Dovolená Štýrsko

Rakousko Štýrsko, Rakousko
Charakter oblasti: poznávací

Štýrsko, německy Steiermark, je druhá největší spolková země Rakouska, která leží na jihovýchodě území a hraničí se Slovinskem. Ke Štýrsku kdysi patřilo i tzv. Dolní Štýrsko, které je dnes součástí Slovinska. Metropolí spolkové země je Štýrský Hradec (Graz).

Zajímavostí je, že ve Štýrsku se narodil a vyrůstal hollywoodský herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger, rodačkou je také laureátka Nobelovy ceny za literaturu za rok 2004 Elfriede Jelineková.

Dovolená Štýrsko | © Ewa Mazur | Dreamstime.com

Dovolená ve Štýrsku

Štýrsko bývá označováno jako země tisíců jezer a horských údolí nebo jako země lázní. Nejvhodnější podmínky pro zimní dovolenou nabízí oblast Dachsteinu, milovníky přírody pak okouzlí oblast Solné komory s působivými jezery a štíty hor.

Koupání ve Štýrsku

Krásné přírodní koupání nabízejí místní jezera. Dobře dostupné a vybavené je např. Ödensee, kolem kterého je možné vyrazit i na procházku s kočárkem. Překrásné jezero je také Altausseer See, okolo něhož vede i 2-3hodinová okružní túra. Vykoupat se můžete na některé z travnatých pláží nebo se svézt na lodi.

Až už budete mít chladné vody v jezerech dost, vyrazte si do některých lázní, např. do Therme Amadé v blízkém Salcbursku, v nichž se dá koupat za každého počasí. Čekají tu na vás všelijaké atrakce včetně těch adrenalinových, jako je třeba tobogán Anakonda. Relaxaci umocní návštěva saunového světa nebo některá z masáží.

Lyžování ve Štýrsku

Nejoblíbenějším střediskem zimních sportů je ve Štýrsku nejspíš Schladming, který je součástí Ski Amadé. Zdejší areál Planai nabízí přes 120 km sjezdovek, z nichž více než polovinu tvoří červené tratě. Lyžaře vozí k vrcholkům přes čtyři desítky lanovek a vleků. Je zde také obrovský snowpark, který potěší každého vyznavače freestyle. Běžkaři mohou využít síť běžeckých tratí o celkové délce 220 km, stezky jsou soustředěny okolo Ramsau am Dachstein.

O něco menší jsou lyžařské areály KreischbergTauplitz, každý z nich však i tak nabízí svým návštěvníkům více než 40 km sjezdovek. V Kreischbergu je navíc velký snowpark. Obě oblasti jsou rovněž výborné jako základna pro běžecké lyžování.

Výlety a zajímavá místa ve Štýrsku

Ve Štýrsku je rozhodně co vidět. Turistika kvete především v oblasti Solné komory, jejíž území se rozkládá nejen ve Štýrsku, ale také v Horním Rakousku a Salcbursku. Můžete tu obdivovat horská jezera i ledovcové jeskyně, solné doly či vystoupat na některý z vrcholů Severních vápencových Alp.

Za návštěvu určitě stojí i Štýrský Hradec, který je druhým největším městem Rakouska a jehož historické centrum je od roku 1999 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Symbolem Štýrského Hradce je mohutná dolomitová skála nad řekou Mur, na níž stojí hodinová věž a pevnost, jejíž základy pocházejí už z 9. století. Hrad Schloßberg je zapsán v Guinnessově knize rekordů jako nejhůře dobyvatelná pevnost. V západní části města je pak další památka ze seznamu UNESCO, okázalý barokní zámek Eggenberg, který dnes slouží jako muzeum.

S dětmi můžete ve Štýrsku navštívit dětský park Hopsiland, který stojí na vrcholu Planai a vaši potomci se tu dosyta vyřádí. Zábava se tu najde pro děti každého věku a strávíte tu klidně celý den.

Počasí ve Štýrsku

Počasí ve Štýrsku se samozřejmě liší podle toho, zda se pohybujete v nížině nebo na horách.

Ve Štýrském Hradci panuje teplé klima, které sem ze středomoří přivádí vzdušné proudy, takzvané fény. Nejtepleji tu je v červenci a v srpnu, nejchladnějším měsícem je pak leden, kdy zároveň z celého roku padá nejméně srážek. Slunce svítí nejvíce v srpnu a nejdeštivější je červen.

Nejlepší období k návštěvě

Během letních prázdnin dosahují nejvyšší denní teploty hodnot mezi 26 až 33 °C, v noci bývá kolem 14 °C. Z obou měsíců spadne více srážek v srpnu, ačkoli je zároveň z celého roku měsícem nejslunečnějším.

V zimním období se denní maxima vyšplhají průměrně k 5 °C, v noci se teploty pohybují průměrně kolem -1 °C, za chladnějších nocí až kolem -10 °C.

Na aktuální i dlouhodobou předpověď počasí se můžete podívat na webu Meteoblue.com.

Zájezdy do Štýrska

S cestovní kanceláří můžete na pobyt do Štýrska vyrazit na libovolnou délku od 4 do 8 dní. Obvykle budete ubytovaní ve tří- nebo čtyřhvězdičkovém hotelu či penzionu. V ceně většiny zájezdů je polopenze, toužíte-li ale po pobytu bez stravy, s polopenzí, či byste si naopak přáli rovnou all inclusive, i takové možnosti zájezdy do Štýrska nabízí.

Doprava je obvykle vlastní. Do Štýrského Hradce dojedete osobním automobilem z Prahy asi za 5 hodin, nejrychlejší trasa má délku 525 km. Z Brna je cesta o poznání kratší, 330 km se dá zvládnout za 3 a půl hodiny.

Ubytování ve Štýrsku

Pobyt si můžete samozřejmě zabezpečit i sami. Nad hotely, penziony a prázdninovými domy převažuje ubytování v apartmánech. V Rakousku bývá i ubytování v soukromí na velmi dobré úrovni.

V samotném Štýrském Hradci je kolem 250 možností ubytování. Z hotelů můžeme doporučit Hotel Mercure Graz City, který má na Bookingu celkovou známku 8,2/10 z 1 848 hodnocení. Ze čtyřhvězdičkového hotelu to není do centra města ani kilometr, blízko je i vlakové nádraží. Hotel má vlastní parkoviště. Pokoje jsou klimatizované, odhlučněné a vybavené minibarem i příslušenstvím na přípravu čaje či kávy. Je možný pobyt s domácími mazlíčky. Recepce funguje 24 hodin denně, k dispozici je také pokojová služba, posilovna či bar. Snídani lze objednat volitelně.

Na horách pak můžeme doporučit Pension Stammerhof s celkovou známkou 8,8/10 ze 128 hodnocení. Penzion se nachází sice asi 4 km od centra Schladmingu, zato jen 400 m od nejbližší lanovky a v ceně je také skvělá snídaně, která se podává hostům až na pokoj. Přijet můžete i se svým domácím mazlíčkem a parkování je možné bezplatně. Penzion má také dětské hřiště a zahradu.

Od poloviny května do poloviny října je v ceně ubytování zahrnutá letní karta Schladming-Dachstein. Její držitelé mají řadu výhod a slev, včetně bezplatného využívání místních lanovek a autobusů, koupaliště, jezera, muzeí a dalších.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.