Potraviny a stravování

Ušetřit na jídle pro děti není příliš složité, jen to chce vštěpit dítěti správné stravovací návyky a věnovat přípravě jídla více času.

1Kojte, dokud je to možné

Mateřské mléko je zdarma a obsahuje všechny nejdůležitější živiny pro dítě. Proto je nejv(ý)hodnější dítě kojit tak dlouho, jak jen to je možné.

2Jídlo dítěti připravujte sami

Namísto kupování drahých dětských příkrmů, z nichž některé obsahují antioxidanty nebo poměrně agresivní koření, připravujte dítěti jídlo sami. Tento postup sice zabere více času, ale dítě si může pochutnat na čerstvě připraveném pokrmu a vy ušetříte.

3Využívejte plodů z vlastní zahrádky

Kvalitní stravu pro děti můžete připravit z jahod, cukety, brambor, mrkve a další zeleniny a ovoce, jež vypěstujete na vlastní zahrádce. Ušetříte tak za nákup potravin v obchodě a zároveň máte kvalitu veškeré zeleniny a ovoce pod kontrolou.

4Uvařené maso a další pokrmy zamrazujte

Nechcete-li nebo nemůžete-li vařit dětem domácí jídlo každý den, připravte ho třeba ob týden, rozmixujte a zamrazte. Ušetříte tak svůj čas a vaše dítě bude moci stále jíst domácí stravu.

5Nekupujte přeslazená dětská pitíčka

Nápoje určené dětem lákají svými barevnými obaly, roztomilými maskoty a někdy také přiloženými dárky. Tvrzení, že obsahují spoustu ovoce, se dost často nezakládá zcela na pravdě. Namísto toho je v pitíčku obsažena celá řada éček, která sice nemusí dítěti vyloženě uškodit, ale prospěch mu také nepřinášejí. Již od mala se tak snažte v dítěti vypěstovat návyk na pití bylinných (meduňkový, heřmánkový…) čajů doslazovaných medem.

6Místo sladkostí dejte dítěti ovoce

Dítěti dávejte dostatek ovoce a snažte se vyvarovat podávání nezdravých cukrovinek, jako jsou různé plněné perníčky, mléčné dezerty apod. Výrobci těchto potravin se snaží spotřebitele přesvědčit, že jsou plné vitamínů a prakticky to nejlepší, co můžete svým dětem dopřát. Žádný z těchto výrobků ale dítěti neprospěje tak jako čerstvé ovoce.

7Nakupujte v akcích

Potraviny, které si nemůžete obstarat sami ze zahrádky, nakupujte v akcích supermarketů. Trvanlivé zboží (platí také pro kosmetiku a drogerii) lze zakoupit ve větším množství, čímž míra úspory ještě vzroste. Hlídat cenu libovolného zboží můžete prostřednictvím webu Kupi.cz.


Našli jste chybu?

Nahlásit chybu