Tipli 100 Kč zdarma

Pavelkovo skrblení 31: Za kolik je možné jet spolujízdou do různých koutů Evropy?

Pondělí, 24. listopadu 2014, Michal Pavelka

Minule jsem slíbil něco málo o spolujízdách. Blíží se totiž další volna a já určitě nebudu sedět doma. Mým nejoblíbenějším serverem je jizdomat.cz.

Slouží především studentům, kteří šetří na cestovních nákladech. Občas se tam přidám jako řidič, když jedu někam daleko prázdným autem, ale většinou se nikomu nehodím. Sám spíše sleduji zahraniční jízdy.

Zkusmo si představím, že bych chtěl někam sám cestovat během vánočních prázdnin, hlavně za poznáním, takže mi na cíli až tolik nezáleží (ve skutečnosti musím Vánoce u domácího krbu ctít, takže je to opravdu jen kvůli vám).

V nabídce mě zaujaly třeba tyto spolujízdy:

 • Z Brna až do Londýna za 45 euro.
 • Z Prahy do Vídně za 200 Kč.
 • Z Prahy do Berlína za 380 Kč.
 • Z Brna do Bělehradu za 500 Kč.
 • Z Brna do Gentu za 30 euro.
 • Z Prahy do Salzburku zadarmo.

Většina nabídek obsahovala i cestu zpět v rozmezí jednoho až tří dnů, většinou už za nižší částku.

V průběhu měsíců jsem tam našel například i nabídky na cestu do Maroka či dokonce do Dominikánské republiky (maník převážel jachtu a asi nechtěl být sám).

Na více komerční bázi je server spolujízda.cz. Zde se automaticky platí v zahraničí za jeden kilometr jedna koruna plus sto až tři sta padesát korun agentuře za zprostředkování. V nabídce je například cesta do Londýna 27. prosince za 1504 korun, zpět se frčí třetího ledna.

Prohrabal jsem se ještě několika servery, ale nabídky byly mizerné. Zaujal mě už jen jeduzakorunu.org, ale ani tam jsem nenašel jedinou využitelnou jízdu. Třeba na Vánoce vůbec nic, ačkoliv jsem neustále rozšiřoval časový interval.

Komentáře

 • Adam Zbiejczuk 26. listopadu 2014 v 16:54

  ještě bych doporučil mezinárodní službu blblacar.com :) tu jsem využil právě na cesty z ČR do Polska nebo Německa…

 • Racek 11. prosince 2014 v 19:04

  Připojuji se k Adamovu komentáři – češi jsou skrblíci ;) a tak je v naprosté většině případů výhodnější najít si si server dané země. Například Praha – Berlín vyjde vždy výhodněji pokud si spoj najdete na německé stránce, například na Blablacar.de nebo dalších asi dvou serverech.