Dovolená Jižní Dalmácie

Chorvatsko Jižní Dalmácie, Chorvatsko
Charakter oblasti: moře

Jižní Dalmácie je oblast na jihu Chorvatska, která zahrnuje turisticky vyhledávané ostrovy Korčula, Lastovo a Mljet, poloostrov Pelješac a riviéru Dubrovníku. Rozkládá se od města Ploče až k hranicím s Černou Horou. Nejjižnějším cípem je mys Oštra na poloostrově Prevlaka se stejnojmennou pevností z rakousko-uherského období.

Pokud vás zajímá konkrétní oblast, můžete si přečíst také samostatné články pro Dubrovník, ostrov Korčulapoloostrov Pelješac.

Dovolená Jižní Dalmácie | © Dreamstime.com

Dovolená v jižní Dalmácii

Právě poloostrov Pelješac může být gastronomickým turistickým cílem. V zálivu Mali Ston se totiž nachází chovná stanice středomořských ústřic a slávek, a tyto luxusní pochutiny si tu tak můžete dopřávat výrazně levněji než kdekoli na světě.

Ať už zůstanete na pevnině, tedy v okolí Dubrovníku nebo na poloostrově Pelješac, či zvolíte některý z ostrovů, jižní Dalmácie vás jistě okouzlí.

Pláže v jižní Dalmácii

V Dubrovníku je nejklidnějším a asi nejromantičtějším místem na koupání pláž Sveti Jakov ukrytá v odlehlé zátoce asi 30 minut chůze směrem na jih od starého města. Sestupuje se k ní po schodech a pobřeží je písčité, s oblázky i kameny. Lze si zde pronajmout lehátka a slunečník, při dopoledním koupání však obvykle není problém najít i místo ve stínu.

Jednou z nejklidnějších pláží v celém Chorvatsku je pak Plaža Limuni, písečná pláž na jihovýchodní straně ostrova Mljet. Na stejném ostrově můžete navštívit i pláže MalaVelika Saplunara, které mají dohromady jeden kilometr a jsou oceněné Modrou vlajkou, což značí kvalitu moře a životního prostředí. I tyto pláže jsou povětšinou písčité s pozvolným vstupem do moře a jsou obklopené borovým lesem, který skýtá stín.

Výlety v jižní Dalmácii

Na pevnině je jednoznačným výletním cílem číslo jedna město Dubrovník, které je zapsané na seznamu památek UNESCO. Jeho mohutné hradby z 8. století uchvacují denně tisíce návštěvníků. Jedno z největších opevnění v Evropě tvoří několik pevností a 15 obranných věží. Více o prohlídkách najdete na webových stránkách Wallsofdubrovnik.com.

Ostrov Korčula je rájem potápěčů a jachtařů a samozřejmě při pobytu na něm nemůžete vynechat návštěvu domu, v němž se narodil významný cestovatel a benátský obchodník Marko Polo. Za vidění stojí i tradiční slavnost při sklizni pomerančů v obci Lumbarda.

Na západní straně hojně zalesněného ostrova Mljet, jenž je považován za nejkrásnější ostrov v Jaderském moři, zase najdete stejnojmenný národní park, který je nejstarší na celém Jadranu. Jsou zde také dva hluboké zálivy, které jsou vzhledem k svému velmi úzkému spojení s mořem považovány za jezera. V tzv. VelkémMalém jezeře se dá koupat i za chladnějšího počasí, protože voda je zde o dost teplejší než kdekoli jinde na Jadranu.

Počasí v jižní Dalmácii

Podnebí je teplé, středomořské, obzvláště v sezoně s minimem srážek. Nejvíce lidí tu bývá během letních prázdninových měsíců, ostatně jako kdekoli jinde v Chorvatsku. Příjemně však je i v červnu nebo v září, a pokud nejedete za koupáním, ale třeba za poznáváním památek, tak např. v Dubrovníku jsou k tomu vhodné podmínky obvykle už od února až do listopadu.

Kdy jet do jižní Dalmácie

V létě zde skoro neprší. V červenci a srpnu se denní teploty pohybují kolem 30 °C, v horkých dnech stoupají až k 36 °C. V noci bývá kolem 17 °C.

Mimo sezónu je tu příjemně i v červnu nebo v září, kdy se průměrné denní teploty pohybují mezi 25-27 °C, v horkých dnech šplhají i nad 30 °C. V noci bývá průměrně 14 °C. V červnu je však oproti září mnohem méně srážek. Moře je ovšem zase vyhřátější na konci léta než na jeho začátku.

Teplota moře v jižní Dalmácii

Teplota moře v oblasti kolem Dubrovníku v prázdninových měsících stoupá až téměř k 26 °C. V září mívá ještě přes 24 °C. V červnu je koupání více osvěžující, voda má obvykle kolem 23 °C.

Aktuální teplotu moře v Dubrovníku přináší web Seatemperature.org.

Zájezdy do jižní Dalmácie

Cestovní kanceláře nabízejí zájezdy jak na pevninskou část, tak i na ostrovy. Převážná většina pobytů se odehrává v tříhvězdičkových hotelích nebo v depandancích hotelů. Jejich obvyklá délka je 8, 11 nebo 15 dní. Stravování je zabezpečeno buď formou polopenze, případně light all inclusive, nebo je zájezd bez stravy.

Pokud vyrazíte na ostrov, v ceně bývá obvykle letenka. U pevninských zájezdů je buď doprava též letecká, nebo se na místo musíte dostat sami. Osobním automobilem je však cesta poměrně dlouhá. Z Prahy je to jen na sever jižní Dalmácie asi 1 200 km, což znamená nějakých 12 hodin cesty. Z Brna je to necelých 1 000 km, které ujedete asi za 9 a půl hodiny čistého času.

Ubytování v jižní Dalmácii

Pokud hodláte vyrazit bez cestovní kanceláře, máte tisíce možností, kde se ubytovat. Hostely, apartmány, penziony, hotely i kempy, vše je k dispozici, stačí si jen vybrat lokalitu, kde svou dovolenou chcete strávit.

Apartmány v jižní Dalmácii

Pokud chcete vyrazit na ostrov Mljet, z nabídky Bookingu můžeme doporučit Guesthouse Pomena s celkovou známkou 8,0/10 ze 173 hodnocení. Penzion se nachází ve vesničce Pomena na západě ostrova, uprostřed národního parku a poblíž dvou solných jezer. I na nejbližší pláž je to opravdu kousek. Apartmán s výhledem na moře je klimatizovaný, má soukromou kuchyň, koupelnu i balkon a u budovy je k dispozici i bezplatné soukromé parkoviště.

Hotely v jižní Dalmácii

Na poloostrově Pelješac můžeme z nabídky Bookingu doporučit Hotel Ostrea s celkovou známkou 8,9/10 ze 307 hodnocení. Tříhvězdičkový hotel stojí ve Stonu hned u pláže i u historického centra. Pokoje jsou klimatizované, připojené na wi-fi, kontinentální snídaně je v ceně a je zde také možnost bezplatného parkování.

Praktické informace

Je-li Dalmácie cílem vaší dovolené, mohl by vás ještě zajímat Skrblíkův článek Jak ušetřit v Chorvatsku, kde jsme pro vás sepsali řadu praktických informací a tipů pro bezstarostnou dovolenou.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.