Dovolená Dolní Rakousko

Rakousko Dolní Rakousko, Rakousko
Charakter oblasti: poznávací

Dolní Rakousko, Dolní Rakousy či německy Niederösterreich je spolková země na severovýchodě Rakouska, která sousedí s Čechami, Moravou a Slovenskem. Svým územím obklopuje Vídeň, jež bývala do roku 1922 jeho součástí.

Metropolí Dolního Rakouska je Sankt Pölten. Celým územím protéká řeka Dunaj. Tradičně se Dolní Rakousko dělí na čtyři čtvrti, které však netvoří administrativní celky: Industrieviertel (Průmyslová čtvrť), Mostviertel (Moštová čtvrť), Waldviertel (Lesní čtvrť) a Weinviertel (Vinná čtvrť).

Dovolená Dolní Rakousko | © Sergey Fedoskin | Dreamstime.com

Dovolená v Dolním Rakousku

Příležitostí k aktivitám je tu až dost. V oblasti se daří pěší turistice, na jihu regionu si v Alpách přijdou na své i horolezci. Rozvinutá je rovněž cykloturistika a nemusíte tu být zrovna fanoušci horských kol, podél Dunaje najdete nenáročné cyklotrasy, které navíc vedou atraktivními oblastmi. Díky své přístupnosti a rozmanitosti se stala Dunajská cyklostezka nejoblíbenější cyklotrasou střední Evropy.

V regionu Weinviertel severně od Vídně se pak vyrábí třetina všech rakouských vín, můžete tedy svůj pobyt v Dolním Rakousku pojmout i jako degustační. A ochutnávat můžete nejenom víno, region Mostviertel je proslulý zase svým hruškovým moštem.

Koupání v Dolním Rakousku

Na hranici Dolního Rakouska se Štýrskem leží v nadmořské výšce 827 metrů Erlaufsee, velmi krásné a čisté alpské jezero. Voda je trochu chladnější, jak už to u horských jezer bývá, najdete tu ale kamenitou pláž, půjčovnu loděk i školu potápění a veškerou turistickou vybavenost. Pěknou možnost relaxace u vody nabízí také Lunzer See, kde je placené přírodní koupaliště s restauracemi i půjčovnami vodních sportů.

Ve vedlejším Burgenlandsku se pak nachází největší rakouské jezero Neusiedler See, neboli Neziderské jezero. Jde o jezero stepní a díky tomu společně s Balatonem v Evropě poněkud unikátní. Jeho výhodou je velmi malá hloubka a extrémně pozvolný vstup, tím pádem i příjemně teplá voda. Dno je navíc písčité, jezero je tak ideální pro návštěvníky s malými dětmi. Dospělí si zde více než plavání užijí vodní sporty. Díky tomu, že zde často vydatně fouká, se tu daří windsurfingu či kitesurfingu.

Lyžování v Dolním Rakousku

Za lyžováním můžete vyrazit k hranicím se Štýrskem do obce Semmering, která několikrát hostila světový pohár v lyžování. Turisty sem láká také slavná železniční trať Semmeringbahn, která byla dokončena v roce 1854 a je od roku 1998 také na seznamu UNESCO. Semmeringu jsme věnovali samostatný článek.

Romantickou lyžovačku taky nabízejí menší střediska Hochkar či Puchberg. Areál Hochkar se rozkládá v nadmořské výšce 1 380-1 808 metrů, a je tak nejvýše položeným lyžařským střediskem v Dolním Rakousku. Z celkové délky 19 km tvoří více než polovinu sjezdovek červené tratě. K dispozici je sedm lanovek a vleků. Drobný areál umístěný pod nejvyšší horou Dolního Rakouska Puchberg am Schneeberg leží v nadmořské výšce 780-1 210 metrů. Má celkem 4 km sjezdovek, opět převážně střední obtížnosti, a lyžaře vyváží nahoru jedna lanovka a jeden vlek.

Výlety a památky v Dolním Rakousku

Jednou z nejvýznamnějších památek Dolního Rakouska je klášter Melk zapsaný od roku 2000 na seznam světového dědictví UNESCO. Benediktinské opatství stojí na skalnatém výběžku nad městem Melk, tedy asi 80 km západně od Vídně, a jde o největší komplex sakrálních budov v Rakousku.

Ke zdolání láká nejednoho návštěvníka nejvyšší hora Dolního Rakouska Schneeberg (bývá označovaná též jako Klosterwappen), která se tyčí do nadmořské výšky 2 076 metrů. Z obce Puchberg am Schneeberg, která leží pod masivem, se můžete vyvézt až do výšky 1 795 m ozubnicovou železnicí. Samotný výstup na vrchol je pak spíš pro ty zkušenější. Na skalním zubu Turmstein najdete také via ferratu obtížnosti C. Hojně navštěvovaný je i vodopád Sebastian Wasserfall. U něj je navíc horolezecká stěna.

Počasí v Dolním Rakousku

Lišit se samozřejmě budou teploty v nížinách či na horách. Co se Sankt Pölten týče, nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, nejchladnější je leden. Nejvíce srážek padá v červnu, nejslunečnější je srpen.

Nejlepší období k návštěvě

V létě vystoupají denní maxima v Sankt Pölten k 24 až 31 °C. V noci teploty klesají zhruba k 12 až 14 °C. V zimě teploty přes den dosahují průměrně 4 °C, je-li teplejší zima, může být přes den až 11 °C. V noci pak teploměr ukazuje průměrně -2 °C, o chladnějších nocích až -11 °C.

Za turistikou je nejlepší vyrazit do Dolního Rakouska v období od května do poloviny října, na lyže od prosince do poloviny března. Počítejte s tím, že v období letních prázdnin a od ledna do února potkáte v turistických oblastech a lyžařských střediscích nejvíce lidí.

Na aktuální teplotu nebo dlouhodobý výhled se můžete podívat na web Meteoblue.com.

Zájezdy do Dolního Rakouska

Do Dolního Rakouska můžete vyrazit díky jeho výhodné poloze jen na prodloužený víkend nebo klidně zůstat celý týden. Cestovní kanceláře proto nabízejí pobyty v délce už od 3 až do 8 dní. Ubytování je zajištěno ve tří- nebo čtyřhvězdičkových hotelích. Obvykle je stravování řešeno polopenzí nebo máte v ceně alespoň snídani.

Doprava je zpravidla vlastní. Dolní Rakousko se nachází hned u našich hranic, čili z Prahy jste v jeho srdci automobilem asi za 3 a půl hodiny, nejkratší trasa má délku 282 km. Z Brna je to do hlavního města Dolního Rakouska, co by kamenem dohodil, 200 km urazíte asi za 2 hodiny.

Ubytování v Dolním Rakousku

Pobyt si můžete samozřejmě snadno zabezpečit i sami. V Dolním Rakousku převažuje nad hotely a penziony nabídka apartmánů. I ubytování v soukromí bývá v Rakousku na velmi dobré úrovni. Pokud si zvolíte exponovanější destinaci, doporučujeme rezervovat si pobyt včas. Kupříkladu v hlavním městě Dolního Rakouska je jen pár desítek možností, kde se ubytovat.

Přímo v Sankt Pölten můžeme doporučit Hotel-Gasthof Graf, který má na Bookingu celkovou známku 8,4/10 z 449 hodnocení. Největší výhodou tohoto tříhvězdičkového hotelu je poloha blízko centra města i blízko nádraží a také bezplatné parkování. Hotel navíc umožňuje ubytování s domácími mazlíčky. Velmi dobrá snídaně je k dispozici volitelně, využít můžete také hotelovou restauraci a bar.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.