Jak uvařit jáhly

Marie Stejskalová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak uvařit jáhly

  Jak uvařit jáhly

  Pokud máme jáhly čerstvé (ne skladované pár měsíců ve spíži), nemusíme je před vařením spařovat, nicméně pokud se jáhly rozhodneme pro jistotu spařit (nejlépe 2 – 3x prolít v sítku vařící vodou), nic tím rozhodně nezkazíme. Spařením se totiž odstraňují žluklé tuky z jejich povrchu. Jestliže jsou ale jáhly staré, hodně žluklé, ani spaření nepomůže v odstranění hořkosti a takové jáhly rozhodně není vhodné konzumovat, což ale zjistíme až po uvaření a jejich následném ochutnání.

  Jak uvařit jáhlyJako každou obilovinu, i tedy jáhly, můžeme před vařením namočit. Pokud je potřebujeme i spařit, toto provádíme ještě před namočením. Díky namáčení budou jáhly ještě více stravitelnější a využití živin bude také větší.

  Před samotným vařením je jáhly, tak jako ostatní obiloviny, vhodné propláchnout studenou vodou. To už ovšem neděláme v případě, že jsme jáhly předem namočili. Vždy je vaříme podle návodu na obale, obecně to ale bývá v dvojnásobném množství vody než máme jáhel k dispozici. Např. při použití 1 hrnku jáhel budeme potřebovat 2 hrnky vody (2 hrnky jáhel = 4 hrnky vody,..). Pod pokličkou přivedeme k varu a vaříme přibližně 15 minut.

  Jestliže uvařené jáhly budeme servírovat jako přílohu, můžeme jejich chuť vylepšit na pánvi osmahnutou cibulkou se špekem a tuto směs zamícháme do uvařených jáhel.

 2. Jak uvařit jáhlovou kaši

  Jak již bylo zmíněno, díky svojí stravitelnosti jsou jáhly vhodné pro přípravu kaší již pro kojence. Skrblík Vám tak poradí, jak uvařit jáhlovou kaši s mlékem.

  Jáhlová kaše s mlékem

  Jáhly si připravíme dle návodu z prvního boxíku (spaření nebo namáčení). Na jednu porci budeme potřebovat zhruba 3 – 4 lžíce jáhel. Ty dáme vařit do ¼ litru mléka, které jsme osolili dvěmi špetkami soli (pokud kaši připravujeme pro kojence, sůl ani cukr či med potřebovat nebudeme). Vaříme 15 – 20 minut. Po odstavení z plotny přidáme trochu kvalitního tuku, dle chuti cukr nebo med a ovoce také dle chuti (u kojenců dle zavedeného ovoce, bez ořechů). Vhodná jsou jablka, sušené ovoce i ořechy či semínka.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jáhly


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás