z bankomatu jiné banky než České spořitelny zaplatíte 40 Kč.

  Za měsíční výpis zasílaný poštou se platí 30 Kč.

  Výhoda České spořitelny tkví ve velkém počtu poboček, často jsou také v malých městech. Velkou nevýhodou je nepřehledný sazebník a poměrně vysoké poplatky spojené s užíváním účtu při nesplnění podmínek.

 3. mBank: mKonto

  Bankovní účet pro důchodce » Srovnání 2023, účty bez poplatkůBankovní účet od mBank je zadarmo. Neplatí se ani za příchozí platby, odchozí platby, inkasa ani trvalé příkazy. Zdarma jsou všechny výběry v hodnotě alespoň 1 500 Kč, vybírat můžete z bankomatu kterékoliv banky. Skutečně můžete použít jakýkoliv bankomat, na který narazíte a za výběr z něj vám nebudou účtovány poplatky.

  K účtu se vydává bezkontaktní platební karta zdarma. Pokud vám postačí výpisy z účtu v elektronické podobě, nezaplatíte za používání účtu od mBank ani korunu. Jestliže jste na tištěné výpisy zvyklí, poproste někoho z příbuzných, aby vám je jednou do měsíce vytiskl.

  Jsou-li pro vás jednorázové příkazy k platbě spíše výjimkou, nemusíte se účtu od mBank bát. Trvalé příkazy a inkasa se do systému zadají jedenkrát po založení účtu a o včasné placení se následně postarají počítače.

 4. Banka CREDITAS: Běžný účet

  Bankovní účet pro důchodce » Srovnání 2023, účty bez poplatkůBěžný účet u Banky Creditas je veden zdarma bez jakýchkoli podmínek. Bezplatné je internetové bankovnictví, tuzemské příchozí i odchozí platby, stejně tak jako veškeré výběry z bankomatu v ČR i v zahraničí.

  K Běžnému účtu je zdarma vydávána bezkontaktní karta MasterCard Standard, virtuální karta MasterCard pro bezpečné platby na internetu a platební nálepka. Vklad hotovosti na pobočce je až do 500 tis. Kč zdarma, za výběr zaplatíte poplatek 10 Kč.

  Výpis z účtu zaslaný poštou vychází 25 Kč, výpis předaný na jedné z poboček je zdarma, stejně jako elektronický výpis zaslaný e-mailem nebo do internetového bankovnictví.

  Banka Creditas má aktuálně 37 poboček po celé České republice.

 5. Air Bank: Běžný účet

  Bankovní účet pro důchodce » Srovnání 2023, účty bez poplatkůAir Bank nabízí běžný účet. Jeho vedení je zdarma, bezplatné jsou také příchozí platby, odchozí platby, inkasa a trvalé příkazy. K účtu se vydávají dvě platební karty, jednu tak může mít babička a druhou dědeček. Za jejich vedení se neplatí.

  Zdarma jsou výběry pouze z bankomatů Air Bank, při použití jiného se za každý výběr platí 35 Kč. Zdarma jsou výběry hotovosti u pokladny vybraných obchodníků na více než 6 000 místech v ČR.

  Účet je nevýhodnější ovládat přes internet nebo chytrý telefon, nicméně v případě potřeby je možné navštívit některou ze 34 kamenných poboček. Za zaslání výpisu poštou se platí 25 Kč.

 6. Poštovní spořitelna: Poštovní účet

  Bankovní účet pro důchodce » Srovnání 2023, účty bez poplatkůPoštovní spořitelna nabízí osobám ve věku 58 let a více vedení Poštovního účtu zdarma při příjmu na účtu přesahujícím 5 000 Kč za měsíc, v opačném případě je cena účtu 69 Kč měsíčně.

  Všechny příchozí i odchozí platby zadané přes internetové bankovnictví jsou zdarma. Za platby zadané na obchodním místě zaplatíte 30 Kč.

  K účtu jsou vydávány 2 platební karty. Za zaslání měsíčního výpisu z účtu poštou se platí 45 Kč. Klienti nad 58 let mají každý měsíc nárok na jeden bezplatný výběr z účtu na obchodním místě banky (na poště) a banka navíc zajistí zdarma donášku na adresu osobám nad 58 let. Výběry z bankomatů Poštovní spořitelny a ČSOB jsou zdarma, výběry z bankomatů jiných bank stojí 40 Kč.

  Poštovní účet doporučujeme seniorům, kteří nemají přístup k internetu ani prostřednictvím svých příbuzných nebo žijí na malém městě, či vesnici. Spravovat konto je možné na většině z více než 3 400 poboček České pošty.

 7. Raiffeisen Bank: Chytrý účet

  Bankovní účet pro důchodce » Srovnání 2023, účty bez poplatkůRaiffeisen Bank nabízí vedení Chytrého účtu zdarma a bez podmínek. Zdarma jsou veškeré příchozí i odchozí platby, bez poplatků jsou rovněž veškeré výběry ze všech bankomatů v ČR i v zemích eurozóny. V rámci účtu je vystavena jedna platební karta.

  První vklad a výběr hotovosti v měsíci je na pokladnách Raiffeisenbank zdarma. Za odchozí úhradu zadanou na obchodním místě, nebo prostřednictvím telefonního bankovnictví je účtován poplatek 100 Kč. Měsíční výpis je k dispozici zdarma v internetovém bankovnictví, za zaslaný poštou zaplatíte 40 Kč.

  Výhodou Raiffeisen Bank je větší množství poboček a neomezené výběry z bankomatů.

 8. ČSOB: Plus Konto

  Bankovní účet pro důchodce » Srovnání 2023, účty bez poplatkůČSOB žádný speciální bankovní účet pro důchodce nemá, ti si mohou sjednat Plus Konto.

  Za vedení účtu ČSOB Plus Konto se platí 69 Kč měsíčně, osoby nad 58 let mohou účet využívat zdarma při měsíčním příjmu na účet přesahujícím 5 000 Kč. V ceně jsou výběry z bankomatů ČSOB zdarma (40 Kč z cizího bankomatu) a příchozí a odchozí platby zadané přes internet. Příchozí platby jsou v účtu zdarma, za odchozí platbu zadanou na poště kartou se platí 25 Kč.

  Výhodou ČSOB je vysoký počet kamenných poboček, kromě přibližně 250 vlastních je možné využít většinu z 3 400 poboček pošty.

 9. Komerční banka: MůjÚčet

  Bankovní účet pro důchodce » Srovnání 2023, účty bez poplatkůKomerční banka účet určený výhradně seniorům nemá, zájemci si mohou zřídit běžně dostupný MůjÚčet. Bohužel není příliš výhodný.

  Vedení účtu je zdarma. Výběry z bankomatů Komerční banky jsou zdarma. Při použití jiného bankomatu se platí 39 Kč. Příchozí platby na účet jsou zdarma, za odchozí platbu zadanou přes internet se platí 6 Kč a při podání příkazu na pobočce dokonce 85 Kč. Každá položka inkasa a trvalého příkazu je zpoplatněna 6 Kč.

  Výhodou Komerční banky je snadná dostupnost poboček. Nevýhodou komplikovaný sazebník a vyšší poplatky.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.