Letiště Xian (XIY)

Čína Si-an, Čína
Aktuální čas Aktuální čas: 03:02
IATA kód XIY

Letiště Xian (XIY) | © Grigor Atanasov | Dreamstime.com

Doprava z letiště Xian

Nejlepší varianta: Metro

Letiště je na systém metra (linka 13) napojeno teprve od roku 2019. Vlaky jej spojují se stanicí Beikezhan v centru města, kde lze přestoupit na linky 2 a 4. Zastávky se nacházejí na všech terminálech. Cena se odvíjí od ujeté vzdálenosti, maximálně zaplatíte 50 Kč16 ¥. Celková doba jízdy je 33 minut. Metro jezdí od 6:00 do 23:00 každých 10 minut.

Alternativní varianta: Autobus

Z letiště vyjíždí více než patnáct autobusových linek, které vedou do různých částí města. Doba jízdy se pohybuje od 60 do 90 minut. Zastávky naleznete na terminálech 2 a 3. Autobusy jezdí mezi 6:00 až 22:00. Jízdenka stojí 78 Kč25 ¥.

Uber z letiště

Uber zde není k dispozici. Využít lze taxi, cesta do centra vyjde přibližně na 312 Kč100 ¥.

Terminály letiště Xian

Letiště se skládá ze tří terminálů:

Přestup na letišti Xian

Terminály 1 a 2 jsou vzájemně propojeny bez nutnosti využívat pro přesun autobus. Terminál 3 stojí v samostatné budově, přestup je nutné realizovat pomocí bezplatné kyvadlové dopravy. Autobusy jezdí každých 15 minut od 8:30 do 20:00, jízda trvá přibližně 5 minut.

Pro přestup z mezinárodního letu na vnitrostátní si rezervujte alespoň 90 minut. Přestup z vnitrostátního spoje na další vnitrostátní spoj byste měli stihnout do 60 minut.

Spaní na letišti Xian

Co čekat

Si-anské letiště je otevřeno 24 hodin denně. Jedná se o velké letiště, které bývá v noci spíše klidné. Cestujícím je k dispozici dostatek služeb a restaurací, avšak žádný podnik nemá otevřeno nonstop. K dispozici je neomezená wifi síť.

Letištní personál je zpravidla zvyklý na nocující pasažéry. Velkým problémem však zůstává jazyková bariéra.

Kde spát

Nejvhodnější místa pro nocování nabízí terminál 3. Nachází se zde dostatek míst k sezení, ale většina z nich má pevné opěrky na ruce. U odletových bran jsou k dispozici pohodlnější sedadla a lavice.

Služby na letišti Xian

Wifi zdarma

Wifi je zde k dispozici zdarma bez časového omezení. K přístupu je potřeba zadat heslo, které obdržíte na mobilní telefon.

Jídlo a pití

Na letišti funguje bohatý výběr stravovacích možností, naleznete zde světoznámé fast food řetězce, kavárny i tradiční čínské restaurace. Žádný podnik nemá otevřeno nonstop, většina je v provozu od 6:00 do posledního letu.

Na terminálech 2 a 3 se nachází téměř dvacet obchodů s baleným jídlem a nápoji. Fontánky s pitnou vodou naleznete na několika místech letiště. Zdarma si zde můžete doplnit svou láhev.

Úschovna zavazadel

Úschovna zavazadel je umístěna na několika lokacích terminálů 2 a 3 (odletová a příletová hala). Provozní doba je od 6:00 do 22:30. Cena za denní úschovu činí 31 Kč10 ¥94 Kč30 ¥ dle velikosti zavazadla.

Směnárny a bankomaty

Bankomaty jsou rozmístěny po celé ploše letiště. Pobočky směnáren naleznete na terminálech 2 a 3 v příletových a odletových halách. Otevřeno je zpravidla mezi 6:00 až 21:00 či do posledního letu.

Letištní salonky

Na letišti lze vybírat z široké škály salonků. Většina má otevřeno mezi 6:00 až 22:00. Vstup do salonků se různí, umožněn je zpravidla držitelům Lounge Pass, Priority Pass či za jednorázový poplatek.

Terminál 1:

Terminál 2:

Terminál 3:

Sprchy

Nejsou k dispozici.

Další letiště v zemi Čína


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.