Bankovní účet pro studenty

Speciální bankovní účty pro studenty nabízí většina tradičních bank. Zdárně jim šlapou na paty nové internetové banky, které rovněž nabízejí vedení účtu zdarma, bezplatné příchozí a odchozí platby nebo výběry z bankomatů.

Jak si představujeme nejlepší bankovní účet pro studenta

Od bankovního účtu pro studenty očekáváme jeho bezplatné vedení nejméně do dosažení 25 let, ideálně bez nutnosti předkládat doklad o studiu, a také následující vlastnosti:

  • Příchozí a odchozí platby zdarma
  • Bezkontaktní platební karta zdarma (podmínku obratu plateb 1 500 Kč měsíčně akceptujeme)
  • Minimálně 3 výběry z libovolného bankomatu v ČR každý měsíc zdarma
  • Samozřejmostí je internetové bankovnictví
  • Výběry z bankomatů v cizině zdarma a výhodné směnné kurzy jsou plus

Bankovní účet pro studenty

Banka Účet Minimálně do 25 let zdarma bez podmínek a bez potvrzení o studiu
Tento účet doporučujeme UniCreditBank U konto pro mladé Ano
Tento účet doporučujeme Equa bank Běžný účet Ano
Tento účet doporučujeme mBank mKonto #navlastnitriko Ano
Existují lepší účty, ale s výhradami ho lze doporučit ČSOB Studentské konto Ne
Existují lepší účty, ale s výhradami ho lze doporučit Komerční banka G2.2 Ne
Existují lepší účty, ale s výhradami ho lze doporučit Moneta Money Bank Genius Student Ne
Existují lepší účty, ale s výhradami ho lze doporučit Air Bank Malý tarif Ano
Existují lepší účty, ale s výhradami ho lze doporučit Raiffeisenbank eKonto Student Ne
Tento účet nedoporučujeme Fio banka Osobní účet Ano
Tento účet nedoporučujeme Česká spořitelna Osobní účet ČS II (FRESH účet) Ne

1UniCreditBank: U konto pro mladé

U konto pro mladé je zdarma pro všechny ve věku od 15 do 26 let, potvrzení o studiu se nepředkládá. Bezplatné jsou všechny příchozí a odchozí platby zadávané elektronicky a neomezený počet výběrů ze všech bankomatů v Česku i zahraničí.

Peníze je na účet možné vkládat rovněž zdarma přes vkladomaty UniCredit Bank. S kartou je možné čerpat slevy ve výši až 60 % u partnerů banky. Banka garantuje zachování podmínek účtu po dobu 10 let.

Po dosažení 26 let je bezplatné vedení účtu podmíněno pravidelnou měsíční úložkou ve výši alespoň 12 000 Kč. Při nesplnění podmínky činí poplatek za vedení účtu 199 Kč.

2Equa bank: Běžný účet

Běžný účet od Equa bank na U konto pro mladé ztrácí snad jen kvůli zpoplatněným výběrům z bankomatu v zahraničí (9 Kč za jeden). Vedení Běžného účtu je také zdarma a bez podmínek, stejně jako všechny příchozí a odchozí platby a výběry z bankomatu v Česku.

K účtu je vydávána bezkontaktní platební karta se slevovým programem Carte. Peníze je možné vkládat na účet přes poštovní poukázku, Equa bank klientovi jednu každý měsíc proplatí.

Nevýhodou Equa bank jsou pomalé odchozí platby, převod trvá vždy minimálně jeden den. Za každou expresní platbu se připlácí 29 Kč. Účet si v bance mohou otevřít pouze studenti starší 18 let.

3mBank: mKonto #navlastnitriko

Teenagerům ve věku od 15 do 18 let mBank nabízí mKonto #navlastnitriko. Prakticky se jedná o plnohodnotný běžný a spořící účet. Založení a vedení je zdarma, k účtu je bezplatně vydávána bezkontaktní platební karta.

Mezi výhody mKonta #navlastnitriko patří tři bezplatné výběry měsíčně z kteréhokoliv tuzemského bankomatu. V zahraničí je výběr z bankomatu zdarma, jde-li o částku vyšší než 1500 Kč. Předností je také možnost platby na mobilní číslo bez znalosti čísla účtu příjemce. K účtu lze zřídit mSpoření a až čtyři spořící účty.

Nevýhodou je komplikované vkládání finančních prostředků na účet a nízké zvýhodnění na spořících účtech. Jakmile klient dovrší 18 let, je jeho mKonto #navlastnitriko automaticky převedeno na běžný účet mKonto.

4ČSOB: Studentské konto

Studentské konto od ČSOB mohou využívat studenti až do 30 let věku. Potvrzení o studiu se předkládá ve 21 a v 26 letech.

