Jak naložit česnek

Marie Stejskalová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak naložit česnek

  Jak naložit česnek

  Pokud se vám podařilo vypěstovat více česneku, může se hodit jeho naložení, které česnek uchrání před vadnutím nebo i hnilobou.

  Nejméně oblíbenou činností při nakládání česneku do čehokoliv je jeho oloupání. Česnek je malý a každý jednotlivý stroužek potřebuje oloupat. Při nakládání je potřeba připravit větší množství stroužků, proto pokud sami nemáte nějakou vychytávku, jak si k výsledku dopomoci, je nutné vzít zavděk obyčejným nožíkem.

  Před samotným nakládáním je také nutné si připravit vhodné nádoby, ve kterých bude česnek naložen. Nejčastěji volíme sklenici se šroubovacím víčkem. U některých postupů nakládání česneku je totiž nutné ještě vše zavařit.

  Neméně důležité je koření. Podle způsobu naložení zvolíme i vhodný druh, či jejich kombinaci. Někdy nám bude stačit použít pouze sůl, jinde sáhneme i po bobkovém listu, celém pepři, novém koření, tymiánu, rozmarýnu nebo koriandru či hřebíčku. Opět platí, že nejlepším pomocníkem při výběru koření bude naše chuť.

  Česneková pasta, ať už se sádlem nebo bez, se hodí zejména na dochucení polévek, při přípravě langošů, nakládaného masa nebo zkrátka jenom tak, na chleba.

 2. Nakládaný česnek bez zavařování

  Česnek můžeme naložit do octa i do oleje. Pro mnohé strávníky ale bude ten v oleji lehce chutnější.

  Do připravených sklenic vložíme vybrané koření, oloupané stroužky česneku a zalijeme octem, nebo olejem. Promícháme. Všechny stroužky musí být v tekutině ponořeny. Dobře uzavřeme.

  Necháme minimálně 2 týdny odležet. Nakládaný česnek uchováváme v chladu.

  Další možností je naložit česnek do sladkokyselého nálevu, se stejným složením jako je ten určený pro chilli papričky. Jen do něj přidáme konzervační prostředek a na česnek ho nalijeme horký. Hned zašroubujeme víčka sklenic a necháme vychladnout. Česnek bude lahodný a osvěžující.

 3. Jak naložit česnek do sádla (česneková pasta se sádlem)

  K naložení česneku do sádla budeme potřebovat pouze česnek, sádlo a sůl. Samozřejmě také sklenice s víčkem pro další uchování česneku. Netřeba sterilizovat. Česnek vydrží, skladován v chladu a temnu, poměrně dlouho.

  Jak naložit česnekOloupané stroužky česneku nameleme na masovém strojku nebo prolisujeme skrz lis na česnek. V misce smícháme se solí. Na 250 g česneku budeme potřebovat asi 70 g soli (poměr surovin je samozřejmě možné si upravit).

  Na pánvi necháme rozpustit 100 g sádla. Stačí pouze rozehřát, rozhodně nebudeme nic smažit. Vmícháme směs česneku se solí. Mícháme důkladně, dokud nezačne česnek na sádle pěnit (poté ihned odstavíme) a tak, aby sádlo obalilo všechen česnek.

  Plníme do připravených čistých sklenic. Jakmile směs vychladne, uzavřeme sklenice víčkem. Jak je zmíněno již výše, uchováváme v temnu a chladu.

 4. Jak naložit česnek do soli

  Česnek do soli nakládáme v podstatě úplně stejně, jako je popsáno v předchozím boxíku. Rozdílem bude vynechání sádla.

  Do čistých sklenic tedy budeme plnit směs prolisovaného (nebo namletého) česneku se solí. Na 500 g česneku nám bude stačit asi 150 g soli.

  Nezavařujeme. Opět uchováme v chladu a temnu.


PM
Petr Mičan 05.03.2020 – 09:45

Vždy mi zmodrá. Čím to je?

Odpovědět

NT
Naďa Turková 23.01.2023 – 12:25

Dobrý den. Naložili jsme česnek do oleje, ale začal nám kvasit. Kde je, prosím, chyba? Olej slunečnicový. Díky za odpověď.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma česnek


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás