Dovolená Benátky

Itálie Benátky, Itálie
Charakter oblasti: poznávací

Benátky se nacházejí v severní Itálii a jsou jedním z nejnavštěvovanějších italských i světových měst. Historické jádro Benátek leží na ostrovech v mělké Benátské laguně, kterou od Jaderského moře odděluje úzký ostrov Lido. Od roku 1987 jsou Benátky a celá okolní laguna součástí seznamu světového dědictví UNESCO.

V každém lichém roce se v Benátkách koná přehlídka současného výtvarného umění Biennale di Venezia, od roku 1932 se tu každoročně koná i mezinárodní filmový festival. Každé jaro se také turisté sjíždějí na proslulý benátský karneval.

Dovolená Benátky | © Pixabay.com

Dovolená v Benátkách

Benátky vás okouzlí svou jedinečnou atmosférou. Romantické uličky, vynikající káva či zmrzlina, kanály s gondolami, množství překrásných paláců i dalších staveb nebo cenné sbírky benátského umění v místních galeriích a muzeích –  rodiště Tiziana, Tintoretta, Vivaldiho, Goldoniho nebo Casanovy dokáže uspokojit každého, ať už je to milovník romantiky, architektury, umění nebo vynikající gastronomie.

Benátky ovšem také patří k nejdražším turistickým destinacím, což pocítíte zejména při návštěvě restaurací či kaváren v historickém jádru města nebo pokud se tu budete chtít ubytovat v hotelu.

Nejvýznamnější památky v Benátkách

Benátky jsou opravdovým rájem architektury a centrem kulturního života. Většina turistů se hromadí především na náměstí sv. Marka, kde obdivují baziliku sv. Marka z 10. století, která je nejlépe zachovalým byzantským kostelem na světě a slouží k uložení ostatků svatého Marka, patrona města i celého kraje.

Naproti bazilice se nachází 100 m vysoká zvonice sv. Marka, která je jedním z neodmyslitelných symbolů města a využívá se také jako rozhledna s krásným výhledem na Benátky. K nejstarším a nejvýznamnějším stavbám se bezpochyby řadí také Dóžecí palác ze 14. století, někdejší sídlo dóžete a benátské vlády, který dnes slouží jako muzeum.

Benátské kanály a mosty

K Benátkám neodmyslitelně patří síť asi stovky kanálů, na nichž panuje čilý dopravní ruch. Raději než předraženou gondolou se však svezte vodním autobusem.

Vynechat byste neměli pohled na Benátky z Canalu Grande, který slouží jako hlavní dopravní tepna a spojuje hlavní nádraží a přístav s náměstím sv. Marka a centrem města. Nejznámějším ze čtyř mostů, které vedou přes Canal Grande, je ikonický Ponte di Rialto.

Počasí v Benátkách

Benátky můžete navštívit v jakémkoli ročním období. V letních měsících je tady obvykle hlava na hlavě a v úzkých uličkách potkáte davy návštěvníků. Množství turistů přijíždí do města také v době konání slavného benátského karnevalu, který probíhá každoročně během Velikonoc, deset dní před Popeleční středou.

Před návštěvou Benátek se ještě podívejte na aktuální situaci ve městě, protože ulice bývají často zaplaveny vodou. Ve dnech zvaných “acqua alta” (vysoká voda), kterých bývá každoročně okolo 50, se tu může hladina moře zvýšit až o 90 cm. Někdy se vyplatí přibalit si holínky.

Největší horko je v Benátkách v červenci a srpnu, kdy se přes den rtuť na teploměru pohybuje až mezi 30 až 35 °C. V noci pak teploty klesají průměrně k 17 °C. V těchto měsících také v Benátkách nejméně prší.

Velmi příjemně je tu na jaře a na podzim, kdy můžete počítat s teplotami mezi 17 až 27 °C. V zimních měsících se od prosince do února maximální denní teploty pohybují okolo 8 °C a v noci okolo nuly. Zejména v blízkosti kanálů však může při romantických procházkách městem jít od vody poměrně vlezlá zima.

Zájezdy do Benátek

Cestovní kanceláře nabízejí jak kratší poznávací zájezdy, kdy v Benátkách strávíte jen jeden nebo dva dny, během nichž si prohlédnete nejdůležitější pamětihodnosti, tak delší zájezdy rozšířené rovněž o poznávání dalších míst v severní Itálii. Přijet můžete také na slavný benátský karneval.

Většina zájezdů je bez stravy nebo se snídaní. Doprava je buď autobusová, nebo jsou v ceně zájezdu letenky. Létá se obvykle z Prahy nebo ze zahraničí – z Vídně, Berlína nebo z Varšavy.

Ubytování v Benátkách

Pobyt v Benátkách si můžete zabezpečit i sami. Ve městě je mnoho možností, kde můžete složit hlavu. Nad hotely a penziony významně převažuje množství apartmánů, nenároční cestovatelé mohou využít i některý z hostelů. Levnější ubytování než v Benátkách můžete sehnat v nedalekém Mestre, do něhož jezdí v pravidelném intervalu autobusy a cesta trvá jen asi 20 minut.

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit penzion Alloggi Barbaria, který se nachází přímo v Benátkách ve čtvrti Castello pouhých 10 minut chůze od náměstí sv. Marka a může se pochlubit celkovou známkou 8,7/10 z 596 hodnocení. Pokoje s vlastní koupelnou, klimatizací a minibarem se nacházejí v blízkosti zastávky vodního autobusu, kterým se dostanete na vlakové či autobusové nádraží nebo na letiště. Přijet sem můžete i s domácím mazlíčkem. V ceně pobytu jsou typické italské snídaně, které se v letních dnech podávají na terase.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.