2 tipy, jak uvařit fazole

Sobota, 02. prosince 2017, Lenka Rutteová

Fazole jsou oblíbenou součástí stravy zejména na jih od nás. A je k tomu mnoho dobrých důvodů. Fazole totiž obsahují velké množství nutričně významných látek, díky kterým tělu dodáme spoustu bílkovin, vlákniny a také vitamínů.

Jsou lidé, kteří mají s fazolemi, a celkově s luštěninami, trávící problémy. Ty však jdou minimalizovat vhodným vařením. Když chceme vařit fazole, je potřeba si to naplánovat dopředu a začít tím, že si je namočíme alespoň 12 hodin předem. V tom je první předpoklad úspěchu.

Co byste měli vědět o fazolích, než je začnete vařit

Nejsou fazole jako fazole. Na pultech najdeme nabídku od nejmenších bílých či krémových až po ty největší černé, bílé, černé a fialové. Speciální kategorií jsou mungo fazole, které jako jediné nejsou za syrova jedovaté (a proto se v jiných zemích často označují jako mungo hrách).

Fazole hodně nabobtnají, proto na jednu dospěláckou porci stačí okolo 100 g suchých fazolí. Ale nemusíte se bát uvařit fazolí více, jistě je pak spotřebujete i jinak – na pomazánky, salát apod.

Fazole nikdy při vaření nesolíme, jen přidáváme bylinky, které pomohou zmírnit nadýmací účinky fazolí – takže majoránku, tymián nebo třeba saturejku. Ale na saturejku pozor, má kyselou chuť, takže ji použijeme jen tehdy, když budeme fazole chtít ve výsledku ochutit do kysela.

Nepleťte si fazole a fazolky. Fazole jsou zralá, tvrdá a usušená semínka (plody) z lusků, kdežto fazolky jsou celé nedozrálé lusky s teprve založenými a ještě zcela měkkými fazolemi.

1Jak uvařit fazole v hrnci

Začneme tím, že fazole dopředu namočíme, ideálně den dopředu. Vodu pak slejeme a vaříme fazole ve vodě nové. Do hrnce dáme o hodně více vody než fazolí. A nesolíme. Fazole (ani ostatní luštěniny) by nám totiž po přidání soli do vody nezměkly.

Jak uvařit fazolePostupně přivedeme fazole k varu, ale hned po prvních dvou až pěti minutách varu vodu opět slejeme. Pak budeme vařit fazole dál, ale ve vodě nové. Fazole vařte pod poklicí, ale tu vždy mějte mírně pootevřenou, aby voda nevzkypěla a nevytekla vám po sporáku.

Jak dlouho vařit fazole? Na první pohled by se mohlo zdát, že čím větší fazole jsou, tím déle je budete muset vařit. Ale není tomu vždy tak. Některé malé fazole se musejí vařit stejně dlouho jako jejich dvojnásobně velké kolegyně. Je to dáno sílou slupky a složením samotného semínka.

Takže jak poznáte, jak dlouho budete muset fazole vařit? Bohužel asi jen ochutnáváním a postupnými zkušenostmi s danými odrůdami. Fazole jsou hotové, až jsou celé na skus měkké. Také se začnou půlit a loupat ze slupek.

S vařením fazolí nespěchejte. Přestože byly namočené, budou potřebovat hodinu i dvě, než budou zcela uvařené (v závislosti na velikosti a odrůdě).

2Jak uvařit fazole v tlakovém hrnci

Jestliže se rozhodnete vařit fazole v tlakovém hrnci, dejte do něj vody asi dva centimetry nad fazole. Hrnec nastavte na nižší tlak. V tomto případě budete vařit 15 – 30 minut. Počítejte ale s tím, že fazole z tlakového hrnce budou nadýmavější.

A co lidé s velmi citlivým trávením?

Pokud chceme servírovat fazole lidem s opravdu citlivým trávením, po uvaření fazole přepasírujeme přes hrubší sítko. Výsledkem sice bude fazolové pyré, ale problémy s nadýmáním opravdu téměř nevzniknou. Nejvíce vlákniny je totiž logicky ve slupkách. A ta nadýmá ze všeho nejvíce.

Proč by měly fazole jíst i lidé, kteří s jejich trávením mají problémy? Alespoň v podobě fazolového pyré a pomazánek si totiž doplní potřebné látky, které jsou obsaženy jen v luštěninách. Rostlinná bílkovina je pro naše tělo velmi potřebná. Nenahradí tu živočišnou, ale vhodně ji doplňuje.

Vzniklé fazolové pyré je výborným základem pro nutričně bohaté pomazánky, stačí přidat trochu tuku. Dochutit je můžete na slano, ovšem i na sladko a zamíchat ty sladké třeba k dušeným jablkům nebo z nich udělat krém na moučník. Možností je opravdu nepřeberné množství.

Komentáře

  • Jana 1. března 2020 v 20:24

    Podle amerického lékaře dr. Fuhrmanna jsou fazole nejzdravější ze všech luštěnin. Mají léčivé účinky při cukrovce a vysokém cholesterolu. Jsou všude dostupné a dají se připravit na spoustu způsobů…