10 nápadů na volnočasové aktivity pro děti

Levně a smysluplně lze volný čas dítěte vyplnit mnoha druhy činností, například docházením na některý z kroužků, které organizuje většina mateřských či základních škol, navštěvováním maminkovských sdružení, ale třeba i procházkou a volným časem stráveným na veřejném dětském hřišti. A když zrovna prší? Co třeba omalovánky, pastelky, nůžky nebo ozkoušené hry, co dokáží mimo jiné i prohloubit vztah mezi dítětem a rodičem?

1Navštěvujte maminkovská sdružení

Volný čas a rozvoj dítěteI na menších městech dnes fungují občanská sdružení založená samotnými maminkami, ve kterých se děti mohou družit s ostatními miminky a rozvíjet své schopnosti a dovednosti. Na provoz heren zpravidla přispívá obec či městská část, přesto se může za vstup vybírat menší poplatek.

Dítě se v těchto sdruženích snáze včlení do kolektivu a může si hrát s hračkami v herně. Velmi často tato sdružení pořádají kurzy angličtiny pro nejmenší či dětský sboreček. A také příjemné posezení pro maminky – děti se zabaví a maminky mohou vyměňovat své zkušenosti a zážitky.

2Prozkoumejte nabídku místní školy a DDM

Některé základní školy a domovy dětí a mládeže nabízejí bezplatné zájmové kroužky, jejichž provoz je hrazen z dotací a darů. Velmi často se jedná o různé sportovní kroužky nebo výuku angličtiny. Nabízejí také kroužky s mírnými poplatky, kde se cíleně děti vedou k pohybu, vzájemným interakcím a poznáváním prvních zákonů společného soužití.

Skrblíkův tip: Věděli jste, že některé zdravotní pojišťovny přispívají svým pojištěncům právě na navštěvování kroužků, kde se s dětmi cvičí nebo plave?

3Bezplatné zájmové kroužky pro rodiny pobírající dávky

Pobíráte-li dávky pomoci v hmotné nouzi, může vám ředitel školy, kam dochází váš potomek, odpustit poplatky za zájmové kroužky.

4Choďte s dětmi ven

Ve většině obcí jsou k dispozici veřejná dětská hřiště přístupná zcela zdarma, kde se můžete potkat s dalšími dětmi a jejich rodiči a kde mohou děti najít spoustu podnětů k zábavě i svému rozvoji. A vy možná díky tomu budete mít zcela nové známé, které budete pravidelně zvát na kafe.

Děti si spolu pohrají a vy si konečně popovídáte s někým, kdo bude chápat vaše mateřské problémy a potíže. Jindy se zase podělíte o radost z toho, jak vaše dítě roste, sílí a začíná být vaším parťákem.

5Vytiskněte dětem omalovánky

Na webech Omalovanky-online.cz, Jenprodeti.cz nebo Detskeomalovanky.cz jsou k dispozici desítky různých omalovánek na různá témata. Můžete si je vytisknout a zabavit jimi své děti.
Levné omalovánky koupíte také v Levných knihách.

6Hry s dětmi jako předstupeň docházky do mateřské školy

Volný čas a rozvoj dítěteVelká část mateřských škol organizuje nějakou formu hrátek maminek a dětí, které ještě nenavštěvují mateřskou školu. Tyto bývají zcela zdarma. Pokud je ve městě více školek, většinou se spolu domlouvají tak, aby hrátky neměly ve stejný den.

Můžete tedy třeba i třikrát v týdnu být zcela zdarma v mateřské škole a nechat své dítě postupně si prozkoumat prostředí, kam bude, až bude velké, chodit samo.

7Začněte brzo s odrážedlem

Až toho bude dítě schopné, dejte mu první plastovou motorku, později klasické odrážedlo na pneumatikách. Díky tomu se brzy stane mnohem pohyblivějším i na delší procházky a budete moci bez kočáru jít právě tam, kde je s kočárem problém se dostat.

A hlavně to bude vaše dítě bavit mnohem víc než jen sezení a dívání se okolo. Musíte však počítat s tím, že někdy ponesete v náručí vašeho prcka také odrážedlo.

8Hrajte si hry, kde je nutno tvořit scénáře a komunikovat

O jaké jde hry? Například na maminku a na tatínka, na obchod, na hřiště, na školku, na restauraci atd. Tyto hry zabaví vaše děti, ale zároveň je přinutí přemýšlet nad tím, co udělají za pár vteřin, za minutu, za dvě.

Děti budou nuceny sesumírovat si, co vám v rámci hry řeknou, o co požádají, co vám nabídnou. Tento typ her velmi rozvíjí slovní zásobu a schopnosti dítěte komunikovat i plánovat.

9Nejezděte na zahraniční dovolenou

Malé děti krásy exotických zemí a luxusních hotelů nedocení. Mnohem zábavnějším zážitkem a obrovským dobrodružstvím po ně bude obyčejné stanování na zahradě, spaní pod širákem či na chatě kdekoliv v tuzemsku.

Najděte si místo, kde je dost atrakcí pro vaše děti, poblíž toho místa rozumné ubytování nebo karavan.

10Nechte se dítětem v zábavě vést a naslouchejte mu

Volný čas a rozvoj dítěteAť už budete s dítětem dělat cokoliv, vždy mu u toho povídejte: co děláte, proč to děláte, co budete dělat za chviličku. Také dítě vnímejte, sledujte, zda se mu nabízená činnost zamlouvá a zda mu vyhovuje. Následujte jeho vedení a uvidíte, že vám často bude samo schopné navrhnout činnost, která ho bude bavit. Třeba zrovna hra na maminku a na tatínka nebo čtení knížek budou dlouho jeho favority.

Větším dětem naslouchejte a také se nechte vést. Nabídněte ve volném čase činnost a nechte dítě, aby ji buď přijalo, nebo vám navrhlo zábavu jinou. Případně se střídejte: chvilku budeme hrát moji hru a chvilku tu tvoji. Velmi tím dítěti usnadníte vstup do kolektivu a vybudujete si u něj pozici kamaráda, který dítě respektuje.