Dovolená Benátská riviéra

Itálie Benátská riviéra, Itálie
Charakter oblasti: moře

Benátsko, italsky Veneto, je oblast v severovýchodní Itálii. Hlavním městem regionu jsou, jak lze předvídat, romantické Benátky. Významné je i univerzitní město Padova, v němž sídlí jedna z nejstarších univerzit na světě.

Oblast je oblíbená českými turisty díky své poloze nedaleko našich hranic a příjemnému podnebí. Vyrazit sem můžete jak za poznáním, zdejší města jsou totiž plná architektonických památek, uměleckých děl a historických připomínek, tak i za relaxací na širokých písečných plážích.

Dovolená Benátská riviéra | © Aagje De Jong | Dreamstime.com

Dovolená na Benátské riviéře

Toulat se uličkami Benátek, Verony či Padovy, obdivovat mohutné opevnění měst Montagnana či Treviso nebo relaxovat za zvuků příboje v přímořských městečkách Bibione, Caorle, Jesolo nebo Lignano, to vše vás může lákat do regionu Benátsko. Když přidáme ještě dobroty italské kuchyně, jako jsou pizza, špagety, skvělá káva, víno nebo zmrzlina, může být o dovolené rozhodnuto.

Pláže na Benátské riviéře

Pláže na Benátské riviéře jsou často široké, táhnou se v délce i několika kilometrů, obvykle jsou písčité a mají pozvolný vstup do moře. Díky tomu je oblast vhodná pro rodiny s dětmi, neplavce či seniory.

Oceňovaná je např. pláž v Bibione, která je denně udržovaná, k dispozici má toalety i sprchy, za poplatek si tu můžete pronajmout plážový set nebo si užít vodní sporty. Občerstvení zajišťuje řada stánků i procházejících prodejců.

Širokou a dlouhou písečnou pláž s mírně se svažujícím vstupem do vody má také sousední letovisko Lignano. I tady jsou k dispozici sprchy, toalety i občerstvení.

Chcete-li trochu klidnější atmosféru a relax ve stínu borovic, malým klenotem severní Itálie je potom pláž v Eraclea Mare. Nejezdí sem tolik lidí, a tak jsou pláže méně obsazené a voda je čistší, než je tomu v tradičních letoviskách. Najdete tu lehátka, toalety i občerstvení.

Zajímavá místa a výlety na Benátské riviéře

Alespoň jeden den doporučujeme věnovat návštěvě hlavního města regionu. Benátky vás okouzlí svou jedinečnou atmosférou, ne nadarmo jsou od roku 1987 součástí seznamu světového dědictví UNESCO. Můžete se projít romantickými uličkami, obdivovat zdejší architekturu nebo se plavit v gondole po Canalu Grande. Vychutnejte si vynikající kávu či zmrzlinu na náměstí sv. Marka, prohlédněte si cenné sbírky v benátských galeriích či muzeích nebo si naplánujte návštěvu města v době konání slavného karnevalu. Benátkám jsme věnovali samostatný článek.

Druhým největším městem regionu je Verona, jejíž historické jádro je od roku 2000 rovněž na seznamu UNESCO. Nachází se ve vnitrozemí, asi 30 km od jezera Lago di Garda. Najdete tu stavby z římského období včetně slavné veronské arény, ale i stavby románské, gotické, pozdně renesanční i barokní.  Verona okouzlila i anglického dramatika Williama Shakespeara, který do ní zasadil děj své slavné tragédie Romeo a Julie. Juliin balkon naleznete ulici Capello, právě zde stojí středověký měšťanský dům rodu Kapuletů, označovaný jako Casa di Giulietta.

Sympatický by mohl být českým turistům také výlet na zámek Miramare, který se velmi podobá naší Hluboké. Nachází se asi 7 km severozápadně od Terstu a je spojen s rakouským arcivévodou a pozdějším mexickým císařem Maxmiliánem, mladším bratrem rakouského císaře Františka Josefa I., a s jeho ženou Charlottou. V současnosti slouží zámek jako muzeum popisující jejich život a dobu, expozice se věnuje i osobě vévody a generála Amadea z Aosty, který na zámku pobýval před druhou světovou válkou. K zámku patří dendrologicky hodnotný park a menší zámek zvaný Castelleto.

