Záhřeb je chorvatské hlavní město. Leží na severozápadě Chorvatska mezi řekou Sávou a pohořím Medvednica. Jeho nadmořská výška je asi 120 m.
Záhřeb je zároveň největším městem Chorvatska. Počet obyvatel žijících v celé záhřebské městské aglomeraci je asi 1 150 000, což přibližně odpovídá čtvrtině celkové chorvatské populace.
Historie Záhřebu sahá až do římských dob, první zmínka o jeho dnešním názvu pak pochází z roku 1094, kdy město existovalo jako dvě různá centra: Kaptol na východě a Gradec na západě území. Menší Kaptol byl obývaný především duchovními a větší Gradec byl sídlem řemeslníků a obchodníků. Gradec a Kaptol se sjednotily v roce 1851, na počest svého sjednotitele dnes hlavní městské náměstí nese jeho jméno – náměstí bána Jelačiće.
Turisticky je Záhřeb často přehlížen ve prospěch dovolených na pobřeží Jaderského moře. Lahůdkou je především pro milovníky muzeí a galerií, těchto institucí je tu dohromady okolo pěti desítek, včetně několika lehce bizarních, jako je muzeum kocoviny nebo muzeum rozchodu. Nejvýznamnější je však Archeologické muzeum známé především svou bohatou numismatickou sbírkou či sbírkou exponátů ze starověkého Egypta. Oblíbené je také Muzeum Mimara, Technické muzeum nebo Muzeum umění a řemesel. Z galerií jmenujme alepoň Strossmayerovu galerii starých mistrů.
Poznávat historii vyrazte do záhřebských městských částí Gradec a Kaptol. Středověký Gradec, který dnes slouží jako sídlo vlády a parlamentu, je od zbytku města oddělen šesti branami. Jeho jádrem je Markovo náměstí s kostelem sv. Marka. Obdivovat můžete také několik zdejších paláců nebo věž Lotrščak.
Kaptol, sídlo arcibiskupství, okouzlí především působivou katedrálou, která stojí na místě původního malého kostela vybudovaného už v 11. století. Pozdější katedrála byla postavena v románsko-gotickém stylu, ve 13. století však byla zničena Tatary a poté znovu obnovena. V 16. a 17. století byla postupně obklopena hradbami a dostala také renesanční věž. Několikrát byla zasažena požárem či jinak poničena, ale vždy byla opětovně obnovena.
Kromě muzeí a historických památek se můžete vydat také na celý den do zdejší zoologické zahrady. Na sedmi hektarech zelené plochy vás potěší pohled na zvířata z celého světa a najdete tu i dostatek stínu a míst k odpočinku od mnohdy rozpáleného města.
Na horskou túru pak lákají četné turistické stezky přírodního parku Medvednica, který se rozkládá severně od Záhřebu.
Záhřeb sice neleží na pobřeží moře, ale relaxaci u vody si v něm odepřít nemusíte. U jezera Jarun na jihozápadě města si můžete vyzkoušet celou řadu vodních sportů, opalovat se, odpočívat v plážových barech nebo se projít po promenádě. Je tu i část pro nudisty.
Pokud si pobyt v Chorvatsku bez moře nedokážete představit, za dvě hodinky se dostanete autem třeba do Rijeky nebo jiných letovisek Kvarnerského zálivu.
Klima Záhřebu je klasifikováno jako oceánské podnebí s výraznými kontinentálními vlivy a velmi těsně hraničí s vlhkým kontinentálním podnebím a vlhkým subtropickým podnebím. Střídají se tu čtyři roční období. Léta jsou teplá až horká, zimy jsou chladné s minimem srážek.
Nejvyšší teploty a zároveň nejméně srážek bývá v Záhřebu v červenci a srpnu. Denní maxima v tomto období dosahují 28 až 34 °C. V noci bývá okolo 15 °C.
Nejpříjemnější počasí pro procházky městem je od května do června a potom od září do poloviny října, později už se poměrně často objevují mlhy.
V květnu můžeme počítat s nejvyššími denními teplotami mezi 21 a 27 °C, v červnu mezi 25 a 31 °C. V noci bývá v tomto období průměrně 10 až 13 °C, za chladných nocí však může být i výrazně méně.
Zářijová denní maxima dosahují 23 až 29 °C a v noci je kolem 10 °C, v říjnu bývá nejvýše 18 až 25 °C a rána už mohou být mrazivá.
Cestovní kanceláře nabízejí převážně zájezdy do tří- a čtyřhvězdičkových hotelů. Běžná délka pobytu je týden, některé kanceláře nabízejí i zájezdy v délce 5 dní. Většina hotelů má v ceně snídani nebo si můžete připlatit za polopenzi.
Doprava bývá vlastní. Z Prahy necelých 700 km ujedete osobním automobilem asi za 7 hodin. Nejkratší trasa z Brna má délku 500 km a zvládnete ji za 5 a půl hodiny. Do Záhřebu se můžete dopravit také letecky. Záhřebské mezinárodní letiště se nachází asi 10 km jižně od Záhřebu na území města Velika Gorica. Délka letu z Prahy je asi 1 hodina.
Pokud si chcete pobyt v Záhřebu zabezpečit sami, co se týká ubytování, máte asi 1 500 možností. Nad penziony a hotely převažují apartmány, pro nenáročné turistické pobyty můžete využít i některý z mnoha hostelů.
V těsné blízkosti historického centra a památek se nacházejí Secret Studios, které mají na Bookingu celkovou známkou 8,5/10 z 89 hodnocení. Maličké apartmány s vlastní kuchyňkou, koupelnou i klimatizací se nacházejí nedaleko vlakového i autobusového nádraží. Výhled je do klidného dvora, relaxovat můžete také v zahradě. Dokonce je tu povolen pobyt s domácími mazlíčky. Parkování je možné za poplatek v blízkých garážích.
Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Hotel Croatia s celkovou známkou 9,0/10 z 384 hodnocení. Tříhvězdičkový hotel se nachází asi 1,8 km od centra, ale také hned u tramvajové zastávky, z níž se za pár minut do centra dostanete. Pokoje jsou klimatizované a odhlučněné, mají minibar a některé i malý balkon. Ráno se podává velmi dobrá snídaně. Parkování je možné na bezplatném soukromém parkovišti.
Jestli se chystáte do Záhřebu, navštivte také Skrblíkův článek Jak ušetřit v Chorvatsku, který přináší řadu praktických informací a rad pro bezstarostnou dovolenou nejen v chorvatském hlavním městě.
Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.
Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.
Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.
Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.
Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.