Vedení účtu a bezkontaktní platební karty MasterCard je zdarma. Bezplatné jsou také všechny příchozí a odchozí transakce nebo všechny výběry z bankomatů ČSOB/Era. Ty patří v rámci České republiky mezi nejpočetnější. Dojem z účtu kazí poplatek 40 Kč za výběr z bankomatu jiné banky.

Naopak výhodou je možnost využití kterékoliv pobočky České pošty jako kontaktního místa ČSOB.

5Komerční banka: G2.2

Účet G2.2 od Komerční banky mají po předložení potvrzení zdarma studenti až do 25 let. Klienti ve věku od 26 do 30 let si musí na účet zasílat výplatu, jinak budou platit 68 Kč měsíčně.

U G2.2 jsou bezplatné příchozí a odchozí platby. K účtu je zdarma vydávána bezkontaktní platební karta, výběr z bankomatu Komerční banky je zdarma. Při použití bankomatu jiné banky se platí vždy a bez milosti 39 Kč.

Výhodou Komerční banky je snadná dostupnost poboček a bankomatů i v menších obcích. Studenti navíc mohou získat bonus až 350 Kč při předložení ISIC karty. Nevýhodou studentského účtu od Komerční banky je také velmi nepřehledný a složitý systém odměn a poplatků.

6Moneta Money Bank: Genius Student

Moneta Money Bank je nové jméno GE Money Bank. Společnost nabízí studentům ve věku od 15 do 27 let bezplatně vedený účet Genius Student. Při založení je nutné předložit doklad o studiu, nebo ISIC.

Bezplatné jsou pouze všechny příchozí platby, za každou odchozí se platí 6 Kč, za provedení platby z trvalého příkazu se platí 8 Kč. Stejně tak jsou bez omezení zdarma pouze výběry z bankomatů Moneta Money Bank, při použití jiného bude z účtu strženo 49 Kč.

7Air Bank: Malý tarif

Air Bank má ve své nabídce Malý tarif, který je veden zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Jeho výhodou jsou také bezplatné příchozí i odchozí platby a až dvě platební karty zdarma.

K výběrům a vkladům lze bezplatně používat pouze bankomaty Air Bank, kterých přece jenom není mnoho. Za poplatek 10 Kč je možné vybrat peníze přes terminály Sazky nebo za 25 Kč z bankomatu kterékoliv jiné banky.

Malý tarif si u Air Bank mohou zřídit pouze studenti od 18 let.

8Raiffeisenbank: eKonto Student

eKonto Student od Raiffeisenbank je mezi studentskými bankovními účty unikát. Za jeho vedení se totiž platí 49 Kč měsíčně. Poplatek je prominut klientům, kteří bance doporučili dvě další osoby, jež aktivně využivají některý z produktů Raiffeisenbank.

Účet nabízí zdarma všechny příchozí a odchozí platby, výběry ze všech bankomatů v Česku i v zahraničí bez omezení a neomezený počet vkladů na účet na pobočce banky.

Zajímavá je možnost volby čísla účtu dle přání klienta.

9Fio banka: Osobní účet

Fio banka studentům nabízí běžně dostupný Fio osobní účet. Veden je zdarma bez jakýchkoliv podmínek, doklad o studiu se nepředkládá. Výhodou účtu jsou příchozí a odchozí platby v rámci Česka a Slovenska zdarma, bezplatně je možné využívat také bezkontaktní kartu MasterCard Debit Contactless.

Osobní účet od Fio banky nemůžeme studentům doporučit v důsledku nevýhodných výběrů z bankomatu. Součástí účtu je sice 10 výběrů z bankomatů Fio banky každý měsíc zdarma, nicméně napříč republikou je přístrojů velmi málo. Za každý výběr z bankomatu ostatních bank se platí 30 Kč. Tento poplatek je možné až pětkrát měsíčně prominout, nicméně pokaždé je nutné utratit kartou alespoň 4 000 Kč. A to je na studenta příliš mnoho.

10Česká spořitelna: Studentský účet

Studentům ve věku do 26 let Česká spořitelna nabízí bezplatně vedený Studentský účet. Založení účtu je možné i online, kromě osobních dokladů se předkládá také potvrzení o studiu.

V rámci účtu jsou zdarma příchozí platby, za každou odchozí platbu zadanou elektronicky se platí 5 Kč. Výběry z bankomatu jsou zdarma z bankomatů ČS. Při použití bankomatu jiné banky se z účtu strhne vždy 40 Kč.

Nevýhodou je složitý sazebník poplatků. Výhodou České spořitelny je dobrá dostupnost poboček i na menších městech.

Našli jste chybu?

Nahlásit chybu