Letiště Istanbul (IST)

Turecko Istanbul, Turecko
Aktuální čas Aktuální čas: 17:30
IATA kód IST

Letiště Istanbul (IST) | © Swisshippo | Dreamstime.com

Doprava z letiště Istanbul

Nejlepší varianta: Autobus

V současnosti jsou nejlepší variantou autobusy společnosti HavaIst. Přes den vyjíždějí z letiště každých 15 minut, v noci pak každou půlhodinu. Cesta do centra trvá přibližně 90 minut a vyjde vás na 19,50 Kč18 ₺.

Pokud plánujete v Istanbulu využívat hromadnou dopravu, doporučujeme za 10,84 Kč10 ₺ zakoupit kartu Istanbulkart, která vám zajistí levnější jízdné.

Alternativní varianta: Metro

V roce 2020 by měla být dokončena fialová linka metra M11. Zatím lze jako alternativu k autobusům využít vozy taxi. Cesta do centra Istanbulu se pohybuje kolem 130 Kč120 ₺.

Uber z letiště

Pokud se rozhodnete pro službu Uber, počítejte s cenou začínající na 108 Kč100 ₺.

Terminály letiště Istanbul

Letiště se skládá pouze z jednoho obrovského terminálu, který slouží pro vnitrostátní i mezinárodní lety. Kromě zmíněných Turkish Airlines, AtlasGlobal a Onur Air zde operují i Air France, British Airways, Lufthansa či Qatar Airways a další.

Přestup na letišti Istanbul

Terminál istanbulského letiště je velmi rozsáhlý, počítejte proto s dlouhými docházkovými vzdálenostmi. Pro přestup v rámci mezinárodních letů se uvádí minimálně 60 minut, pro přestup na vnitrostátní let 75-90 minut.

Spaní na letišti Istanbul

Co čekat

Istanbul je nové moderní letiště, které bylo otevřeno teprve v dubnu 2019. Toto rozlehlé a rušné letiště má nonstop otevírací dobu.

Zdejší personál je zvyklý na nocující pasažéry, chová se k nim vstřícně.

Kde spát

Velkým plusem je dostatek míst k sezení. Na letišti se také nachází tzv. odpočinkové zóny vybavené gauči a pohodlnými křesly. Tyto zóny naleznete u odletové brány D a další u odletových bran B9, B17, B18 a B20.

Vhodným místem k nocování jsou také prostory horního patra letiště, které se zatím příliš nepoužívá.

Služby na letišti Istanbul

Wifi zdarma

Wifi je zde zdarma pouze na 1 hodinu. K připojení se však musíte zaregistrovat u jednoho z kiosků, které jsou rozmístěny po celém letišti. K získání unikátního hesla potřebujete cestovní pas.

Jídlo a pití

V blízké budoucnosti bude istanbulské letiště nabízet celkem 150 podniků s jídlem a pitím. V současnosti se toto číslo pohybuje kolem 50. Naleznete zde známé mezinárodní řetězce i tradiční turecké podniky.

Žádný podnik nemá zatím nonstop otevírací dobu. Na letišti se nenachází supermarket. Prodejní automaty s nápoji a menším občerstvením jsou umístěny na více místech na letišti. Svačinky rovněž zakoupíte v Duty Free Shop, který má otevřeno 24 hodin denně.

Úschovna zavazadel

Úschovna zavazadel funguje poblíž východu č. 14, druhou úschovnu naleznete u východu č. 8. Ceny za 24hodinovou úschovu se pohybují od 29 Kč27 ₺ do 78 Kč72 ₺ dle velikosti zavazadla.

Uzamykatelné skříňky naleznete v odletové hale u vstupů poblíž pultu A a pultu S. Skříňky jsou ve dvou velikostech. Cena za menší skříňku je 43 Kč40 ₺, za větší pak 65 Kč60 ₺. Uvedené ceny platí pouze na 12 hodin.

Směnárny a bankomaty

Bankomaty různých bank jsou rozmístěny po celém letišti. Směnárny fungují v rámci bank, které také naleznete na více místech po celém letišti.

Letištní salonky

IGA Lounge se nachází v tranzitní části letiště na levé straně za pasovou kontrolou. Salonek je otevřen 24 hodin denně. Vstupovat lze pomocí Lounge Passes, Priority Pass nebo za jednorázové vstupné 1 404 Kč€59.

Salonek je bohatě vybaven. Kromě klimatizace, wifi připojení a TV nabízí také dětský koutek, modlitební místnost, sprchy, uzamykatelné skříňky a duty free obchody. K dispozici je denní tisk, alkoholické a nealkoholické nápoje.

Dále se zde nacházejí tři salonky dopravce Turkish Airlines: Lounge Domestic, Lounge BusinessLounge Miles&Smiles. Ty jsou určeny pouze pro cestující s těmito aerolinkami.

Sprchy

Sprchy jsou k dispozici v salonku IGA Lounge a ve vedlejším The Ambassador Spa & Beauty Salon. Sprcha zde stojí 357 Kč€15.

Akční letenky na Letiště Istanbul (IST)

Další letiště v zemi Turecko


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.