Letiště Lisabon (LIS) | odlety, přílety, doprava

📌 Lisabon, Portugalsko 🕐 aktuální čas 09:18 ✈️ IATA kód LIS
🗺️ mapa letiště 🛫 odlety online 🛬 přílety online
  • Letiště Portela se nachází 7 km od centra hlavního města Lisabonu.
  • Základnu zde má portugalský dopravce TAP Portugal, dále letiště slouží pro nízkonákladové společnosti, jako je Wizz AirRyanair. Spojení Lisabon-Praha provozuje TAP, do Vídně létá Wizz Air, do Krakova pak Ryanair.
  • Portela je jedno z největších letišť jižní Evropy a také výchozím bodem pro lety do Jižní Ameriky a Afriky.

Letiště Lisabon (LIS) | © Aldorado10 | Dreamstime.com

Doprava z letiště Lisabon

Nejlepší varianta:

Lisabonské letiště disponuje stanicí metra, odkud se lze pohodlně dostat do centra města. Cesta trvá přibližně 20 minut, jízdenka stojí 39 Kč1.45 €.

K ceně je však nutno připočíst dalších 13,32 Kč0.50 € za kartu 7 Colinas/Viva Viagem, kterou jde dobíjet na další cesty metrem i autobusem. Kartu zakoupíte ve stanici metra.

Alternativní varianta:

Další možnosti je využití autobusu Aerobus, který zastavuje v centru města, u autobusového a také u vlakového nádraží.

Zastávku naleznete u východu z terminálu. Jízdenku lze zakoupit online na aerobus.pt nebo u řidiče, cena je 96 Kč3.60 €.

Uber z letiště

Pro cestu do centra Lisabonu můžete využít také služby Uber. Ceny začínají na 266 Kč10 €.

Terminály letiště Lisabon

Letiště je rozděleno na dva terminály.

Větší terminál 1 slouží pro většinu aerolinek, především pro TAP Air Portugal a další ze Star Alliance . Menší terminál 2 je určen pro nízkonákladové společnosti Ryanair, easyJet, Wizz Air a Transavia.

Přestup na letišti Lisabon

Přestup na letišti je velmi svižný. V rámci Evropy se udává 30 minut, pro lety do Ameriky a Afriky pak 45 minut.

Terminál 1 má celkem 29 odletových bran, označují se čísly 7-26 a 41-47. Terminál 2 disponuje 15 gaty s označením 201-215.

Přestup z terminálu na terminál je zajištěn kyvadlovým autobusem, jízda trvá přibližně 3 minuty. Autobus vyjíždí každých 10 minut.

Spaní na letišti Lisabon

Co čekat

Jedná se o větší a rušnější letiště, které je otevřeno nonstop. Odbavení není umožněno po 23:00, cestující tak musí zůstat ve veřejném prostoru letiště.

Kde spát

Na letišti se nachází menší počet sedadel, které se velmi rychle zaplní. Sedadla jsou bez opěrek na ruce, tudíž výhodná pro přespání. Pro přenocování je vhodnější terminál 1, zejména odpočinková zóna v okolí gatů 19 a 20.

Kvůli klimatizaci doporučujeme teplejší oblečení nebo přikrývku.

Služby na letišti Lisabon

Wifi zdarma

Wifi je k dispozici zdarma a bez časového omezení. Připojte se k “VINCI Airports wifi”. Je také možnost čerpat mobilní data jako doma, letiště je v EU.

Jídlo a pití

Na letišti se nachází velké množství kaváren a restaurací. Doba otevření se liší, některé podniky mají otevřeno nonstop, např. Go Natural, Grab It, 1st Cafe.

Ve veřejném prostoru letiště u terminálu 1 se nachází Express Market, který nabízí prodej ve formě automatů. Otevřeno má 24 hodin denně.

Úschovna zavazadel

Úschovna zavazadel se nachází poblíž parkovistě P2.

Otevřeno má nonstop, cena je 90 Kč3.36 € do 10 kg, 133 Kč4.98 € do 30 kg a 263 Kč9.87 € za více než 30kg zavazadlo.

Směnárny a bankomaty

Funguje zde směnárna Nova Câmbios, kterou naleznete na obou terminálech. Na terminále 1 má otevřeno od 5 do 23 hodin, na terminále 2 od 5 do 20 hodin. Na letišti se také nachází několik bankomatů a to vždy ve veřejné i tranzitní části letiště.

Letištní salonky

Na letišti se nacházejí tři salonky. Prvním je ABC – Airport Business Center, který naleznete na terminále 1 ve veřejné části letiště. Salonek je otevřen od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin, o víkendu je uzavřen. Do salonku lze vstoupit pomocí Priority Pass nebo za jednorázové vstupné 666 Kč25 €. Salonek je klimatizován, nabízí wifi, TV, denní tisk a alkoholické a nealkoholické nápoje. Za poplatek jsou zde i sprchy.

Dále zde funguje ANA Lounge, který se nachází na 6. podlaží. Otevřeno má denně od 5 do 23 hodin. Vstup pomocí Priority Pass nebo za jednorázové vstupné 799 Kč30 €. Salonek je vybaven wifi, TV, telefonem, klimatizací a nabízí alkholické a nealkoholické nápoje.

Třetím salonkem je Blue Lounge. Ten naleznete v 5. podlaží. Otevřeno má denně od 5 do 23 hodin. Vstup pomocí Priority Pass nebo za jednorázové vstupné 799 Kč30 €. V salonku naleznete TV, telefon, wifi, denní tisk, jsou zde nabízeny alkoholické a nealkoholické nápoje.

Sprchy

Sprchy jsou k dispozici na 2. patře terminálu 1. Otevřeno je od 7:00 do 20:00, cena za 15 minutovou sprchu vyjde na 480 Kč18 €.

Akční letenky na letiště Letiště Lisabon (LIS)

Další letiště v zemi Portugalsko

Komentáře