Dovolená Korčula

Chorvatsko Korčula, Chorvatsko
Charakter oblasti: moře

Korčula je chorvatský ostrov v Jaderském moři, který má bohatou historii sahající až do období neolitu. S nedalekou pevninou poloostrova Pelješac je ostrov spojen pravidelnou trajektovou dopravou.

Hlavní město Korčula je jediným sídlem se statutem města na stejnojmenném ostrově. Její historické jádro je součástí národního dědictví Chorvatska a bývá často srovnávána s Dubrovníkem, nebo dokonce označována jako „malý Dubrovník“.

Dovolená Korčula | © Poike2017 | Dreamstime.com

Dovolená na Korčule

Korčula je oblíbenou destinací cestovních kanceláří, lidé sem rádi jezdí na dovolenou nebo alespoň na jednodenní výlet z pevniny. Obzvlášť v jejím hlavním městě bývá v letních měsících poměrně rušno.

Kromě cestovního ruchu se zde daří pěstování ovoce, především hroznového vína, pěstování oliv a rybolovu. Doporučujeme tyto dobroty z místní produkce během návštěvy ostrova ochutnat.

Pláže na Korčule

Přímo u historického centra Korčuly a v blízkosti hotelů Marko Polo a Park se nachází hlavní městská pláž Banje. Jde o oblázkovou pláž, která má v okolí četné kavárny a restaurace. V letním období bývá velmi rušná, ale je zde dobré zázemí pro rodiny s dětmi.

V malé zátoce na jižní straně ostrova se nachází pláž Istruga, která je známá pro své léčivé bahno pokrývající dno zálivu. To má pomáhat proti revmatickým onemocněním. Díky tomu, že je celá oblast obklopena středomořskou vegetací, pobyt u této zátoky ulevuje od potíží i lidem s astmatem. K pláži je připojen malý sportovní areál.

U východní strany vesnice Lumbarda, což je asi 4 km od města Korčula, je malá písečná pláž Bilin Žal, která je oblíbená u místních obyvatel. Je z ní krásný výhled na poloostrov Pelješac. Na okrajích pláže jsou skalnaté útesy, které vytvářejí atraktivní místo pro šnorchlování či potápění.

Výlety na Korčule

Při pobytu na ostrově určitě musíte strávit nějaký čas i v jeho hlavním městě. Korčula je středověké opevněné město na malém poloostrově v zálivu Pelješac. Uspořádání ulic připomínající rybí kostru je účelné, pomáhá zmenšovat účinky slunce a větru. Městské hradby a věže pocházejí ze 14. století. Nejvýznamnější stavbou a dominantou historického centra je katedrála sv. Marka. Není zcela jisté, zda se na Korčule narodil Marko Polo, nicméně můžete zde navštívit i jeho údajný rodný dům.

Kousek od ostrova se nachází ostrůvek Badija, na který se dostanete lodní taxi službou z hlavního přístavu města Korčula. Vzhledem k tomu, že celý ostrov pokrývají borovice tvořící dost stínu, je to ideální místo pro celodenní výlet. Najdete zde mnoho míst vhodných ke koupání a u františkánského kláštera ze 14. století je v místech, kde je voda opravdu hluboká, vystavěno molo, a tak se tu můžete bavit i bezpečnými skoky do vody. Samotný františkánský klášter na ostrově Badija je pak společně s klášterem v Dubrovníku považován za jednu z nejkrásnějších staveb pobřeží Jaderského moře.

Počasí na Korčule

Podnebí na Korčule je středomořské. Především v hlavní sezoně, tedy během letních prázdnin, je opravdu málo srážek, takže dovolená se obvykle z hlediska počasí vydaří.

Kdy jet na Korčulu

V červenci a srpnu stoupají denní teploty k 30-31 °C, ale za horkých dní mohou dosahovat klidně až 36 °C. V noci bývá průměrně 17 °C.

Příjemně je na Korčule i v červnu nebo v září, kdy ale turistů na ostrově znatelně ubyde. V červnu oproti září mnohem méně prší a denní teploty postupně stoupají od 27 do 33 °C. V září se pohybují mezi 25 a 31 °C. V noci bývá v těchto měsících na Korčule kolem 15 °C, ale klesnout už mohou i pod 10 °C.

Teplota moře na Korčule

Teplota moře na Korčule v prázdninových měsících obvykle přesáhne 25 °C. V září si voda udržuje ještě teplotu kolem 24 °C. V červnu má osvěžující koupel průměrně 23 °C.

Aktuální teplotu moře na Korčule přináší web Seatemperature.org.

Zájezdy na Korčulu

Cestovní kanceláře pořádají zájezdy do letovisek po celém ostrově. Nejčastěji jde o tří- a čtyřhvězdičkové penziony a hotely nebo o apartmány. Obvykle se prodávají pobyty na týden nebo dva týdny, výjimkou ale nejsou ani zájezdy na 9-10 dní. V hotelích se obvykle podává alespoň snídaně, ale častěji je stravování rovnou formou polopenze, narazit můžete i na all inclusive. V apartmánech si vaříte sami.

Zájezdy bývají letecké, nebo je doprava vlastní. Pokud chcete na Korčulu dojet osobním automobilem a trajektem, z Prahy je to asi 1 200 km a 13 hodin cesty, z Brna necelých 1 100 km a 11 hodin cesty.

Ubytování na Korčule

Sami si můžete ubytování na Korčule zabezpečit v několika stovkách ubytovacích zařízení. Převažují apartmány, ale na ostrově je také několik penzionů a hotelů.

Apartmány na Korčule

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Studios Bačić s celkovou známkou 9,4/10 ze 161 hodnocení. Nachází se ve vesničce Vela Luka na západním pobřeží, čili asi 40 km od hlavního města. Na nejbližší pláž je to chůzí jen 4 minuty. Studia s kuchyňským koutem a vlastní koupelnou jsou klimatizovaná a mají balkon nebo terasu. K zázemí patří též bezplatné soukromé parkoviště. Hosté, kteří zde byli ubytováni, velmi vysoce hodnotili poměr ceny a kvality.

Hotely na Korčule

Chcete-li bydlet přímo v hlavním městě, z nabídky Bookingu můžeme doporučit Marko Polo Hotel by Aminess s celkovou známkou 8,5/10 z 279 hodnocení. Čtyřhvězdičkový hotel má soukromou pláž a je situovaný kousek od centra města. Všechny pokoje jsou klimatizované a k dispozici je také soukromé parkoviště, dva bazény, fitness centrum a wellness. Ráno se podává snídaně formou bufetu.

Praktické informace

Před dovolenou na Korčule rovněž doporučujeme prostudovat článek Jak ušetřit v Chorvatsku, v němž pro vás Skrblík připravil celou řadu tipů, rad a informací, které by vám mohly zpříjemnit dovolenou.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.