8 triků, jak ušetřit v IKEA

Lenka Chládková
Publikováno 1. září 2020

Švédský řetězec IKEA působí na českém trhu od roku 1991. Aktuálně jsou v České republice otevřeny čtyři obchodní domy IKEA Praha – Zličín, IKEA Praha – Černý Most, IKEA Brno a IKEA Ostrava.

V prodejnách IKEA je možné zakoupit vše potřebné pro kompletní vybavení jakékoli domácnosti od drobných doplňků až po plně vybavenou kuchyň. IKEA se zaměřuje na výrobu a prodej funkčních výrobků s kvalitním designem za dostupné ceny. Nabízí široký výběr stylů, materiálů a provedení, svým zákazníkům poskytuje mnoho doprovodných služeb. I díky tomu se IKEA Česká republika stala absolutním vítězem soutěže MasterCard Obchodník roku 2016 a vítězem v kategorii Obchodník s nábytkem a bytovými doplňky 2016.

Jak v IKEA ušetřit

 1. Sledujte akční nabídku IKEA

  IKEA pravidelně připravuje nabídku produktů, které je možné pořídit za zvýhodněnou cenu. Nabídka je vždy platná do vyprodání zásob pro všechny obchodní domy. Všechny výrobky s nižší cenou najdete na webových stránkách IKEA.

 2. Staňte se členem IKEA FAMILY

  IKEA pro své zákazníky připravila věrnostní program IKEA FAMILY. Registrace je možná přes webové stránky nebo přímo v obchodním domě. Po úspěšné registraci zákazník obdrží kartu IKEA FAMILY.

  Díky členství v IKEA FAMILY zákazníci získávají mnoho výhod. Především jsou to slevy až 40 % na vybrané výrobky. V jednotlivých prodejnách jsou nabídky pro členy IKEA odlišné. Nabídka slev se obměňuje každý měsíc a je doplněna o speciální týdenní nabídky. Výhodnější ceny mají členové IKEA FAMILY i v restauraci, bistru nebo při nákupu švédských specialit.

  Členové IKEA FAMILY mohou vrátit zakoupené zboží do 365 dnů bez udání důvodu. Nábytek může být již sestaven, ale nesmí být poškozen. Jiné zboží musí být nepoužité. Jako doklad o nákupu je doporučen originál účtenky.

  Pro podnikatele je určen věrnostní program IKEA BUSINESS. Členství je bezplatné. Program zahrnuje například interiérové plánování komerčních prostor a kanceláří, objednávání zboží na dálku, vyzvednutí zboží i jeho dopravu. Součástí služby je bezhotovostní účet, na který si firma může převádět libovolné částky a za ně nakupovat.

 3. Stáhněte si mobilní aplikace IKEA na mobilní telefon

  Prostřednictvím aplikace IKEA Store získáte nepřetržitý přístup k informacím o sortimentu, cenách a akcích příslušného obchodního domu IKEA. Součástí aplikace je nákupní seznam, jednotlivé položky do něj přidáváte skenováním čárových kódů vybraných výrobků. Odpadá tedy nepraktické zapisování umístění zboží ve skladu pomocí tužky a papíru. Aplikace obsahuje i elektronickou kartu IKEA FAMILY, při placení ji stačí předložit na pokladně.

  Aplikace IKEA Katalog umožňuje klientům prohlížet každoročně vydávaný Katalog IKEA v elektronické podobě. Oproti klasické papírové verzi aplikace nabízí různá videa a možnost vyzkoušet, jak by nábytek vypadal u vás doma.

 4. On-line nákup v IKEA

  V e-shopu IKEA jsou možné dva způsoby nákupu. Prvním z nich je klasický nákup přes internet, kdy zboží vyberete, zaplatíte a dopravce vám ho přiveze až domů. Doprava malých zásilek s hmotností do 15 kg vychází na 149 Kč, malý nábytek s hmotností od 15 do 30 kg na 249 Kč, od 30 do 90 kg 690 Kč. Pro všechny hmotnostní kategorie platí přesně stanovené rozměry zásilky, pokud dojde k jejich překročení, cena za dopravu se téměř zdvojnásobí.

  Druhým způsobem je služba „Klikni a vyzvedni“, kdy zboží na internetu vyberete, zaplatíte a pracovníci IKEA vám ho připraví k vyzvednutí. Tato služba je zpoplatněna částkou od 49 Kč, cena závisí na hmotnosti vybraného zboží.

 5. Sledujte sezónní výprodeje a oddělení zlevněného zboží

  Sezónní výprodeje se vždy týkají velkého množství výrobků napříč celým sortimentem. Slevy jsou až 50 %, nabídka zboží ve výprodeji je vystavena na webu IKEA.

  Každoročně IKEA pořádá speciální akce. Například slevový poukaz v hodnotě 250 Kč za nákup stromečku, nebo v minulých letech navrácení několika tisíc korun zpět na kartu IKEA FAMILY za nákup funkční kuchyně. Podobné akce se mohou opravdu vyplatit.

