Dovolená Pelješac

Chorvatsko Pelješac, Chorvatsko
Charakter oblasti: moře

Pelješac je 65 km dlouhý poloostrov v jižní Dalmácii, po Istrii je druhým největším chorvatským poloostrovem. Od pevniny jej odděluje Malostonský záliv. Nejvyšším bodem poloostrova je vrchol Sveti Ilija (961 m), který se nachází v západní části ostrova nedaleko města Orebić a je častým výletním cílem. Kromě Orebiće je významným sídlem také Ston, kde se nacházejí druhé nejdelší hradby v Evropě.

Od konce léta roku 2022 má být otevřena zásadní stavba pro Chorvaty, Pelješacký most, který propojí Pelješac s pevninou ve strategickém místě a významně usnadní např. cestu do Dubrovníku i na poloostrov Pelješac. Část jadranského pobřeží kolem města Neum totiž patří Bosně a Hercegovině, a Chorvatsko je tak v těchto místech vlastně rozděleno na dvě části.

Dovolená Pelješac | © Donyanedomam | Dreamstime.com

Dovolená na Pelješacu

Pelješac nabízí svým návštěvníkům široké spektrum zážitků, tedy nejen relaxaci na pláži, ale i horskou turistiku nebo výlety lodí na okolní ostrovy, především Korčulu nebo Mljet.

Poloostrov Pelješac ale může být i gastronomickým turistickým cílem. V zálivu Mali Ston se totiž nachází chovná stanice středomořských ústřic a slávek a tyto luxusní pochutiny si tu díky tomu můžete dopřávat výrazně levněji než kdekoli na světě. Také se na poloostrově pěstuje a vyrábí kvalitní chorvatské víno.

Pláže na Pelješacu

Jednu z mála písečných pláží v Chorvatsku najdete právě na Pelješacu, v zálivu Trstenica u Orebiće. Pláž Trstenica se nachází kousek od silnice, a je tak velmi snadno přístupná. Díky jemnému písku a pohodlnému vstupu do vody je vhodná pro rodiny s malými dětmi. Místy však můžete narazit i na větší kameny, takže boty do vody jsou i tady dobrou volbou.

Krásná písečno-oblázková pláž je také kousek od Stonu. Pláž Prapratno má krásně čistou průzračnou vodu a pozvolný vstup do moře, je ideální pro rodiny s dětmi. Na místě je rovněž kemp a také odtud odjíždějí lodě na ostrov Mljet.

Výlety na Pelješacu

Nad městem Orebić se tyčí již zmiňovaná hora Sveti Ilija (961 m), která může být cílem celodenní horské túry. Cesta z Orbiće na vrchol Sveti Ilija je dlouhá asi 7,5 km a vzhledem k převýšení může zabrat až 4 hodiny, než téměř 1 000 výškových metrů nastoupáte. Nicméně na vás čeká krásný výhled na celý pobřežní pás, Pelješac, Korčulu i Hvar.

Nejen milovníci architektury a historie by měli navštívit město Ston a projít se po jeho mohutných kamenných městských hradbách a užít si dechberoucí výhledy. Navštívit ve městě můžete také muzeum o výrobě soli z mořské vody.

Lodě vás z Pelješacu dovezou na ostrov Mljet nebo Korčula. Na západní straně hojně zalesněného ostrova Mljet najdete stejnojmenný národní park, který je nejstarší na celém Jadranu. Jsou zde také dva hluboké zálivy, které jsou vzhledem k svému velmi úzkému spojení s mořem považovány za jezera. V tzv. Velkém a Malém jezeře se dá koupat i za chladnějšího počasí, protože voda je zde o dost teplejší než kdekoli jinde na Jadranu.

Ostrov Korčula je zase rájem potápěčů a jachtařů a samozřejmě při pobytu na něm nemůžete vynechat návštěvu domu, v němž se údajně narodil významný cestovatel a benátský obchodník Marko Polo. Korčule jsme věnovali samostatný článek.

Počasí na Pelješacu

Na poloostrově Pelješac panuje středomořské podnebí. V letních měsících tu téměř neprší, takže ideální dobou pro návštěvu je červen až srpen. Především o letních prázdninách je tu však stejně jako jinde v Chorvatsku poměrně dost lidí. Lepší je tedy červen nebo září, kdy jsou teploty vody i vzduchu stále vhodné ke koupání, ale lidí je na plážích méně.

Kdy jet na Pelješac

V červenci a srpnu dosahují maximální denní teploty na Pelješacu hodnot mezi 30-36 °C. V noci bývá průměrně 17 °C.

V červnu denní maxima stoupají k hodnotám mezi 27-33 °C, v noci může být i pod 16 °C. V září oproti červnu více prší, denní maxima dosahují 25-31 °C a v noci teplota klesá pod 14 °C.

Teplota moře u Pelješacu

Teplota moře v okolí Pelješacu v létě vystoupá až k 25 °C. I v září se stále drží nad 24 °C. Během června postupně šplhá od 22 k 24 °C.

Aktuální teplotu moře u Pelješacu můžete zjistit na webu Seatemperature.org.

Zájezdy na Pelješac

Cestovní kanceláře nabízejí zájezdy do apartmánů, případně do tří- a čtyřhvězdičkových hotelů. Pobyty v hotelích jsou obvykle se snídaní, řidčeji s polopenzí nebo s all inclusive. V apartmánech si vaříte sami. Délka zájezdů se pohybuje v širokém rozmezí 5-15 dní.

V ceně některých zájezdů je letenka, jinak je doprava vlastní. Cesta osobním automobilem je však poměrně dlouhá. Z Prahy je potřeba ujet asi 1 200 km, což zabere více než 12 hodin. Cesta z Brna je o něco kratší, necelých 1 100 km urazíte i za méně než 11 hodin.

Ubytování Pelješac

Chcete-li si ubytování na Pelješacu zabezpečit sami, máte asi tisícovku možností. Převažuje ubytování v soukromí ve formě apartmánů, ovšem na poloostrově stojí i několik penzionů a hotelů.

Apartmány Pelješac

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Jakov Apartments s celkovou známkou 9,7/10 z 82 hodnocení. Klimatizovaný apartmán se nachází v Orebići přímo u moře a jen 500 metrů od pláže Trstenica, má dobře vybavenou kuchyňku, vlastní koupelnu a balkon. Připojení na wi-fi je ve všech prostorách zdarma. Parkovat je možné bezplatně přímo u objektu. Hosté, kteří zde byli ubytovaní, hodnotili velmi nadprůměrně poměr ceny a kvality.

Hotely Pelješac

Co se týká hotelů na poloostrově Pelješac, můžeme z nabídky Bookingu doporučit Hotel Ostrea s celkovou známkou 8,9/10 z 307 hodnocení. Tříhvězdičkový hotel stojí ve Stonu hned u pláže i u historického centra. Pokoje jsou klimatizované, připojené na wi-fi, kontinentální snídaně se podává v ceně pobytu a je zde navíc možnost bezplatného parkování.

Praktické informace

Než vyrazíte na Pelješac, mohl by vás také zajímat článek Jak ušetřit v Chorvatsku, ve kterém Skrblík shrnuje důležité informace pro bezstarostnou cestu.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.