Počasí na Benátské riviéře

Itálie leží v subtropickém středozemním pásu, počasí se však významně liší podle toho, zda jste v horách nebo na pobřeží. V Benátsku vám u moře bude velmi příjemně, neboť na severu Itálie v létě na rozdíl od mnoha jiných prázdninových destinací není tak úmorné vedro.

Kdy jet na Benátskou riviéru

Nejtepleji je v letoviskách na Benátské riviéře v červenci a srpnu, kdy denní maximální teploty stoupají k 27 až 32 °C a v noci je průměrně 15 °C. Během letních prázdnin je tu ovšem také nejvíce lidí. Pokud si chcete užít klidnější atmosféru, můžete sem zavítat i mimo prázdninové měsíce. V červnu vás čekají denní maxima okolo 25 až 31 °C, v září kolem 23 až 28 °C.

Teplota moře na Benátské riviéře

Teplota moře na Benátské riviéře stoupá během letních prázdnin až k 25 °C. V červnu nebo v září očekávejte teplotu vody okolo 23 °C.

Na vývoj teploty moře v oblasti se můžete podívat na webu Seatemperature.org.

Zájezdy na Benátskou riviéru

Cestovní kanceláře nabízejí na Benátskou riviéru velké množství zájezdů, určitě nebudete mít problém si vybrat. Oblíbenými destinacemi pro odpočinek na plážích jsou především Bibione, Caorle, Lignano či Lido di Jesolo. K dispozici jsou bungalovy, apartmány, hotely různé kategorie i pohodlné rezidence. Nejčastěji můžete vyrazit na týden, případně i na prodloužený víkend. Možnosti stravování se odvíjejí podle typu ubytování, v hotelech obvykle nabízejí minimálně snídani, v apartmánech si vaříte sami.

Doprava je zpravidla vlastní, případně autobusová, to se potom týdenní zájezd protáhne na 10 dní. V ceně některých zájezdů jsou i letenky. Nejkratší trasa pro cestu osobním automobilem do letovisek v Benátsku měří z Prahy asi 750 km, zvládnete je zdolat asi za 8 hodin. Z Brna je to k moři asi 680 km, což odpovídá necelým 7 hodinám cesty. Přímý let z Prahy trvá necelou hodinu a půl.

Ubytování na Benátské riviéře

Pobyt na Benátské riviéře si můžete snadno zabezpečit i sami. Ubytovacích možností tu naleznete spoustu, je však přece jen lepší s rezervací příliš neotálet, ty nejlepší nabídky bývají v této oblíbené destinaci vyprodané dlouho před sezónou.

Apartmány na Benátské riviéře

Fantastický poměr kvality a ceny nabízejí apartmány, které naleznete v Lignanu. International Seaview Apartments mají na Bookingu celkovou známku 9,3/10 z 328 hodnocení. Klimatizované apartmány se nacházejí hned u pláže, od hlavní nákupní třídy je pak budova vzdálená asi 1 km. K dispozici máte vlastní koupelnu, kuchyňku i balkon, vybrat si můžete výhled na moře nebo do zahrady. Soukromé parkoviště lze využívat zdarma.

Hotely na Benátské riviéře

Co se týká hotelů, které stojí blízko moře, nadprůměrný poměr kvality a ceny nabízí Hotel Lily, který najdete v Bibione. Na Bookingu si od hostů vysloužil celkovou známku 8,8/10 ze 145 hodnocení. Tříhvězdičkový hotel se nachází pouhých 150 metrů od pobřeží a oblíbených pláží a lze u něj zadarmo parkovat. K hotelu patří také vlastní zahrada, restaurace a bezplatná soukromá pláž. Každý pokoj má k dispozici bezplatný plážový set: slunečník, lehátko a skládací křeslo. Pokoje jsou klimatizované, s vlastní koupelnou i balkonem. V ceně pobytu je naprosto výjimečná snídaně, lze doobjednat i polopenzi nebo plnou penzi.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.