  V každé prodejně je vedle pokladen umístěno oddělení zlevněného zboží. Zde je možné pořídit zboží se slevou až 70%. Často se jedná o poslední kusy na skladě, výrobky druhé jakosti nebo zboží s drobnými vadami. Na výrobky z oddělení zlevněného zboží se vztahuje záruční doba 1 rok, ta ale se nevztahuje na vady, které byly příčinou zlevnění výrobku.

 6. Využívejte partnerských programů IKEA

  Členství v IKEA FAMILY přináší své výhody i u partnerů společnosti IKEA. Na stránkách je dostupný seznam partnerských firem, které nabízí kupříkladu slevy v e-shopu Albatros nebo Audiotéka.

 7. Káva zdarma za každý nákup a další služby v IKEA

  Pro členy programu IKEA FAMILY se pravidelně v obchodních domech pořádají kurzy, semináře, workshopy a dílničky pro děti. Navíc pro své zákazníky IKEA vydává magazín IKEA FAMILY, ve kterém představuje trendy v bydlení, nové kolekce a jejich tvůrce, praktické rady a nápady pro bydlení a mnoho dalšího.

  Za každý nákup člen věrnostního klubu dostane kávu nebo čaj v restauraci IKEA zdarma.

  IKEA nabízí i další služby zvyšující komfort při nakupování. Všechny služby si můžete pohodlně nastavit na stránkách IKEA. Ceny jsou transparentní, vždy víte, co si kupujete a kolik to bude stát.

  IKEA jako doprovodnou službu nabízí:

  • Dopravu zboží na smluvené místo
  • Zapůjčení přívěsného vozíku
  • Instalační služby a montáž nového nábytku
  • Ušití nebo úpravy zakoupeného bytového textilu
  • Odvoz a ekologicky šetrnou likvidaci nepotřebného nábytku
  • Programy na plánování interiérů. Plánovat můžete samostatně on-line zdarma na stránkách nebo za přítomnosti specialisty přímo v obchodním domě IKEA.
  • Nákup na splátky s úrokem 6,9%. Při úvěru ve výši 10 000 Kč na 15 měsíců je měsíční splátka 697 Kč, za úvěr celkem zaplatíte 10 445 Kč.
 8. Vyzkoušejte privátní značky IKEA

  Některé výrobky privátních značek IKEA se vyznačují tím nejlepším poměrem cena / výkon. Řeč je především o alkalických bateriích Alkalisk, které vydrží déle než nejdražší značkové baterie na trhu. Cena je přitom 49 Kč za 10 kusů.

  Spotřebiče, které IKEA nabízí pod severskými názvy, jsou ve skutečnosti spotřebiče od předních výrobců elektrozařízení. Konkrétně se jedná o značky Whirpool a Electrolux. Téměř všechny spotřebiče mají v ceně prodlouženou záruku na 5 let.

Výhody nakupování v IKEA

 • Nízká pořizovací cena
 • Velký výběr v každém sortimentu
 • Moderní design
 • Vše nakoupíte na jednom místě

Nevýhody nakupování v IKEA

 • Kvalita nábytku odpovídá ceně, nelze očekávat dlouhou životnost
 • Masová produkce, vybavení domácnosti postrádá originalitu

G
Gabriela 01.03.2017 – 07:28

velmi mne zarazi vas komentar ke kvalite. Kvalita nabytku jiste neni top, ale ve srovnani s konkurencnimi nabytkovymi retezci je vysoka a za vyrazne nizsi cenu

Odpovědět

S
Styblíková 01.03.2017 – 08:24

Dobrý den. S IKEOU jsme velice spokojena. Má veliký sortiment a velice příjemné zaměstnance. A to se dnes v uspěchané době cení. Jsem spokojená.

Odpovědět

M
Mirka 01.03.2017 – 11:48

IKEA nás baví. Jenom je moc z ruky! Těšili jsme se, že ji postaví i v HK? Snad v budoucnu.;-)

Odpovědět

S
Styblíková 01.03.2017 – 13:10

Nákupy v obchodním domě IKEA provádím ráda. Kdykoli něco sháním, tak IKEU vyhledávám. Je členitá. Dá se skládat vše tak jak si člověk představuje, Výrobky jsou praktické,... M8m jí ráda.

Odpovědět

Z
Zdenka 18.06.2017 – 17:20

Výrobky z Ikey máme již přes 20 let a žádné špatné zkušenosti nemám. Nedám na Ikeu dopustit. Kvalita je rozhodně lepší než u konkurence.

Odpovědět

M
Miloš 15.02.2018 – 23:24

Chybně uvádíte, že IKEA má vlastní dopravu. Má pouze smluvního partnera pro dopravu a pro montáž nábytku. Například pro IKEA Černý Most dopravu zajišťuje firma Hrál.

Odpovědět

Lenka Chládková
Lenka Chládková redaktor Skrblíka 16.02.2018 – 10:26

Dobrý den, Miloši, kde je v článku uvedeno, že má IKEA vlastní dopravu?

Odpovědět

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.