Dovolená Dubrovník

Chorvatsko Dubrovník, Chorvatsko
Charakter oblasti: moře

Dubrovník je přístavní město, které leží na jihu Dalmácie. Z turisticky atraktivních chorvatských měst se nachází zcela nejjižněji, dál na jih už se v Chorvatsku jezdí na dovolenou jedině do zhruba 18 km vzdáleného Cavtatu.

Původní latinský název Dubrovníku byl Ragusa. Území bylo osídleno nejspíše už v 7. století, první písemná zmínka o městě pochází z roku 850. Nejenom koupání, ale především bohatá historie a památky lákají turisty k návštěvě tohoto města. Od 10. července do 25. srpna se tu navíc každoročně konají Dubrovnické letní hry, tedy festival divadelních, hudebních, tanečních či literárních představení.

Dovolená Dubrovník | © Dreamstime.com

Dovolená v Dubrovníku

Dubrovník platí za chorvatskou kulturní metropoli. Město je v letní sezoně velmi rušné, po úspěchu seriálu Hry o trůny, v němž Dubrovník představoval Královo přístaviště, se navíc stalo cílem dovolené mnoha seriálových fanoušků.

Řadu výhod při pobytu v Dubrovníku vám může přinést zakoupení Dubrovnik City Card. S touto kartou budete mít volný vstup na hradby, do přírodovědného muzea, františkánského kostela a kláštera a máte možnost čerpat další slevy u partnerů. Karta také umožňuje bezplatnou veřejnou dopravu.

Pláže v Dubrovníku

Pro rodiny s dětmi je nejvhodnější Uvala Lapad Beach, kde je možné se vyřádit na řadě atrakcí. Pláž je oblázková a napojuje se na promenádu, kde si lze vychutnat dobrou zmrzlinu nebo posedět v restauracích či kavárnách. Na samotné pláži však není mnoho stínu, lehátka a slunečník si lze pronajmout za poplatek.

O něco jižněji je Plaža Bellevue, malá oblázková pláž pod skalnatými útesy, ta ale není pro děti příliš vhodná. Překrásný výhled na staré město pak nabízí Plaža Banje, široká písečná pláž s oblázky.

Nejklidnějším a asi nejromantičtějším místem na koupání je v Dubrovníku Plaža Sveti Jakov, pláž ukrytá v odlehlé zátoce asi 30 minut chůze směrem na jih od starého města. Sestupuje se k ní po schodech a pobřeží je zde písčité, s oblázky i kameny. I tady si lze pronajmout lehátka a slunečník, ale dopoledne bývá na pláži ještě stín.

Výlety v okolí Dubrovníku

Dubrovníku se nadarmo nepřezdívá „perla Jadranu“. Jde o jedno z nejkrásnějších chorvatských měst a je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.

Mohutné hradby Dubrovníku, jejichž historie sahá až do 8. století, patří k těm největším opevněním v Evropě. Tvoří je několik pevností a 15 obranných věží. Určitě stojí za to vydat se na některý z prohlídkových okruhů. Více informací o hradbách a prohlídkách nabízejí webové stránky Wallsofdubrovnik.com.

Vyrazit můžete i na výlet lodí po Elafitských ostrovech, což bývá jeden z nejkrásnějších zážitků v Chorvatsku. Pláž Šunj na ostrově Lopud je jednou z mála chorvatských písečných pláží a její velmi pozvolný vstup do moře je ideální k lenošení na mělčině či vodním hrám. Nedaleko stojí také pomník českého spisovatele Viktora Dyka, který se při koupání v zátoce bohužel v důsledku mrtvice utopil.

Počasí v Dubrovníku

Město se nachází na přechodu mezi vlhkým subtropickým a středomořským klimatem. V létě sice stejně jako jinde na Balkánském poloostrově množství srážek klesne, ale ne tolik jako na jiných místech s typickým středomořským podnebím, častěji se tu objevují bouřky a také větry bura.

Kdy jet do Dubrovníku

Hlavní sezona probíhá v Dubrovníku stejně jako v celém Chorvatsku v období letních prázdnin. V červenci a srpnu se teploty přes den pohybují kolem 30 °C, v horkých dnech stoupají až k 35 °C. V noci teploty klesají průměrně k 18 °C.

Mimo sezonu je v Dubrovníku velmi pěkné počasí i v červnu, kdy teploty dosahují příjemných 27 °C, v teplejších dnech až 33 °C a srážek je podobně jako o prázdninách velmi málo. V noci pak bývá kolem 16 °C. Oproti tomu v září výrazně více prší, teploty se pohybují průměrně kolem 26 °C přes den a v noci kolem 15 °C.

Cestujete-li do Dubrovníku za památkami, lze v podstatě doporučit období od února do listopadu. Díky zdejšímu podnebí je počasí příznivé i zkraje jara nebo na podzim.

Teplota moře v Dubrovníku

Teplota moře v Dubrovníku v prázdninových měsících stoupá až téměř k 26 °C. V září mívá ještě přes 24 °C. V červnu je koupání více osvěžující, voda má obvykle kolem 23 °C.

Aktuální teplotu moře v Dubrovníku přináší web Seatemperature.org.

Zájezdy do Dubrovníku

Cestovní kanceláře nabízejí nejčastěji pobyty v hotelích nebo hotelových depandancích. Dostupné zájezdy mají délku od 6 do 15 dní. V rámci pobytu se obvykle podává snídaně nebo polopenze.

U některých zájezdů je v ceně letenka, nebo je doprava vlastní. Cesta osobním automobilem je však dlouhá. Trasa z Prahy má asi 1 300 km a dá se ujet zhruba za 14 hodin, z Brna je to asi 1 100 km, které zaberou přes 11 hodin.

Ubytování v Dubrovníku

Sami si v Dubrovníku můžete pobyt zabezpečit ve více než dvou tisících ubytovacích zařízení různé kategorie, obvykle jde o apartmány, penziony nebo hotely. Pro méně náročné cestovatele je ve městě k dispozici i řada hostelů.

Apartmány v Dubrovníku

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Apartments Deni 10 s celkovou známkou 8,6/10 ze 105 hodnocení.  Dům se nachází jen 300 m od pláže Bellevue a 15 minut chůze od historického centra. Všechny apartmány mají vlastní koupelnu se sprchou, soukromou kuchyňku, klimatizaci i wi-fi připojení, balkon nebo venkovní posezení. Parkovat lze zdarma u objektu.

Hotely v Dubrovníku

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Club Dubrovnik Sunny Hotel by Valamar s celkovou známkou 8,4/10 ze 680 hodnocení. Tříhvězdičkový hotel se nachází na poloostrově Babin Kuk jen dvě minuty od pláže a nabízí klimatizované pokoje s vlastní koupelnou i wi-fi připojením. V objektu je také bazén a soukromé parkoviště, parkování je možné za poplatek. Pro děti je organizován zábavní program. V ceně pobytu je dokonce plná penze.

Praktické informace

Vyrážíte-li na dovolenou do Dubrovníku, mrkněte také na Skrblíkův návod Jak ušetřit v Chorvatsku, najdete v něm řadu praktických informací a rad pro vaši cestu.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.